איגרת שבועית לתושבים

שלום לכולם, 

 

חדש: תחנת כיבוי חבל שלום-חלוציות

ברכות ל-25 לוחמי ולוחמת האש החדשים באשכול, שסיימו השבוע קורס מתנדבים בכבאות והצלה לישראל. הקורס נועד להכשיר מתנדבים מהאזור לטיפול מקצועי בשריפות, כולל פינוי לכודים, בפיקוח וניהול כיבוי אש. היוזמה החלה עקב גל שריפות הטרור בקיץ שעבר והצורך להעמיד תחנת כיבוי נוספת בחבל שלום והחלוציות עם צוותי כיבוי מיומנים. המרחק של ישובים אלה מתחנת הכיבוי המרכזית הביא לעיכובים בהגעת הכבאיות. לבוגרי הקורס חולק כל הציוד הנדרש לטיפול באירועים ובנוסף התחדשנו בכבאית נוספת, הודות לתרומה נדיבה של JNF ארה"ב. הכבאית תעמוד בקביעות ב'בני נצרים' ותוזנק באמצעות המתנדבים לאירועים בכל אזור החבל ודרום המועצה. תודה רבה לכל השותפים ליוזמה ולמתנדבים החדשים שלנו – שמרו על עצמכם!

צילומים: אלישיב בוחבוט

 

הערכות לפתיחת שנת הלימודים

120 פועלים עובדים בימים אלה בקריית החינוך, כדי לסיים במהירות את הבנייה. השבוע הושלמה סלילת הכביש ההיקפי של קריית החינוך וחניית הרכבים. גם מתקני השעשועים של שכבות א'-ב' הגיעו, הותקנו בחצר ומחכים כבר לקטנטנים. ביום ראשון תתקיים ישיבת מליאה שתוקדש להערכות לפתיחת שנת הלימודים בקרית החינוך. נציג את סטטוס הבינוי ואת התקציב. מנהל אגף החינוך יציג סקירה של הערכות האגף לפתיחת השנה ושלושת מנהלות בתי הספר היסודיים תצגנה את תוכנית העבודה לשנת הלימודים. מיכל עוזיהו מנהלת המרכז הקהילתי תציג את תוכנית החינוך הבלתי פורמאלי. זו הזדמנות להזכיר שישיבות מליאת המועצה פתוחות תמיד לציבור. מי שמעוניין לשמוע ולהתעדכן – מוזמן ביום ראשן ה-28.7 בין השעות: 18:00-21:00, במועצה.

 

חקלאים פורצי דרך

שני חקלאים בולטים ופורצי דרך מאשכול זכו השבוע באותות הצטיינות מטעם מועצת הצמחים, ענף הפירות וענף ההדרים – אורנה איינשטיין (מגן) ומאיר ועומרי מסיקה (פריגן).

אורנה מנהלת שנים את גד"ש מגן הכולל מגוון גידולים ליצוא ולשוק המקומי – תפוא"ח, אגוזי אדמה, גזר, צנונית וגידולי פלחה. גד"ש מגן נחשב לאחד המובילים באזור שמצטיין באיכות התוצרת, רמות היבול ורווחיות גבוהה במגבלות ואילוצי הייצור החקלאיות. בזכות הישגיה בניהול צוות גד״ש מצטיין, בהטמעת שיטות חדשניות מקצועיות ובחתירה המתמדת לשיפור ולהתייעלות, נבחרה אורנה לחקלאית מצטיינת.

מאיר מסיקה מפריגן מתמחה שנים בגידול בטטות לשוק המקומי וליצוא בהיקף של כ-10,000 טונות בשנה. מאיר הקים משק ירוק אשר מכיל בית אריזה מתקדם ומעסיק במשקו עשרות עובדים מהאזור. מאיר מקפיד על שיטות גידול חדשניות ומבצע ניסויי שדה בשטחיו תוך שת"פ עם מגדלים נוספים ועם חוקרים במו"פ ועל כך זכה באות ההצטיינות.

את שניהם אני מכיר אישית, עוד בתפקידי כמרכז משק נירים, ויכול להעיד לגבי שניהם שמדובר בבחירה ראויה ביותר. כבוד ענק לאשכול ובהצלחה בהמשך.

 

100 אחוז גאווה

בשבוע שעבר עדכנתי על נתוני הזכאות לבגרות והקפיצה שרשמנו השנה באשכול, ביחס לשנים קודמות ותחת נסיבות בטחוניות מאתגרות (84% זכאות).

אחוז הזכאות משקף עליה בכל מוסודת החינוך  העל יסודיים שלנו – נופי הבשור, הישיבה התיכונית נווה, ואולפנת 'לכתך אחרי

בישיבת התיכונית נווה ובאולפנה לכתך אחרי בנווה, עמדה השנה הזכאות על 100% ושניהם נכללים ברשימת מוסדות החינוך המצטיינים בארץ. זהו הישג יוצא דופן וחסר תקדים ואנחנו גאים מאוד בתלמידים החרוצים ובהנהגה החינוכית ב'נווה' שהובילה את התלמידים ל-100 אחוז הצלחה.

אני מבקש לברך את התלמידים ואת אנשי החינוך שלנו באשכול על השקעה בכל תלמידה ותלמיד. הגאווה האמיתית היא שלצד ההישגים בבגרויות, בכל מוסדות החינוך שלנו, הערך המרכזי והראשון במעלה הוא הערכים, החינוך למעורבות ולתרומה משמעותית לחברה.

 

לא קלה דרכנו

במקביל לעבודות השדרוג וההרחבה של כביש 232 בחלקו הדרומי, אנו ממשיכים לפעול מול משרד התחבורה ו'נתיבי ישראל' להשגת תקציבים להמשך הפרוייקט ועבור תוכנית הרמזור בצומת המועצה. מצב הדברים כרגע הוא שהשגנו אישור עקרוני להמשך ביצוע ההרחבה מניר יצחק עד צומת צוחר (כולל הסדרת הצומת) וכבר התחיל תכנון מפורט של המקטע וכן אישור עקרוני להרחבה מצוחר עד מגן. אך עדיין לא קיבלנו לידינו אישור תקציבי ולשם כך אנו פועלים מול המשרדים. בשבוע הבא מתוכננת לי פגישה עם שר התחבורה לקידום הדברים. אמשיך ואעדכן.

 

תחרות ללא מפסידים

קבוצת תלמידי תוכנית היזמות שלנו שפיתחה תיק חכם, הגיעה עד לגמר תחרות 'יזם השנה'. אמנם הקבוצה לא ניצחה בגמר אבל בטח ובטח שגם לא הפסידה. גופים עסקיים מתעניינים במוצר החדשני והערך הכולל שהפיקו התלמידים מההשתתפות בתוכנית הוא שווה ערך לניצחון. התלמידים רכשו מיומנויות של יזמות ופיתוח עסקי, ביקרו בגופים עסקיים, פגשו אנשי עסקים פורצי דרך, למדו לחשוב מחוץ לקופסא, לא לוותר, לשאוף גבוה, להתמודד עם הצלחות וגם עם כשלונות. זוהי תוכנית יוצאת דופן שהפעלנו השנה לראשונה באשכול באמצעות המרכז הקהילתי ובשיתוף 'יוניסטרים' וסיוע נדיב של רז שפירא (עין הבשור) וליווי עסקי של מעיין צוויג (שדה אברהם). התוכנית תמשיך באשכול גם בשנה הבאה.

 

הארכת דרך הבשור

מנהלת נחל הבשור בראשותי, אשר שותפים בה רשות הניקוז, קק"ל, רט"ג מקורות, משרד החקלאות התכנסה השבוע במועצה. מבין הנושאים שעלו על הפרק  – אני שמח לבשר שאנו מתחילים בפיתוח החלק השלישי והאחרון של דרך הבשור, מתל גמע ועד נחל שערתה, בואכה מתחם יער רעים ובארי. בזאת אנו מחברים את דרך הבשור הקיימת אל מכלול התיירות הצפוני של המועצה ומאפשרים תנועה רציפה לאורך כל נחל הבשור לרווחת המטיילים והתושבים. גמר ביצוע מתוכנן הפרוייקט לקראת 'דרום אדום' הקרוב (2020)

 

עשור לבני נצרים

שמחתי לקחת חלק בחגיגות העשור של 'בני נצרים' יחד עם חברי הנהלת המועצה, תושבים, הנהגת הישוב, ידידיו ואוהביו. חגגנו יחד את ההתיישבות החלוצית המחודשת בלב חולות המדבר והפיכתו למקום שוקק חיים ורוח. בטקס החגיגות אמרתי שאמנם אני קוצר את פירות העשיה וההקמה של שני ראשי מועצות (אורי נעמתי שנכח בטקס וחיים ילין), אך חש שותף מלא ומחוייב להמשך הפיתוח, למתן המענים לצרכיו הייחודיים ולהעמקת החיבורים הקהילתיים בין האוכלוסיות המגוונות המרכיבות את מועצה אזורית אשכול. מזל טוב בני נצרים. שמחתי והתרגשתי איתכם.

צילום: יעל בוחבוט

 

שבת שלום

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il

 

שלום לכולם,

 

קפיצה בזכאות לבגרות

משרד החינוך פרסם השבוע את נתוני הזכאות לבגרות ואני שמח לעדכן שאחוז הזכאות באשכול עלה השנה משמעותית ועומד על 84.4% (לעומת 69.9% ארצי). מדובר בקפיצה של כ-10% לעומת הזכאות בשנה הקודמת, שעמדה על 75.5% באשכול. נתונים יפים של עליה נרשמו גם באחוז תעודות בגרות הכוללות 5 יח״ל אנגלית ומתמטיקה.

זאת היתה שנה מאתגרת, גם לתלמידים וגם לאנשי החינוך. למרות זאת הצלחנו לשפר את אחוז הזכאות ביחס לשנים קודמות וגם ביחס לממוצע הכלל הארצי. נמשיך לשאוף גבוה, לשפר ולמקד חיזוקים במקומות בהם יש צורך ולתת את מיטב הכלים לתלמידנו ולאנשי החינוך שלנו להצלחה.

יישר כח לתלמידים ולאנשי החינוך של שאשכול על עבודה חינוכית מאומצת. את נתוני תשע"ח תוכלו לראות באתר משרד החינוך בקישור הבא – https://shkifut.education.gov.il/c…/3800000/educationPicture

 

הפנינג נגישות

זו שנה שניה ברציפות שאנו מפעילים בתוכנית הקיץ לילדים הפנינג נגישות, בשיתוף 'נגישות ישראל'. מדובר באחת הפעילויות המשמעותיות והעוצמתיות ושמחתי לשמוע על ההיענות הרבה להשתתפות בפעילות. כ-1000 ילדים מכל רחבי המועצה השתתפו בה ולמדו להכיר מקרוב אנשים עם מוגבלויות ואת צרכיהם במרחב הציבורי. הילדים השתתפו בתחנות חווייתיות שכל אחת מהן דימתה עבורם את עולם האנשים עם מוגבלויות. לצערי לא יכולתי לבקר השנה בהפנינג אך סיפרו לי שהילדים היו מקסימים,  סקרנים, רגישים ומשתפי פעולה. כמי שמכיר את הצרכים אישית, אני יודע להעריך את חשיבותם. אמשיך לתמוך ולעודד פעילות להעלאת המודעות וההתחשבות בצרכיהם של אנשים עם מוגבלויות.

 

עדכון בתי ספר

בבתי הספר החדשים הושלמה בניית כיתות הלימוד והחלה פריסה של חלק מהריהוט והציוד החדש. 2 מגרשי הספורט החדשים קורו השבוע ברשת הצללה. המגרשים משולבים ומותאמים למספר ענפי ספורט (כדורגל, כדורסל, כדורעף וטניס).  הריצוף הפנימי בקרית החינוך כמעט הושלם וכך גם בניית הגדר ההיקפית של הקריה. בשבוע הבא מתחילים בסלילת הכבישים מסביב.

במהלך השבוע הפצנו חוברת מידע מעודכנת על קרית החינוך הקהילתית ובתי הספר. אני מצרף אותה גם כאן, לטובת מי שלא הספיק עדיין לעיין בה.

http://online.fliphtml5.com/cwkb/ltvr/

 

 

 

מיזם תעסוקתי חדש

אנו נמצאים בשלבי בחינה מתקדמים של הצטרפות למיזם התעסוקה 'מדבר 19'. מיזם המייצר חיבור בין עובדים מקומיים ללקוחות מכל הארץ באמצעות מתן שירותים מקצועיים מרחוק.

המיזם בשיתוף 'מעברים' ואשכול נגב מערבי' מיועד לתושבי אשכול המחפשים עבודה, או לעצמאים שמעוניינים לעבוד גם כשכירים, ויוכלו להשתלב בתעסוקה מרחוק, בהתאם להשכלתם, כישוריהם או ניסיונם התעסוקתי.  מחפשי עבודה יוכלו גם לקבל הכשרה ייעודית ללקוחות שיזמינו עבודה מהמרכז התעסוקתי. כחלק מהמיזם, המועצה תעמיד מבנה עם עמדות עבודה וכיתות הדרכה במתחם הבשור.

כחלק מקידום המהלך, נבקש אתכם להשתתף בסקר לתושבים שיסייע לנו לפלח את הצרכים באשכול – מי הם מחפשי העבודה, כישוריהם, השכלתם וניסיונם התעסוקתי, ועל ידי כך ליצור התאמה לאופי המשרות שיספקו לקוחות 'מדבר 19'.

סקר התושבים מצורף כאן ונודה לכם אם תקדישו כמה דקות למילוי הטופס אם הנכם מתעניינים פוטנציאליים   http://bit.ly/32fLlpR.

 

פינת המיחזור

לפני שבועיים שיתפתי כאן על הירידה בנתוני המיחזור באשכול, כשאיסוף  הפחים הכתומים הצביע על 45% התאמה בלבד של הפסולת לפח. אך זו היתה ירידה לצורך עליה! באיסוף האחרון (יולי) אחוזי ההתאמה עלו משמעותית ועמדו כבר על 80% התאמה. והנה הנתונים המלאים באשכול מהאיסוף האחרון:

80% – אריזות מותאמות (כל הכבוד!)

11% צעצועים, טקסטיל וכו' – לא למחזור

6% זכוכית – מחזור פח סגול

3% נייר – מחזור פח כחול או תפוזית

על הפחים הכתומים יש מדבקה המפרטת מה יש למחזר בו. אנו נחדש את המדבקות גם על שאר פחי המיחזור. בנוסף באוגוסט נפיץ מגנטים המסבירים בבהירות מה לפח הכתום.

 

מחזיקים אצבעות!

השלב הסופי והמכריע של תחרות יזם השנה 2019 של יוניסטרים הגיע ואנו מחזיקים אצבעות לנבחרת של אשכול המתמודדת בגמר (יום רביעי ה- 24.7 בהיכל התרבות בת"א). התלמידים יציגו את המוצר שפיתחו – תיק חכם המותאם לאורח החיים העמוס ומזהה את האביזרים החסרים בו.

התחרות היא שיאה של שנת פעילות במהלכה הקימו וניהלו התלמידים חברת סטארט אפ, החל משלב הרעיון ועד לשלב הפיתוח העסקי.

את התוכנית הפעלנו השנה לראשונה באשכול באמצעות המרכז הקהילתי ובזכות תמיכה נדיבה של רז שפירא (עין הבשור). אנו גאים ונרגשים שכבר בשנה הראשונה להפעלת התוכנית באשכול, הגענו עד לשלב הגמר עם סיכויים גבוהים (מאוד!) לניצחון, אחרי שזכינו במקום הראשון בחצי הגמר. מבחינתנו, כבר ניצחנו. יישר כח ובהצלחה ענקית לתלמידים בשם כל תושבי המועצה –

שירי שוורץ ליאם סיגלוביץ, גיל בקיש, איתמר אביבי, אדר מורד, שי הגי, נדב ביינהרט, ליאם אור נאסר, כפיר עידן, ליבי דוידי, נועם אדמון אדרי, שירה פלג עוזיהו שגיא מנור

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

בזכות המכשול

העבודות להקמת המכשול התת קרקעי לאורך הגבול מתקדמות ומרבית מהתוואי כבר הושלם. במהלך העבודות השבוע, אותרה מנהרה ישנה בסמוך לגדר באזור דרום המועצה. מאז 'צוק איתן' אנו זוכים למעטפת הגנתית מקיפה, הכוללת את המכשול, את כיפת ברזל שמכסה את כל יישובי אשכול ואמצעי הגנה נוספים. ההגנה מוכיחה את עצמה ומאפשרת לנו להשקיע בפיתוח וצמיחה ואני מבקש להודות לחיילי וקציני צה"ל אשר פועלים יום וליל באומץ לב בקו ההגנה על ישובינו. אני מחזק את תושבי אשכול שמגלים אורך רוח ראוי להערכה מול האיומים הבטחוניים הנמשכים ומתחדשים. אך אורך הרוח שלנו אינו עלה תאנה להכשרת המשך מציאות הטרור ולכן אני מצפה מהמדינאים שלנו, שבהזדמנות הנוספת שניתנה להם, יציגו מצע לפתרון ארוך טווח שישים סוף למלחמת ההתשה בגבול עזה.

מוזמנים לצפות בכתבת מגזין מהשבוע של אלון בן דוד וצבי יחזקאלי לציון 5 שנים לצוק איתן ובה אני מתייחס לדברים.  https://13news.co.il/item/news/politics/security/gaza-tunnels-tzuk5years-296017/

 

פתיחה נהדרת

ביום חמישי שעבר פתחנו רשמית את תוכנית התרבות של הקיץ עם המופע הראשון 'אדרבא' וכל הכרטיסים למופע נמכרו (930 כרטיסים!). זו היתה פתיחה נהדרת ואני רוצה להודות לצוות המרכז הקהילתי שבנה תוכנית קיץ עשירה ומגוונת המותאמת לכל הגילאים והקהלים באשכול. רענון נוסף הוכנס השנה עם הצבת בית קפה ודוכנים מחוץ לאולם, לזמן קהילה מהנה. מחכה לנו תוכנית קיץ גדושה ואני מצרף אותה שוב לשימושכם: https://bit.ly/30ulTLC

 

 

 

הנהג המצטיין

כמדי שנה, קיימה מחלקת הבטיחות במועצה השתלמות לנהגי ההסעות והעניקה את אות 'הנהג המצטיין'. נהגי ההסעות מופקדים על בטחונם ובטיחותם של היקרים לנו מכל, ילדינו המוסעים אל מוסדות החינוך ובחזרה. זכינו באשכול ב-33 נהגים מקצוענים ומסורים הפועלים באחראיות וזהירות יתרה בתנאים הקיצוניים באשכול, אם זה בכביש 232 ואם זה תחת האיום הבטחוני. בהשתלמות שהתקיימה השבוע, רועננו כללי הבטיחות, בוצעו ניתוחי אירועים, הועברו הרצאות וגם הוענק אות הנהג המצטיין – על פי הצבעותיהם של תלמידים, מורים, מלווים, רכזי הסעות וגם על ידי הנהגים עצמם. באות ההצטיינות זכה השנה – רוני בן גיגי מצוחר, נהג ותיק שמתייחס להסעת התלמידים כאל שליחות אמיתית. רוני נוהג באחריות ובמקצועיות תוך מתן כבוד ומאור פנים לילדים הפוגשים אותו ראשון כל בוקר. תודה ענקית לרוני ולכל נהגי ההסעות המצויינים של אשכול.

 

מסורים ומגוייסים

הילדים יצאו לחופשת הקיץ, אך המורים ממשיכים לעבוד ולהתכונן לפתיחת שנת הלימודים בקרית החינוך החדשה. צוות בית הספר השלישי בניהולה של דנה, נפגש השבוע להכרות ולעבודה על התפיסה החינוכית סביב הערכים המשותפים. קרולינה וצוותה יצאו לגיבוש של יומיים וגם ערכו סיורים במבנה בית הספר החדש ובמרחבי כיתות הלימוד בליווי והדרכה של היועצת הפדגוגית המלווה שלנו, אורית שטרית. אלכסנדרה וצוותה קיימו ערב סיום ופרידה מהצוות שעובר לבית הספר השלישי וצוות ההנהלה ממשיך לפתח את תכנית העבודה להמשך חידוד התפיסה החינוכית הבית ספרית הנשענת על העבר ופונה אל העתיד.

עבודות הבניה בבתי הספר יסתיימו באחד באוגוסט, אז נקבל את 'המפתחות' לידינו והמורים יחלו בהכנת כיתות הלימוד לקראת פתיחת שנה. העבודה וההתגייסות של צוותי החינוך בקיץ לקראת פתיחת קרית החינוך היא לא מובנת מאליה ואני מרגיש צורך לשתף על כך ולהודות לצוותים שלנו.

  

 

נפגשים בחקלאות

בשיתוף פעולה רחב וחוצה רשויות, גופים ואיגודים, נפתח השבוע באמצעות 'מעברים' קורס לתושבי אשכול והסביבה למתן כלים בניהול משק חקלאי. הקורס מתמקד בניהול עסקי החקלאות וכולל הרצאות עם מומחים בתחום. מעבר להקניית כלים מקצועיים ושיווקיים, הקורס הוא גם פלטפורמה למפגש ושיח פורה בין חקלאים מכל המרחב, בשאיפה שהוא יהיה כר פורה ללמידה וגם אפשרות לשיתופי פעולה ויצירת נטוורקינג ביניהם. תודה למעברים על יצירת החיבורים בין כל הגופים כדי להוציא את הקורס לפועל ובהצלחה ל'סטודנטים' מאשכול שנרשמו לקורס.

 

עוטף בכיף

עשיתם כבר תוכנית ל-17-18/7? אני מזמין אתכם לשריין ביקור במתחם 'התחנה' בתל אביב, שם יתקיים יריד 'עוטף בכיף' – שמים את העסקים של העוטף במרכז! עסקים מאשכול ועוטף עזה יציעו את התוצרת שלהם למכירה במתחם שוקק חיים בלב תל אביב. זו שנה שניה שאנו מוציאים לפועל את היריד, בשיתוף ותקצוב של משרד הכלכלה, מעוף ומעברים נגב מערבי. עסקים מאשכול שימו לב – ניתן עדיין להירשם להצבת דוכן דרך דנית, רכזת יזמות מעברים 052-6599542. לפרטים על היריד:

https://bit.ly/2G88nW3

 

שבת שלום

גדי ירקוני

מוזמנים לכתוב לי: gadi@erc.org.il

שלום לכולם,

 

הפוסל במומו פוסל

אתמול זומנו לפגישה עם ראש הממשלה. שמחנו שראש הממשלה נענה לבקשתנו לפגישה בסוגיות עוטף עזה אך כשהגענו לפגישה הופתענו שהפגישה היא עם עוד שורה של ראשי רשויות מהדרום ולא נועדה לעסוק בצרכים היחודיים של עוטף עזה, כמתבקש בימים אלה. יישובי עוטף עזה מתמודדים עם אחת התקופות הקשות והמורכבות. הנתונים שלנו מצביעים על עליה חדה במספר הפונים למרכזי החוסן בשנה האחרונה, בכל רשויות העוטף. הקושי המרכזי נובע מהחיים תחת חירום אינטנסיבי מתמשך, הכולל איומים רבים ומתחדשים חדשות לבקרים מבלי התיחסות לגבי העתיד.

זה מה שרצינו לומר אתמול לראש הממשלה. רצינו להציג לו את תמונת המצב המדאיגה והייחודית של התושבים בעוטף עזה ששונה משאר הארץ. אנו מחוייבים לתושבינו ומתוך מחויבות זו, בחרנו לא לקחת חלק בפגישה עם ראש הממשלה. צר לי שראש הממשלה בתגובה בחר לצבוע את נטישתנו כ'אקט פוליטי', נראה שה'פוסל' – במומו פוסל…אנו שבים ומבקשים מראש הממשלה פגישה מקצועית וממוקדת בצרכים היחודיים של תושבי העוטף.

 

סיום בסימן פרידה והתחלה חדשה

ילדינו, צוותי החינוך ועובדי מערכות החינוך יצאו לחופשת הקיץ ואני מאחל לכולנו שתהיה זו חופשת קיץ מהנה, בטוחה ושקטה. השתתפתי במסיבות סיום נפלאות, מושקעות ומשעשעות של שכבות ו׳ ב׳יובלי הבשור׳ וב׳ניצני אשכול׳. מסיבות הסיום השנה בשני בתי הספר היו בסימן של פרידה ויציאה לדרך חדשה ולכן מהולות גם בקצת עצב טבעי. לא נותרתי אדיש לרגשות המעורבים שליוו את צוותי החינוך בשני בתי הספר ובחרתי לחלק לכל אחת ואחד מהם פרח (ליזיאנטוס למתעניינים) ומכתב עם כמה מילים מהלב. השנה האחרונה היתה לא פשוטה לצוותי החינוך. שנה שלוותה בחששות והכנות רבות לקראת השינוי ולמרות זאת הם המשיכו להתייצב בכל בוקר בכיתות ולתת את כל כולם לילדינו. תודה בשם כולנו ובהצלחה

 

עדכון בתי ספר

כפי שעדכנתי, בניית בתי הספר החדשים מתבצעת מסביב לשעון וצפויה להסתיים באחד באוגוסט, אז נתחיל בפרישת הריהוט והציוד. אגף החינוך ועמותת חינוך ישראלי המלווה אותנו בתהליך, בנו יחד עם שלושת המנהלות תוכנית עבודה לחודשים יולי אוגוסט והכנה לקראת שנה"ל. אורית שטרית, מנהלת עמותת חינוך ישראלי, נפגשה אתמול והיום עם צוותי המורים בתוך מבני הכיתות החדשים, במסגרת המעבר למרחבי למידה פתוחים. במהלך הקיץ, אורית תמשיך ללוות את צוותי החינוך בהתאמת דרכי העבודה במרחבי הלמידה החדשים ויחד הם יבנו את תוכנית העבודה לחודש הראשון. תהליך הלימוד של הצוות החינוכי ימשך לאורך כל השנה הראשונה, כולל ימי השתלמות והדרכות סדורות של משרד החינוך למורים בכל אחד מבתי הספר. אני יודע שיש לא מעט חששות וחוסר ודאות לקראת פתיחת שנת הלימודים ואנחנו נקפיד לעדכן בנושא בתי הספר באופן רצוף בכל האמצעים.

 

 

בונים איתכם אתר חדש

אנו נמצאים בתהליך של בניית אתר חדש למועצה. צוות רחב מתוך מחלקות המועצה שותף בתהליך איפיון יסודי של האתר החדש כדי להתאים אותו ככל הניתן לצרכי התושבים. במסגרת זו פרסמנו בתחילת השבוע סקר קצר לתושבים עם שאלון על האתר הקיים, השירותים המרכזיים, הדברים החסרים וכל מידע נוסף שיוכל לסייע לנו לבנות אתר חדש ומצויין לשירות התושב. תושבים רבים השיבו לסקר, ציינו ופירטו את הערותיהם לגבי האתר ומיקדו בדברים החסרים בו. המידע שקיבלנו עד כה חיוני מאוד וישמש בסיס בבנית האתר החדש . אני מצרף כאן את הסקר שהפצנו ומזמין את כל מי שלא השיב ויכול לתרום – למלא את השאלון: https://forms.gle/oBXNrGoPzcemZwDo7

 

העבודות בכביש 232

שימו לב – במסגרת עבודות הרחבת ושדרוג כביש 232 – בלילה שבין יום ראשון לשני (7.7-8.7) תתבצע העברת תנועה (שינוי תוואי נסיעה זמני) במקטע שבין כרם שלום לניר יצחק.

העברת התנועה תכלול שינוי תוואי הנסיעה :

מהכביש הקיים היום תהיה התחברות לכביש החדש המתחיל כ-400 מ׳ דרומית צומת כרם שלום.

התחברות חזרה לתוואי הכביש הקיים היום תהיה כ-600 מ׳ דרומית צומת ניר יצחק.

כל תוואי הנסיעה במקטע הנ"ל יהיה בכביש חד מסלולי ויחלוף על הצמתים כרם שלום, אבשלום וחולית. העבודות יבוצעו בין השעות 21:00 בערב ל- 5:00 בבוקר ויכללו הסדרי תנועה זמניים להכוונת התנועה על ידי פקחי תנועה. ההודעה תצא לכל הציבור בכל האמצעים. יש לנהוג בזהירות ולהישמע להכוונת פקחי התנועה. נסיעה טובה ובטוחה!

 

פישלנו…

אחרי שסיפרתי לכם בהתרגשות על נתוני ההצטיינות של אשכול בשימוש נכון בפחים הכתומים, תוצאות חודש יוני אכזבו והיו לא טובות. בעוד שבסבב האיסוף הקודם היתה התאמה של 90% (!) מהפסולת לפח הכתום, באיסוף האחרון ירדנו ל-45% בלבד. בפחים נמצאו פריטים שלא אמורים להיזרק בו, כמו – חיתולים, אריזות צעצועים, טקסטיל, בקבוקי פיקדון, נייר וקרטון. כדי שנוכל לחזור להישגים הקודמים ולמחזר – אנא שימו לב וזרקו לפח הכתום רק את האריזות המתאימות לפי התמונה שעל הפח. פעילות הסברה תצא גם בישובים. הבשורות הטובות שמחודש יולי יגיעו לפנות את הפחים הכתומים פעמיים בחודש! בכל ישובי המועצה.

 

קהילה במיטבה

לפני חופשת הקיץ, סיפרתי כאן על פרוייקט המועצה לעידוד תעסוקת בני נוער בקיץ וגיוס עסקים מאשכול לפרויקט. עסקים רבים בקהילה נענו לקריאה – יצרו קשר, השתלבו בפרויקט והחלו בהעסקת בני הנוער. אני מודה לבתי העסק, יקירי אשכול, ומזמין שוב עסקים בקהילה להשתלב בפרוייקט. עשרות בני נוער נוספים, חרוצים ואיכותיים מעוניינים לעבוד בקיץ. גם הם ירוויחו, גם העסקים וגם אנחנו כקהילה. המעוניינים מוזמנים ליצור קשר עם עדן פלד, רכזת הפרויקט – 058-7496222

 

שבת שלום

גדי ירקוני

מוזמנים לכתוב לי gadi@erc.org.il

שלום לכולם,

 

טרור הבלונים

בשבועות האחרונים אנו מתמודדים עם עליה בכמות השריפות כתוצאה מבלוני התבערה. רוב השריפות פורצות בשטחים פתוחים ולא בקרבת ישובים. השריפות מטופלות במהירות על ידי אנשינו ובכך נמנעת התפשטותן. השבוע היו 3 מקרים של בלוני תבערה שנחתו בתוך הישובים ואני רוצה לשבח את תושבי אשכול אשר מגלים אחריות, מקפידים על כללי הזהירות ומדווחים לרבש"צים במיידית. מבחינת מדינת ישראל טרור הבלונים אינו מהווה איום אסטרטגי ולכן המדיניות היא של 'הכלת' האירועים. הבהרתי השבוע שמדיניות ה'הכלה' מביאה את טרור הבלונים אל סף ביתנו ושההפקרות המתמשכת מול המציאות הבטחונית היא המכרסמת בחוסן התושבים. וזה כבר האיום האסטרטגי של מדינת ישראל. אנחנו מצפים שהמדינאים יעשו כל האפשר כדי להבטיח קיץ שקט בעוטף ישראל, כמו בכל הארץ.

 

תיאטרון קהילתי

לפני שנתיים יצאנו לדרך עם פרוייקט ה'תיאטרון קהילתי' למבוגרים בתמיכת מרכז החוסן, המרכז הקהילתי ותיאטרון הנגב. המטרה היתה לאפשר יצירה מקומית אשכולית, תוך יצירת חיבורים בין תושבים ממגוון הישובים שלנו. כ-20 תושבים מוכשרים מלידה הצטרפו לקבוצה וביום חמישי האחרון הם העלו את ההצגה השניה בפרוייקט – 'הנפילים' (שם זמני)'. כל ההצגה על טהרת אשכול – הכותבים (קבוצת שדה ניצן שזכתה בקול הקורא), הבמאי (יעקב אמסלם מיבול) השחקנים (מכל רחבי המועצה), ההפקה והניהול (עידית גרינס שדה ניצן) מעצבי התפאורה ומעצבת המודעה (מירב דרוקר מדקל) וגם הנושא הוא של אשכול – חברי ישוב בעוטף עזה שמאסו במצב הבטחוני ומחליטים לעשות מעשה. התוצאה יצירתית, מוכרת ומשעשעת. סקרנים? מוזמנים לבוא ולראות את ההצגה ב-25/7 בקיבוץ מגן. אם אתם לא יכולים לחכות עד אז – אתם מוזמנים בינתיים להנות מהצצה על ההצגה בכתבתו של אלמוג בוקר:

https://13news.co.il/item/the-main-edition/articles/gaza-otef-show-282280/

 

אשכול שואפת גבוה

עבודות הבניה בקריית החינוך מתקדמות בקצב והציוד כבר מתחיל להגיע. עם סיום הבניה נפרוש את הציוד החדש בתוך הכיתות והמבנים. במהלך הקיץ צוותי החינוך ייערכו לפתיחת שנת הלימודים יחד עם המנהלות והיועצת המלווה, אורית שטרית. כל צוות יפתח את תוכנית העבודה הפרטנית לבית הספר והצוותים ישתתפו ביום עיון בנושא הלמידה החדשנית. אנחנו בשבוע שעבר יצאו המורים שלנו יחד עם המנהלות לסיור למידה בבית ספר 'רמון' בחדרה בו מופעלת תוכנית למידה במרחבים פתוחים. בניית בתי הספר החדשים סיפקה לנו הזדמנות לממש שאיפות וחלומות לחינוך חדשני, איכותי ומותאם לעידן החדש בבתי הספר יסודיים באשכול.

אנו מכירים בחששות הכרוכים מהמעבר ללמידה חדשנית, בקרב מורים והורים. המורים החלו בתהליכי השתלמות והתמקצעות בפדגוגיה החדשנית והם ימשיכו בתהליכי הלמידה כל העת, בליווי מקצועי הדוק, גם במהלך שנת הלימודים. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לצוותי החינוך שלנו, שלצד עבודתם השוטפת לאורך שנת הלימודים התמודדו גם עם תהליכי השינוי הצפויים שאינם קלים. אני מאחל לצוותי החינוך ולתלמידים חופשת קיץ נהדרת ושקטה שבסופה נפתח את שנת הלימודים כולנו יחד בכוחות מחודשים ובהתרגשות שיא לקראת הדרך החדשה של החינוך היסודי באשכול.

 

 

סוף הוא גם התחלה

בית הספר 'ניצני אשכול' קיים אירוע פרידה לקראת יציאתו לדרך החדשה. האירוע התקיים בפארק אשכול בדרך אשר משקפת את רוח וערכי בית הספר – פעילות משותפת של הורים וילדים בשטח הפתוח, עם אתגר כיתות רגליים מתחנה לתחנה. אני משתתף בצערה של אלכסנדרה על פטירת אמה. מסיבה זו היא לא יכלה להשתתף. 'ניצני אשכול' הוא מוסד חינוכי פורץ דרך שהפך לפנינה יחודית. הרוח והערכים המיוחדים של בית הספר ישארו וישתלבו בתוך מערכת החינוך היסודית הכוללת באשכול, תוך שיותאמו לצרכי העת הזו, גם מבחינה חינוכית וגם מבחינה קהילתית.

 

איזה חכמים!

תלמידי תוכנית היזמות של אשכול זכו במקום הראשון בחצי הגמר של תחרות ה׳יזם הצעיר – סטארט אפ מצטיין׳ של unistream ועלו לגמר שיתקיים בסוף החודש. התלמידים הגו ופיתחו תיק חכם שמותאם לאורח החיים העמוס ומזהה אביזרים חיוניים שחסרים בתיק כפי שהוגדרו מראש, כולל פלטפורמה של התרעת GPS לחנויות צריכה קרובות. תוכנית היזמות לתלמידים החלה לפעול באשכול השנה על ידי המרכז הקהילתי שלנו ובמהלכה הקדישו התלמידים שעות רבות ללימודים עיוניים, להתנסות מעשית ולסיורים מודרכים בגופים עסקיים גדולים בארץ. הקבוצה לוותה והודרכה לאורך כל הדרך על ידי מעיין צוויג (שדה אברהם), החל משלב הרעיון והפיתוח ועד בניית המודל העסקי. אני גאה בתלמידים שלנו שגילו מחויבות והשקעה והיו חדורי מטרה להצליח ולהגיע עד לגמר! כל הכבוד!

 

 

 

שבת שלום

גדי

שלום לכולם,

 

נעים מאוד!

אני שמח לבשר כי וועדת הבחינה של משרד החינוך לניהול בית הספר השלישי שלנו בחרה פה אחד בדנה פרץ לתפקיד. דנה בת 45, מ'עומר', בעלת תואר בהוראה ומוסמכת במנהל ומדיניות ציבורית. בוגרת התוכנית להכשרת מנהלים של 'אבני ראשה' – המכון הישראלי למנהיגות בית ספרית. לדנה ניסיון עשיר ומגוון במערכת החינוך היסודי. היא שימשה כסגנית מנהל בית ספר וממלאת מקום מנהל, מחנכת כיתה, רכזת שכבות ורכזת שפה, מורה מאמנת לסטודנטים להוראה ומשמשת כמדריכה פדגוגית בתוכנית מרום. דנה החלה לעבוד כבר הבוקר ואני מאחל לה הצלחה ענקית בהובלת בית החינוך ליקרים לנו מכל. אנו נספק את כל הסיוע, התמיכה והכלים לדנה ולצוות החינוכי להצלחתם. בהצלחה לכולנו.

 

 

מבצע 232

עבודות הפיתוח וההרחבה של המקטע הראשון בכביש 232 מתקדמות והחלה כבר בניית גדר הבטיחות לאורך המקטע (כרם שלום-ניר יצחק). עם השלמת המקטע יחלו העבודות על המקטע הבא, מניר יצחק לצוחר. במקביל, יצא לדרך השבוע מבצע אכיפה בכביש. שוטרי התנועה התמקמו לאורכו של הכביש וערכו למעלה מ-200 בדיקות, כולל איתור ליקויים בתחום הבטיחות והתקינות של המשאיות ואכיפת תמרור איסור תנועת המשאיות. משטרת התנועה פרסמה סרטון מהמצבע ואת נתוני הדוחות. תוכלו לראות בעמוד הפייסבוק שלי: https://www.facebook.com/1638542793058735/posts/2426711857575154?sfns=mo

אני יודע שהצו פוגע בחלק מהתושבים שלנו אך חיי אדם הם מעל הכל. לכן, המבצע ימשך גם בתקופה הקרובה במטרה להטמיע את הצו ולשנות את תרבות הנהיגה בכביש 232 למען הבטחון של כולנו. אני מבקש להודות לראש אגף התנועה שנענה לפנייתי בנושא האכיפה בכביש. סעו בזהירות!

 

גאונים

תלמידי קבוצת המצויינות 'ניצני ממר"ם וסייבר' ב'נופי הבשור' זכו במקום הראשון וגם השלישי בתחרות הגמר של הפרוייקט היוקרתי. במשך 12 שעות ברציפות של עבודה מאתגרת נדרשו התלמידים ליישם באופן עצמאי את החומר המורכב שלמדו לאורך השנה: לפתח ולתכנת משחק מחשב המשלב תנועת גופים והתנגשויות ביניהם. המשימות שניתנו להם:

'כיפת ברזל' – בנייה ותכנות מערכת לאיתור ונטרול טיל אויב על ידי 'כיפת ברזל'

'שדה מוקשים' – תוכנת משחק בו חייל בשדה מוקשים מגיע ליעד מבלי להיפגע

התלמידים זכו על התכנות, החשיבה, היצירתיות, עבודת הצוות המעולה ועל יכולת הפרזנטציה מרשימה. את התוכנית האיכותית התחלנו להפעיל השנה במועצה וכבר בשנה הראשונה להפעלתה – הגיעו התלמידים שלנו למקומות הראשונים. כל הכבוד. איזו גאווה. תודה למרכז הקהילתי של אשכול שיזם ומלווה את הפרוייקט באשכול יחד עם 'נופי הבשור' וכמובן לתלמידים שלנו – דור העתיד של הגנת הסייבר ושל יחידות הטכנולוגיה של צה"ל

 

כנס מתגייסים

מרכז הצעירים שלנו קיים כנס לבוגרי י"ב אשר נמצאים לפני גיוסם לצה"ל או שנת שירות. ביוזמת המרכז, אפשרנו השנה למשתתפים לבחור את תכנית הכנס והם בחרו בהרצאה של דין מירושניקוב. דין עלה מחבר העמים, התגייס לקומנדו הימי והיה בין הלוחמים שהשתלטו על המרמרה ונפצע קשה מאוד בפעילות זו. סיפורו האישי של דין עורר הזדהות בקרב הנוער שלנו. הוא שיתף בכך שמצד אחד הוא חש כעס רב על אנשי הטרור שפעלו בספינה ב'חסות' פעילות שלום ומצד שני ישנו ניסיון תמידי לא לחטוא בהכללה גורפת. הרגשתי שהנוער שלנו מזדהה עם הדברים. מצד אחד הם מוצפים בכעס טבעי על הטרוריסטים שיורים על הישובים ושורפים את הטבע. מצד שני הם משתדלים לזכור שיש בעזה אוכלוסייה אזרחית חפה מפשע שאינה שותפה למדיניות הטרור. זו היתה הרצאה מעוררת מחשבה והשראה. תודה רבה לעינת כהן, מנהלת מרכז הצעירים הנמרצת ולצוות ההפקה, על אירוע נהדר ומושקע מאוד. הצעירים הגיעו בהמוניהם ונהנו, מלבד ההרצאה, גם מדוכני מזון, חלוקת תיקים, חוברת זכויות לחיילות ועוד.

 

 

מניעה משותפת

הקיץ הגיע וגם הזבובים. דווחנו השבוע בועדת איכות הסביבה ע"י שחר יסינובסקי מהיחידה הסביבתית נגב מערבי שמדובר ב"מכה אזורית" הנובעת ממספר סיבות, בין השאר הגעה של בוצה וזבל לא מעובד לשדות בדרום הארץ. אגף תברואה ואיכות סביבה בשיתוף עם היחידה הסביבתית והמשרד להגנת הסביבה מבצעים במועצה פעולות ניטור שוטפות על מנת לאתר את המקורות האפשריים למפגעי זבובים. בחלק מהמקרים אף הצליחו "לתפוס" את הזבובים טרם המראתם וכך נמנע המפגע, במקרים האחרים מוציאים דוחות וקנסות. הפעילות מתבצעת בכלל שטחי המועצה בדגש על מקומות מועדים וחיפוש אחר מקורות חדשים. בנוסף האגף הגביר את פעולות ההדברה בישובים. חשוב להדגיש שכל אחד יכול לעזור להפחתת המפגע ולהרחקת הזבובים מביתו:

החקלאים – להקפיד על טיפול נכון בשטחים החקלאיים ובמבני גידול בעלי חיים

התושבים – לזרוק אשפה בשקיות סגורות ולשמור על פח סגור

חשוב לדווח על כל מפגע לאגף תברואה ואיכות סביבה. תודה על שיתוף הפעולה.

 

פרויקט תעסוקת בני נוער בקיץ

מועצה אזורית אשכול קוראת לכם, עסקים מאשכול, לקחת חלק בפרוייקט התעסוקה לבני הנוער בקיץ. 10 עסקים מאשכול כבר נרשמו לפרוייקט. זה יפה! אבל לא מספיק. 70 בני נוער רשומים ועיש צורך להגדיל את מאגר העסקים. אז מעסיקים המעוניינים לספק משרות לתקופות קצרות וארוכות לבני הנוער מוזמנים להצטרף לפרוייקט. יחד נהפוך לגשר שיאפשר לבני הנוער תעסוקה בקיץ ושכר בכבוד בעסקים קטנים וגדולים במועצה. הפרוייקט יוצא לדרך במסגרת שיתוף פעולה של האגף לשירותים חברתיים, המרכז הקהילתי, אגף החינוך, מעברים ולהב״ה והוא ילווה על ידי רכזת מטעם הגופים לאורך כל התקופה. לכל הפרטים, רישום של עסקים ושל בני הנוער לפרוייקט – אצל רכזת הפרוייקט, עדן פלד: 058-7496222

 

שבת שלום

גדי

שלום לכולם

 

אני כואב את מותו בטרם עת של מאי פרץ ז"ל, תלמיד 'נופי הבשור' מהישוב 'אשלים'. מאי, תלמיד כיתה י"א, נהרג ביום שבת לפנות בוקר בתאונה טראגית בתוך ישובו. בעקבות האירוע הקשה התכנס צוות החינוכי בבית הספר כדי להערך למתן מענים רגשיים לחבריו ומכריו בבית הספר שהוכו בהלם. הדס המחנכת של מאי נשאה דברים בהלוויתו וסיפרה על ילד מקסים עם לב ענק, מעורב, דעתן ואהוב במיוחד על חבריו שמשאיר חלל עצום עם לכתו. אני מחזק ומחבק את משפחתו של מאי, את חבריו, את קהילת אשלים ונופי הבשור. יהי זכרו ברוך.

 

יום מלחמה

ביממה האחרונה היו באשכול שורה של אירועים בטחוניים. בלון נפץ התפוצץ מעל ישוב שלנו, פריט תבערה אותר על גדר אחד הישובים, שריפות פרצו ביער בארי ויער כיסופים כתוצאה מבלוני תבערה ובאמצע הלילה – אזעקה ויירוט בנירים. אנחנו כבר שנה וחצי בתוך הריטואל הקבוע הזה. הם מפריחים בלוני תבערה שגורמים לשריפות, צה״ל מטיל סנקציות, הם מגיבים בירי ואז אנחנו מוצאים את עצמנו שוב בסבב הסלמה אלים ושוחק של 48 שעות. 11 סבבים כאלה היו עד כה שהסתיימו בלא כלום. והריטואל חוזר חלילה. בראיונות שמסרתי היום בכלי התקשורת אמרתי שאנחנו לא יכולים לקבל את צדקת דרכה של המדיניות הזאת, כי אנחנו לא יודעים ואל מבינים מה המדיניות. אך השיטה לא עובדת. אנחנו מצפים לשינוי דרמטי של המציאות הזאת ולקיץ שקט בטוח ונטול ריח שריפות, כמו בכל ישראל.

ביום שישי האחרון נפגשתי, יחד עם שותפי, ראשי המועצות בעוטף, עם הרמטכ"ל הנכנס רא"ל אביב כוכבי. דיברנו על האתגרים של האזור, על חשיבות הקשר בין צה"ל להתיישבות והעברנו את המסרים שלנו –  שהמציאות כאן חייבת להשתנות.

 

 

לטוב ולרע

החל מהשבוע נכנס לתוקף שינוי במערך ההתרעה של פיקוד העורף. מעתה  יופסק השימוש במספרי פוליגונים בעת אזעקה ומעתה יופיע שם הישוב על מסך הטלוויזיה. בנוסף, מערכת ההתרעה שודרגה ותהיה מדויקת כך שטווחי ההתרעה יצומצמו לישובים בודדים. אם האיכון יהיה בשטח בין שני ישובים, תופעל אזעקה בשני הישובים, בהתרעה נפרדת לכל ישוב. מצד אחד מדובר בבשורה והקלה שתצמצם את מספר האנשים שיצטרכו לרוץ לממ"ד באירוע ירי. מצד שני, רוב הישובים סמוכים והדי הפיצוצים והנפילות נשמעים למרחק ועלולים לייצר בהלה מתוך חוסר ודאות. אין ספק שמדובר בשינוי שכולנו נצטרך להתרגל אליו.

לצערי פיקוד העורף בנה את המערכת החדשה ללא התייעצות איתנו. אנחנו מתנגדים שיופיעו שמות ישובים שלנו בכל אזעקה וביקשנו להחריג לפחות את יישובי עוטף עזה מאזכור יישובים בתקשורת. אנו ממתינים להתייחסות הצבא בעניין.

 

בשעה טובה

ביקרתי השבוע באתר הבניה של בתי הספר החדשים. נפגשתי עם מנהלי הפרויקט ושמעתי מהם על התקדמות הבניה. הזמן דוחק וכולם עובדים במרץ רב כדי להשלים את כל הבניה עד אמצע הקיץ. מבנה בית ספר אחד כמעט והושלם, כך גם מבנה הספריה, ההנהלה ומבנה האמנויות החדשני. מי שעובר ליד האתר, יכול כבר לראות את קשתות האלומיניום של גגות הקירוי מעל מגרשי הספורט החדשים. אני רוצה להודות לעוסקים במלאכה בשטח שעובדים במרץ רב, בחום הכבד, במחויבות ומסירות גדולה להשלמת הפרוייקט במהירות. הבוקר התקיימה במשרד החינוך ועדת הבחינה לבחירת המכרז מנהל/ת בית ספר שלישי. ניגשו שלוש מועמדות מצוינות עם ניסיון ובסיכום הועדה נבחרה המועמדת המצויינת והמתאימה ביותר! כעת ממתינים לאישור מנכ"ל משרד החינוך ולאחריו יצא פרסום מסודר. בהצלחה.

 

הסיפור שלנו

הורים, ילדים, בוגרים, סבים, סבתות, מנהלים, מורים, עובדי מנהלה ותחזוקה בהווה ומהעבר, התכנסו יחד כדי להיפרד מבית הספר יובלי הבשור. היה אירוע מרגש במיוחד ומפעים שגם הפסקת החשמל באמצע לא הצליחה לקלקל לנו. יובלי הבשור הוא מוסד מיוחד במינו שלמדתי להכיר את הייחודיות יוצאת הדופן שלו עם כניסתי לתפקיד ובזכות גם אחת ממורות בית הספר, שהם ירקוני. בית ספר קהילתי במלוא מובן המילה. עם מעורבות רגשית עוצמתית של כל מי שפסע בו והפכו אותו יחד למה שהוא. המורים הם תושבים, וגם ההורים לתלמידים בו, ילדי הבוגרים לומדים בו היום וכולם כמו משפחה אחת גדולה. הייחודיות של יובלי תמשיך ותתאים את צורתה בבית הספר החדש ומאחד ועוד אחד יצאו לנו שלושה בתי ספר נפלאים, כל אחד והייחודיות שלו. תודה רבה לצוות ההפקה על אירוע יוצא דופן. ניפגש באחד בספטמבר בבית הספר החדש. בהצלחה

 

 

 

הביכורים שלנו

ברחבי המועצה חגגו את חג השבועות, כמו שרק יישובים חקלאיים שורשיים ומשגשגים כשלנו יודעים לציין את החג הזה. החג שלנו. הוצגו הביכורים והחל קציר התבואות. תמונה ששימחה אותי במיוחד היתה של תמונה של 'ביכורי התינוקות' מקיבוץ כרם שלום. 6 תינוקות נולדו השנה בקיבוץ, שיא שנתי של כל הזמנים בקיבוץ המתחדש שעבר שנה מאתגרת במיוחד. אני מאחל כולנו קיץ שקט בטוח ושמח

 

סוף שבוע שקט ושבת שלום

גדי

 

שלום לכולם,

 

נחמה אהובתו

אני כואב ומרכין ראש עם מותה של נחמה ריבלין, רעייתו האהובה של נשיא המדינה וידידנו היקר, ראובן רובי ריבלין. הנשיא ביקר אצלנו באשכול רק לפני חודש, בעת ההסלמה האחרונה ובזמן שנחמה היתה מאושפזת בבית החולים. שאלתי אז את הנשיא לשלומה של נחמה. קולו החנוק והמבט בעיניו – אמרו הכל. עד כמה אהובה ויקרה לליבו היתה נחמה. יהי זכרה ברוך.

 

'המיץ של הזבל'

במהלך השבוע שעבר הייתי בסיור מקצועי בחו"ל, באתרי פסולת ביתית באירופה. נסעתי יחד עם עופר מימון מנהל החברה הכלכלית, בשמת גלין, מנהלת אגף איכות הסביבה ושני יועצים חיצוניים מומחים בתחום מיזמי טיפול בפסולת, תכנון ואיכות סביבה. ביקרנו במתקנים בשוויץ, בגרמניה ובספרד המתמחים בטיפול בפסולת ביתית והפיכתה לאנרגיה, שמענו על הטכנולוגיות השונות, מעורבות ממשלתית ועוד. הסיור הוא חלק מפיתוח פרויקט הפסולת באתר דיה שהמועצה מקדמת באמצעות החברה הכלכלית של אשכול.

מדובר באחד המיזמים הכלכליים – סביבתיים הגדולים והחשובים שלנו לשנים הקרובות שמטרתו להפוך את אתר דיה מאתר פסולת ישן ולא רווחי למתקן טיפול מתקדם המשלב, מפעל מיחזור, הפקת חשמל מפסולת ביתית והטמנה. מדובר בפרויקט ראשון מסוגו בארץ שעונה על מספר מטרות – מצד אחד הפחתת הוצאות הטיפול באשפה, פתרון לחקלאים ופתרון סביבתי לטיפול באשפה וגם הכנסה כלכלית משמעותית למועצה שתתורגם לרווחת התושבים. אנו צפויים לצאת למכרז בנובמבר ובשאיפה שתוך שנתיים נוכל להפעיל את המתקן. אני אמשיך ואעדכן כאן בהתקדמות הפרוייקט.

 

 

קליטת משרתי קבע באשכול

מפקד אכ"א, מוטי אלמוז, ומפקד האוגדה, אליעזר טולדנו, הגיעו אלינו אתמול לפגישה במועצה כדי לדון איתנו הפעם על צמיחה ולא על מלחמה. המועצה מקדמת בימים אלה פרוייקט משותף עם הצבא לקליטת 50 משפחות של קציני קבע המשרתים באוגדת עזה ובדרום להתיישבות קבע במועצה. הקצינים מיועדים לקליטה בשכונה החדשה בצוחר, שנמצא בימים אלה בתהליכי הרחבה ופיתוח של 70 מגרשים.  המטרה היא להמשיך לחזק את קהילת אשכול עם אוכלוסייה חדשה, צעירה ואיכותית ולחבר את קציני צה״ל המשרתים באזור להתיישבות הקהילתית אשר עליה הם מגנים. זאת הזדמנות לציין את הצבא שבירך מיד על היוזמה ויצא איתנו לדרך ולשותפים איתנו להנעת התהליך: אייל רוזן (עין הבשור), אל"מ נמרוד זיגלמן, קצין השלישות באוגדה.

אני מזמין אותכם לצפות בכתבה של אלמוג בוקר על הפרוייקט המיוחד ושודרה אמש במהדורה המרכזית:

https://13news.co.il/item/news/domestic/education-society/officers-neighborhood-gaza-266303/?fbclid=IwAR0NwwMCV6fEtz0JyyaTICHRN2MMP_I5hsKNsXSuCnRaBwds0vTvo0PNBTE

 

 

  סוף הוא גם התחלה

ימים אלה גדושים באירועים, מופעים ובמסיבות סיום. בבתי הספר, בחוגי הילדים  והנוער והמבוגרים. אני משתדל להגיע לאירועי הסיום אך לא תמיד מצליח בשל אילוצים של לוח זמנים. השבוע התקיים מופע הסיום של האולפן למחול ולמרות מאמצי, לא הצלחתי להגיע. אך אני רוצה בכל זאת לברך כאן את הצוות של האולפן, את התלמידות וההורים שהופכים אותו יחד לאחד המקצועיים ולמקור של גאווה. השנה, 4 תלמידות של האולפן ניגשו לראשונה לבחינת בגרות במחול. 4 התלמידות התחילו ללמוד בו בהיותן בכיתה א'. לפני שלוש שנים פתחנו ב'נופי הבשור' את מגמת המחול לבגרות בהדרכת מורי האולפן וארבע התלמידות הן הבוגרות הראשונות של המגמה. בשנה הבאה תתחלנה ללמוד במגמה כבר 9 תלמידות חדשות. אני משוכנע שהמגמה תמשיך להתפתח ולהתעצם ומאחל לכולן הצלחה גדולה.

 

צילום: אייל בריברם

 

החג שלנו

למרות הבצורת ועל אף טרור השריפות, אנו מסיימים שנת חקלאות טובה באשכול. אני בטוח שכל מי שחי באשכול ונוסע בימים אלה לצד השדות שנקצרים, מתמלא בסיפוק מהמראה. זה שלנו, החג שהוא הכי שלנו, חג החקלאות שהיא בסיס קיומנו כאן. אני מאחל לכולם חג שבועות שמח, קהילתי וטעים. תודה לאייל בריברם על התמונה.

 

 

שבת שלום

גדי

שלום לכולם,

 

 

יש אליפות!

נבחרת כדורעף בנות ז'-ח' 'נופי הבשור' הביאו את האליפות! שנה שלמה של אימונים ותחרויות הגיעו השבוע לשלב המכריע – שלב הגמר –  והן ניצחו! ההישג של הבנות הוא כפול ומכופל. ההתמודדות היומיומית שלהן שונה בתכלית משל חבריהם בשאר חלקי הארץ. עם כל הקשיים הטבעיים באימונים ובתחרויות, נוספה להן גם התמודדות גם עם המציאות הבטחונית. אך הן לא עשו לעצמן הנחות עד הניצחון. פגשתי את הבנות רגע לפני נסיעתן למשחק הגמר ואיחלתי להן בהצלחה. אתמול, אחרי הניצחון, הזמנו אותן לקבלת פנים במועצה. הן סיפרו על ההתמודדויות אמרתי להן שהן 'ווינריות' אמיתיות ושאנחנו גאים בהן.

זו הדמנות לציין גם את המאמנים שליוו את הנבחרת לאורך השנה והיו עבורן גם לעוגן רגשי – אלכס צייטלין, דן קניגסוולד ועומר עציון. תודה לבנות ולמאמנים על רגעי השמחה והגאווה שהביאו לנו.

 

הפועל אשכול נערים ג' (כיתות ח'-ט') זוכים בפעם הראשונה באליפות מחוז השפלה. בדרך לזכייה אשכול גברה על אימפריות מבאר שבע, אילת, אשקלון ועוד…

הקבוצה בהובלת המאמן פבלו רבינוביץ ועוזרי המאמן בן בנאי וברני עשו היסטוריה!

 

מנכ"ל חדש למועצה

הנהלת המועצה אישרה פה אחד את מינויו של ניר ים (רעים) כמנכ"ל המועצה. המינוי של ניר הוא חלק משינוי הניהול במועצה, הכולל שינוי במבנה הארגוני ובמסגרתו תפקיד המנכ"ל יחליף את תפקיד 'מזכיר המועצה' שהיה עד כה באשכול. בכך נתאים עצמנו לשיטת הניהול בשאר המועצות האזוריות.

ניר הוא מינוי אישי של ראש המועצה, ללא צורך במכרז, ואושר על ידי ועדת המינויים ומליאת המועצה. ניר הוא בן רעים, נולד גדל והתחנך באשכול. בן 64 עם רקע של תפקידי ניהול רבים ומגוונים, ביניהם – מזכיר וגזבר רעים, מנהל בכיר ביח"ם, גזבר נירים, חבר דירקטוריון במספר גופים ועוד.

ניר יכנס לתפקיד ב-2.6 ויעשה חפיפה מסודרת עם מורדי ביטון, מזכיר המועצה. זאת הזדמנות להודות למורדי על עבודתו המקצועית, המוקפדת והמסורה כמזכיר המועצה. מאז כניסתו לתפקיד, זכתה אשכול לראשונה בפרס ניהול תקין ומאז מקבלת את הפרס 8 שנים ברציפות. מורדי היה עמוד תווך והוא יחסר לנו. אני מאחל לו הצלחה רבה בהמשך.

 

כמעט 'דוז פואה'…

תודה רבה להפקת האירוויזיון ולתאגיד השידור הישראלי על מתנה של חוויה יוצאת דופן לתושבי אשכול. כ-500 מתושבינו השתתפו שבוע שעבר באירועי חצאי הגמר המפעימים – הודות למחווה של הזדהות ורצון טוב מצד ההפקה כלפינו.

לצערנו, אמנם היתה בהתחלה תקלה טכנית שגרמה לעיכוב משמעותי ומתסכל בכניסתם של חלק מהמוזמנים שלנו לאירוע – אך בסופו של דבר כולם נכנסו וזכו לחיבוק מההפקה ולחוויית צפייה במופע אמנותי חד פעמי.

כל הכבוד לכל השותפים על הפקת אירוע בינלאומי יוצא דופן. אנו מקבלים בהבנה שבהפקות בסדר גודל שכזה יש לפעמים גם טעויות. לצערנו, אנחנו הפעם אלה ששילמנו את מחיר הטעות.

 

מחיר ה'חירום'

המציאות הבטחונית המורכבת בשנה האחרונה משפיעה על כולנו. אך השלכותיה ניכרות בעיקר בקרב הילדים ובני הנוער שלנו. אנו מדווחים ממרכז החוסן ומצוותי החינוך שלנו שהילדים ובני הנוער שלנו מבטאים קשיים מגוונים וחוסר פניות ללמידה. סבב ההסלמה האחרון שהיה אלים במיוחד השפיע בעיקר על תלמידי התיכונים שמתכוננים בימים אלה לבחינות הבגרות. זהו מצב בלתי מתקבל על הדעת מבחינתנו שילדינו יאלצו לשלם מחיר של פגיעה בעתידם עקב המציאות הזאת. זמירה ואני פועלים בימים אלה מול משרד החינוך כדי להביא לשינוי יסודי של התפיסה במשרד החינוך לגבי השלכות המציאות הבטחונית והצרכים המיוחדים של תלמידנו.

בנוסף, פנינו ראשי המועצות לראש הממשלה בבקשה לקבל תוספת תקציבית למרכזי החוסן בעוטף עזה  על מנת לתת מענה לצרכים המיידיים.

התקציב של מרכזי החוסן לא עודכן ב – 10 השנים האחרונות. בשנים אלה עלה מצד אחד מספר התושבים ומצד שני דפוסי החירום בשנתיים האחרונות השתנו ומחייבים שינוי גם בשירות של מרכזי החוסן  שלנו

 

מחיאות כפיים לנו!

לפני מספר חודשים פיזרנו בישובים פחים חדשים למחזור אריזות – הפחים הכתומים. נתוני השימוש של תושבי אשכול בפחים הכתומים הם מצויינים – גם מבחינת כמות הפסולת למחזור שמושלכת לפח הכתום וגם התאמת הפסולת לפח הכתום (87% התאמה!). על בסיס הנתונים המעולים האלה פנינו ל׳איגוד תמיר׳ בבקשה להגדיל את כמות הפחים הכתומים בישובי אשכול וגם להגדיל את סבבי הפינוי שלהם. הבקשה אושרה ואנו יוצאים לביצוע. כל הכבוד לאשכול!

 

תתחדשו!

בחמישי שעבר השתתפתי בטקס החנוכה של בריכת השחיה המחודשת בקיבוץ גבולות. בריכת חצי אולימפית, מודרנית, חדישה ובעיקר – מקורה ומחוממת. הבריכה תפעל בכל ימות השנה ותשמש את כל תושבי אשכול, גם בימי החורף. המועצה תמכה תקציבית בשיפוץ הבריכה בשל המענה שהיא נותנת בכל ימות השנה לתושבינו, ביניהם גם נבחרת ה'ספיישל אולימפקיס' של אשכול. פרטים לגבי שעות הפתיחה, עלויות כניסה ומנויים– בקיבוץ גבולות 054-7919000. תתחדשו!

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

חגיגה של קהילה

את האירוע המרכזי של חגיגות יום העצמאות במועצה קיימנו בסימן הקהילה שלנו, תחת הכותרת – 'אשכול חוגגת  קהילה חוגגת עצמאות'. את האירוע פתחנו עם מופעים קהילתיים של להקות אשכול, בתחום המחול, השירה ומוסיקה. ציינו את ההישגים של אנשי אשכול השנה בספורט במדעים ובתחומים נוספים, ציינו את החיילים המצטיינים שלנו והענקנו אות הוקרה ל'יקיר אשכול'.

אשכול למודת אתגרים והשנה האחרונה שחלפה עליינו היתה מורכבת במיוחד. על אף האתגרים, תושבי אשכול ממשיכים לעמוד זקופים, לרוץ קדימה ולהגיע להישגים. כששואלים אותי מה סוד החוסן שלנו, אני תמיד משיב, שבראש ובראשונה זו הקהילתיות שלנו. האנשים שמרכיבים אותה והופכים אותה לשלם, ליחידה אחת חזקה, גאה ומחוברת. השנה הצדענו לעצמנו ולמה שיצרנו כאן – את 'קהילת אשכול'.  תודה לכל אחד ואחת מכם, תודה לצוות המרכז הקהילתי שלנו ולליטל אמסלם אוזן שהובילה את אירוע 'אשכול חוגגת קהילה חוגגת עצמאות'. היה נפלא.

מוזמנים להיכנס לעמוד הפייסבוק של המועצה ולראות תמונות מהאירוע וגם לקבל טעימה נוספת ממה שהיה בסרטון הנהדר שיצר עבורנו אייל בריברם.

 

 

'יום חוסן'

בתחילת השבוע השתתפתי בדיון בועדת הכספים של הכנסת בנושא מתווה הפיצויים בעקבות המצב הבטחוני. הדיון התקיים לבקשתנו, אחרי סבב הלחימה האחרון וכל בקשותינו בדיון – אושרו. התקנות הוארכו עד ה-31.12.2019 והן כוללות הכרה בפיצוי גם על היום השני – היום בו פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה אך אנחנו החלטנו לבטל את יום הלימודים. בדיון אמרתי למשתתפים שזה היה יום 'חוסן' לחזרה הדרגתית לשגרה אחרי מטחי הירי הכבדים שנמשכו עד שעות הלילה המאוחרות באשכול. אני מודה לחברי הועדה על ההכרה בצרכים המיוחדים בעוטף עזה. בימים הקרובים תתפרסם התקנה החדשה באתר של רשות המיסים. לכשתתפרסם נפיצה. בינתיים ניתן לעיין בהודעת רשות המיסים בקישור וכן להאזין לנציג רשות המיסים שהשיב לשאלות תושבי העוטף בנושא בתוכנית 'יהיה בסדר' בגלי צה"ל.

 

 

קייטנות הקיץ

אגף החינוך והמרכז הקהילתי שלנו שוקדים בימים אלה על בניית תוכנית הקייטנות בחופש הגדול כדי לתת את מיטב המענים לילדי והורי אשכול. בתחילת שבוע הבא יצא פרסום מסודר ומפורט של התוכניות.

 

 

מיגון ביישובינו מעבר ל-7 ק"מ

בדיון בועדת הכספים העלינו גם את סוגיית מיגון כל ישובינו. כידוע לכם אנו פועלים בעניין זה כבר תקופה ארוכה במספר ערוצים במקביל. הניסיונות להכליל את כל הישובים שלנו ב'עוטף עזה' לא צלחו ולכן אנו פועלים כעת באפיק אחר – ליצירת מנגנון שיקל על תושבי יישובים אלה בבניית ממ"ד בביתם.

ההצעה מושתת על מספר עקרונות:

– הקלות בהליך ההיתר להצבת ממ"ד.

– פטור ממע"מ על בניית ממ"ד, עד גודל 12 מ"ר.

– מימון המדינה ל 25% מעלות הממ"ד.

– הלוואת מדינה בהחזר חודשי של עד 200 ₪ לחודש.

 

הנושא נמצא בדיונים עם משרדי הממשלה ואעדכן בכל התפתחות

 

 

הנשיא שלנו

במהלך סבב הלחימה האחרון, תחת מטחי ירי כבדים הגיע אלינו נשיא המדינה לביקור. לנשיאנו קשר חם ומיוחד עם אשכול. הוא עומד לצדנו בשגרה ובחירום ומסייע לנו  בנושאים מיוחדים שאינם מגיעים לפתרון במשרדי הממשלה. בביקור העלינו בפני הנשיא את נושא מיגון כלל יישובינו. הנשיא הבטיח לטפל בנושא אישית והעברנו לו את כל החומרים הרלוונטיים. בסיום הפגישה אמרתי לנשיא שאנו חשים גאווה וחוזק לאומי שהוא נשיאנו ואיחלנו החלמה מהירה לרעייתו נחמה.

 

 

 

כביש 232 – בשורות טובות

היתה לנו השבוע פגישה חשובה ומצויינת עם מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ וצוות משרדו. זכינו לקבל הכרה והבנה בצרכים שהצגנו לגבי הכביש. כל הצרכים שהעלינו נענו בחיוב והנה סיכום הדברים:

  1. אושר ביצוע הרחבת הכביש במקטע השני – (מניר יצחק לצומת צוחר) כולל הסדרת הצומת
  2. הרחבת השול במקטע הראשון (כרם שלום-ניר יצחק)
  3. הסדרת תוכנית מיידית לרמזור של צומת המועצה (צומת הכניסה לבתי הספר), ללא קשר להתקדמות תוכנית הרחבת הכביש.
  4. הכנסת ביצוע המקטע השלישי (צוחר -מעון) והמקטע הרביעי (מעון-סעד) לתוכנית החומש של נתיבי ישראל.
  5. צומת אבשלום – הסתיים התכנון, ניתנה הנחייה לאיתור מיידי לתקצוב הביצוע

אלה בשורות טובות מאוד מבחינתנו ואני מבקש להודות לניסים על ההבנה והפינה החמה לאשכול. לכשנקבל את אישורי התקציבים ואת ההערכות ללוחות הזמנים לביצוע – אעדכנכם.

 

יום ההבנ"ה באשכול

השנה התחלנו ליישם באשכול את תוכנית 'שווים' – תוכנית של החברה למתנ"סים שמיועדת לבני הנוער כדי לייצר מרחבים בטוחים עבור נוער גאה ולקידום השיח הסובלני בקהילה. את התוכנית מוביל המרכז הקהילתי שלנו יחד עם האגף לשירותים חברתיים ותיכון 'נופי הבשור' בשיתוף פעולה מעורר גאווה! במסגרת התוכנית ציינו השבוע לראשונה את 'יום ההבנ"ה (היום הבינלאומי למאבק בלהט"בופוביה). במסגרת זאת הגיע הזמר עברי לידר ל'נופי הבשור' להרצאה לתלמידי שכבת ט'. בנוסף התקיימו מעגלי שיח שרוכזו על ידי מדריכי החינוך החברתי בישובים.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

ניצול בכל כיתה

השתתפתי הבוקר בטקס הזיכרון לשואה ולגבורה ב'נווה אשכול' יחד עם שורדי שואה בקהילת אשכול, חברי הקהילה וחיילי צה"ל היקרים המשרתים באוגדת עזה. הטקס היה מרשים, מכובד ומרגש במיוחד. שורדי השואה הדליקו כל אחד נר זיכרון לזכר בני משפחותיהם שנספו בשואה כשהם מלווים על ידי חיילי צה"ל משני צדם. באשכול חיים כיום כ-180 ניצולי שואה להם אנו מחוייבים לספק את מלוא המעטפת כדי שיוכלו לחיות בכבוד הראוי ולהעביר את סיפוריהם האישיים הלאה, לילדים ולנוער שלנו.

במסגרת זאת מופעלת באשכול כבר שנה שניה ברציפות התוכנית היחודית – 'ניצול בכל כיתה'. ניצולי שואה מהקהילה מגיעים למפגש עם התלמידים ב׳נופי הבשור׳ כדי לספר את הסיפור אישי ולקיים שיח סביב עתיד זיכרון השואה בשנים הבאות. מדובר בשיתוף פעולה בין דורי של 'נווה אשכול' (ליהיא אברמוב) יחד עם 'נופי הבשור' (ליאת אצילי, רכזת המסע לפולין).

הערב אשתתף בטקס המרכזי ביד מרדכי שינעל את אירועי השואה והגבורה בהשתתפות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. לאשכול נציגות מכובדת בחלק האמנותי של הטקס עם השתתפות בנות האולפן למחול שלנו. הטקס ישודר בשידור חי בערוצי הטלוויזיה.

 

 

 

 

בית הזכרון והמורשת של אשכול

ימים אלה של השנה בהם אנו מציינים את יום השואה ויום הזיכרון הם הזדמנות לעדכן בהתקדמות בית המורשת והזיכרון של אשכול. בימים אלה ממש נשלמות עבודות הפיתוח הסביבתי של המבנה וגם הביצוע וההתקנה של התצוגות בתוך המבנה. חלל התצוגה יספר את סיפור השורשים וההיסטוריה של אשכול ויכלול חדר לימוד שיאפשר התעמקות ולמידה על חייהם של 146 הנופלים של אשכול, מאז ראשית ההתיישבות הציונית בנגב ועד היום.

ההחלטה על הקמת בית הזכרון התקבלה בזמן כהותנו של חיים ילין, לאחר איחוד בתי הספר התיכוניים, ומתוך צורך לאחד את זכרון חללי שני בתי הספר. לצורך כך הוקמה ועדת היגוי, הכוללת את נציגי המועצה ונציגי המשפחות השכולות ונבחרה אושרה גבאי, מדקל כרכזת הפרוייקט. אני מלווה את תהליך ההקמה ורואה בו חשיבות רבה לשימור זיכרון המורשת שלנו ושל האנשים שהיו חלק מהמרקם הקהילתי ונפלו במהלך שירותם ובפעולות איבה. בחודשים הקרובים נחנוך את בית הזכרון ונקיים אירוע פתיחה קהילתי.

אני מחבק את המשפחות השכולות וכואב את כאבם ממקומי האישי יום יום שעה שעה. אתם מוזמנים להיכנס ל'גל-עד לזכרם' באתר המועצה, לקרוא וללמוד על הבנות והבנים של אשכול חללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. http://eshkol.gal-ed.co.il/Web/He/Default.aspx

 

 

 

יקיר אשכול

הועדה הציבורית לבחירת יקיר המועצה לשנת תשע"ט בחרה השבוע בברוך כהן מקיבוץ מגן כיקיר אשכול לשנה זו. ברוך (67) משמש כרבש"ץ של קיבוץ מגן מאז שנת 2007 ועוסק במשך שנים רבות בפעילות ציבורית התנדבותית רבת גוונים ותחומים למען קהילת אשכול. את מסורת הענקת אות 'יקיר אשכול' התחלנו בשנה שעברה במטרה להוקיר תושבים ותושבות על תרומה ציבורית יוצאת דופן ומתמשכת למען קהילת אשכול ושגשוגה. בשנה שעברה זכה באות הרב אליעזר סוויסה מעמיעוז. השנה, עם פרסום 'קול הקורא', הוגשו עשרות המלצות מרגשות מתושבים והבחירה היתה קשה. לאחר דיון מעמיק של הועדה הציבורית נבחר כאמור ברוך ממגן. אני מברך את ברוך על הזכייה ומזמין את כולכם לחגיגות יום העצמאות במועצה במהלכן נעניק את אות 'יקיר אשכול'.

 

 

נבחר משלנו

נפגשתי השבוע עם ידידי, חבר הכנסת הנכנס – הרב רפי פרץ. הרב רפי, תאל׳ במיל׳, שימש כרב הצבאי הראשי והקים את המכינה הקד׳צ ‘עוצם׳ בגוש קטיף והקים אותה מחדש אצלנו – בישוב נווה. הוא מתגורר ב'נווה' מאז הקמת הישוב ושותף לפיתוח ההתיישבות השוקקת בחולות חלוצה. בפגישתנו העלתי סוגיות אזוריות מרכזיות אותן מכיר הרב רפי מקרוב. זכינו בנציג נאמן ומשמעותי בכנסת הבאה, נציג המסור לערכי ההתיישבות, לעוטף עזה ולמועצה אזורית אשכול. בהצלחה רבה לרב רפי. מוזמנים לצפות בסרטון קצר ששיתפתי בעמוד הפייסבוק שלי לאחר הפגישה.

https://www.facebook.com/yarkonigadi/videos/1345746612231095/

 

שכבה מיוחדת

בוגרי שכבת יב' מחזור י' בנופי הבשור העלו את הצגת הסיום המסורתית השבוע – מול הורים, מורים וחברים. המופע היה מופלא ומהנה ושיקף את האופי המיוחד של המחזור. זה הדור שנולד לפני 18 שנה בדיוק, עם הטיל הראשון לעבר עוטף עזה ומאז חיים בצל האיום הבטחוני. למרות האתגרים, הם הגיעו להישגים –  לימודיים וערכיים, שליש הולכים לשנת שירות ורובם לשירות משמעותי בצה"ל. הם גם השכבה ששברה מסורת פחות נאה של שנים והיו לראשונים שהחליטו לא הגיעו רוויי אלכוהול לבתי הספר באחד בספטמבר ובפורים. אנחנו גאים שהם החיילים הבאים של צבא ההגנה לישראל. בטקס איחלתי להם בהצלחה בבגרויות ובכל דרך שילכו, מי בצבא ומי בשנת שירות ושיזכרו תמיד – שקהילת אשכול תמשיך לעטוף אותם היכן שלא יהיו. בהצלחה

 

 

אשכול חוגגת קהילה חוגגת עצמאות

יום חמישי, 9.5 ד' באייר ברחבת המועצה החל מהשעה 16:30 חגיגה של עצמאות וקהילה באשכול. מופעים קהילתיים, הענקת 'יקיר אשכול', אברהם טל  וערוץ הכיבוד (כן, יש דבר כזה והם אפילו מאוד מוצלחים בקרב הצעירים שלנו). בנוסף, דוכני מזון ותוצרת מקומית של אשכול. הכניסה חופשית. השנה החלטנו להקדים את תחילת האירוע כדי שלא יסתיים מאוחר בלילה וכולם כבר יהיו עייפים אחרי יומיים עמוסים. יהיה משגע. בואו לחגוג יחד.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם

 

הארכת צו הגבלת המשאיות

משרד התחבורה הודיע לנו על הארכת ניסוי הצו לאיסור תנועת משאיות בשעות השיא בכבישים 232 ו-241. לעומת זאת, הוסר האיסור בכביש: 264 (מבית קמה לאשל הנשיא) ובכביש-293 (מבית קמה לנתיבות). זו בשורה חשובה אך מבחינתנו הצו הוא מרכיב אחד בתוך שורה של מהלכים נוספים שיש להמשיך ולבצע לטובת בטיחות הנוסעים בכביש 232. אני משוכנע שהתועלת באיסור תנועת המשאיות עבור כלל הנוסעים בכביש עולה על כל שיקול אחר. יש עדיין התאמות שמשרד התחבורה צריך לבצע לצורך הפעלה אפקטיבית ויעילה של הצו ואנחנו נמצאים בקשר עם המשרד בעניין. אנו גם מדגישים, שהצו חשוב אך עדיין אינו פותר את הצורך הדחוף בהמשך הרחבת כביש 232 והצבת רמזור בכניסה למועצה לקראת פתיחת שנת הלימודים.

 

משומשוק

בפעם השישית ברציפות התקיים השבוע המשומשוק המקסים של אשכול. גם ניקינו את הבית, גם שמרנו על הסביבה וגם תרמנו לקהילה. למעלה מ-10,000 שח נאספו באירוע שיתרמו למשפחות נזקקות לחג. השנה הצטרפו כמה שחקני חיזוק חדשים – ישובים נוספים, פנימית ביכורים, וגם מרכז החוסן של אשכול. התקיימו סדנאות יצירה ומיינדפולנס להורים ולילדים שהכינו יחד: ׳צנצנות שקט׳ ואת ׳ציפור הלב׳.במתחם הסדנאות נתלו בלונים, אבל לא סתם בלונים – אלא בלונים מחייכים! תודה ענקית למארגנים ולכל מי שבא והשתתף. ניפגש בשנה הבאה.

קציר מוקדם

לאחר מאמצים רבים הצלחנו להגדיל את סכום התמיכה של משרדי הממשלה בחקלאים עבור קציר מוקדם. החקלאים ששטחיהם סמוכים לגדר יקבלו תמיכה בהיקף של עד 8 מיליון ₪ (עד 100 ₪ לדונם) עבור קציר החיטה כשהיא ירוקה וטרם התייבשותה עבור תחמיץ ושחת ובכך להימנע מאפשרות לשריפתה. מדובר בסכום כפול ממה שהוקצה תחילה (4 מיליון ₪, 50 ₪ לדונם) והיה בלתי מתקבל על הדעת מבחינתנו. מדובר בשטחים בהיקף של כ- 112,000 שמרביתם באשכול. אני מודה למשרדי החקלאות והאוצר שנענו לבקשותינו להגדלת הסכום ולשותפי לפעילות מול המשרדים, ראשי המועצות בעוטף עזה ולראש מועצת מרחבים שי חג'ג' שמשמש כיו"ר מרכז המועצות האזוריות.

אובדן ימי עבודה

שבוע שעבר שוב בוטלו הלימודים בעוטף עזה כתוצאה מהמצב הבטחוני. התקנה למתן פיצויים להורים על אובדן יום עבודה הסתיימה בפברואר האחרון וכעת אנחנו פועלים מול שר האוצר להארכת התקנה כשתכלול גם יום הלימודים של שבוע שעבר ותאפשר להורים לקבל פיצויים על היעדרותם ממקום העבודה בשל הנחיית פיקוד העורף לסגירת מוסדות החינוך. בשלב זה ניתנה לנו אמירה בעל פה שהנושא יסגר בימים הקרובים ואנו ממתינים להודעה רשמית כתובה מסודרת כולל אופן הגשת בקשה לפיצוי. לכשתתקבל נפיצה לתושבים.

 

מחאה לגיטימית

החודשים האחרונים היו לא פשוטים עבור כולנו. המציאות כאן מורכבת ואין תשובות חד משמעיות או פתרונות קסם ובכל זאת רבים מסתובבים עם תחושה מתמשכת של עייפות והיעדר אופק בטחוני לחבל ארץ שלם. קבוצת תושבים פעילה ונמרצת החליטה לעשות צעד אקטיבי ולמחות על המציאות כדי להציף את הסיפור שלנו לסדר היום. מחאה לא צומחת בחלל ריק. מחאה צומחת כשכואב ואני מברך את התושבים על היוזמה. זו לא ׳בכיינות׳, אלא זו אחריות. לבית שלהם, לילדים שלהם ולהתיישבות שהם, הוריהם וסביהם יצרו כאן.
אז רגע לפני הבחירות הם החליטו להקים 'עיר אוהלים' בשדרות רוטשילד בתל אביב, והם מזמינים את כל המעוניין לבוא, כולל פוליטיקאים רגע לפני הבחירות. הם רוצים להגיד להם את ה׳מה׳ ומצפים מהמבקשים את קולותיהם להישיר אליהם מבט ולהגיד להם את ה׳איך׳. ככה זה עובד במדינה דמוקרטית.
היום, יום חמישי, בשדרות רוטשילד בתל אביב החל מהשעה 18:00.

 

א ל ו פ ו ת

מי שמטיל דופי בחוסן של תושבי עוטף עזה, אז הנה לו התשובה. נשות נבחרת הכדורשת של אשכול זכו ביום שישי במקום הראשון (!) בתחרות הליגה הארצית שהתקיימה באילת. התחרות התקיימה ביום שישי, בשיאה של הדריכות והמתיחות הבטחונית. תחילה הן התלבטו אם לסוע או לא אבל בסוף החליטו להשאיר את הילדים עם האבות. הן כולן תושבות העוטף, אמהות לילדים קטנים שרק באותו השבוע רצו איתם לממ״דים. לא רק שהן נסעו להתחרות בצל המתיחות, אלא גם נלחמו וזכו במקום הראשון.

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

בימים אלה אנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמת התשה בעוטף עזה. השבוע היינו שוב במערכה שהסתיימה לעת עתה. שוב, באי וודאות. האירוע יצר בלבול תסכול וכעס.

 

אנו כל העת נמצאים בקשר עם הצבא והאישור לקיום הלימודים אתמול הסתמך על החלטות של הדרג המדיני ועל הערכות צבאיות שניתנו לנו.

 

הורים רבים בחרו לא לשלוח את הילדים היום לבית הספר וזה מובן ולגיטימי. אחרי יומיים מתוחים, הורים חשבו שהדבר הנכון עבור ילדיהם הוא להישאר איתם בבית. מנגד, הורים רבים שלחו את הילדים לבתי הספר והחשיבות מבחינתנו היא שיש להורים את הבחירה אם לשלוח או לא.

 

צוותי החינוך הפורמלי והחברתי שלנו למודי ניסיון ויודעים שבימים כאלה הילדים שלנו לא פנויים ללמידה ולכן יום הלימודים הותאם לאירועי הימים האחרונים שעברו על הילדים והתמקד בפעילות הפגתית ומשחררת יותר.

זו הזדמנות לחזק את צוותי החינוך שלנו שגם הם חיים את המציאות האזורית וגם הם הורים לילדים. המורים עברו גם הם ימים מתוחים וחיכו לילדים בבתי הספר באהבה גדולה ותוך גילוי של תעצומות נפש.

 

אתמול, על רקע האירועים הגיע אלינו לביקור מיוחד מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי. האלוף נפגש איתי ועם צוות מרכז החוסן, קב״ט המועצה ודוברות המועצה וביקש לשמוע באופן ישיר ובלתי אמצעי על ההשלכות של האירועים על התושבים.

הודתי לאלוף על הביקור, על החשיבות שהוא מייחס לקשר איתנו ועם האוכלוסייה האזרחית ועל ההזדמנות שניתנה לנו בימים אלה לספר לו באופן אישי על מורכבות התקופה האחרונה ועל השלכותיה.

בסוף המפגש הענקתי להרצי ספר שהוציא מרכז החוסן שלנו "טווסים על הגג" הכולל סיפורים אישיים של תושבים בעוטף ואיחלתי להלוי שיצליח למצוא בין לבין קצת זמן איכות כדי לקרוא את הספר.

בפגישה סיפר לנו האלוף על ההערכות הצבאית לקראת סוף השבוע. ביום שישי ושבת מתוכננות הפרות סדר המוניות לאורך הגדר לציון ׳יום האדמה׳ וצפויים להישמע הדי פיצוצים חזקים. הצבא ערוך בכוחות מתוגברים לשליטה באירועים. אין הנחיות מיוחדות לתושבים אך יש להיערך ולהתכונן לסוף שבוע רועש באזור.

 

המציאות הזאת לא פשוטה לכולנו. ואני יכול להבטיח לכם שהמסר הזה מועבר ללא הפסק ובאופן נחרץ למי שצריך – בצבא ובממשלה.

 

אנחנו נעקוב אחר האירועים בסוף השבוע וככל שיהיה מידע או עדכון אנו נעביר בערוצי ההודעות שלנו. ובתקווה שלא נזדקק.

מבקש שוב להודות לצוותי החירום היישוביים והנהגות היישובים המאפשרים לנו לתת שירות מיטבי לכולם.

 

אנו שוקדים כל העת לבדוק את מוכנותנו לחירום ומצב האוכלוסיה. על מנת לפתח מענים מותאמים מצ"ב לינק לסקר מדד חוסן בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון. סקר קצר ואנונימי. נודה על שיתוף הפעולה:

 

http://bgumanagement.qualtrics.com/jfe/form/SV_8bRKeeSNdhLIHop

 

 

אני מבקש לחזק את חיילי צה״ל האמיצים שנמצאים בשעה זו בגבולות שלנו כדי להגן עלינו ויהיו שם גם כל סוף בשבוע. אנו סומכים ובוטחים בכם . חזרו הביתה בשלום.

 

אני תקווה שישובו ימים שקטים ורגועים לאזור ונוכל לשוב ולעסוק במירב זמננו בצמיחה ובפיתוח הישובים.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

חוסנה של קהילה  

 

בשבוע הבא תהיה זו שנה לתחילת האירועים שהפלסטינים מכנים 'צעדות השיבה'. בשנה זו התמודדנו עם אתגרים חדשים – טרור ההצתות במסווה של בלונים ועפיפונים תמימים למראה, שריפות, ירי רקטי לשטחנו, הדי פיצוצים מתמשכים כתוצאה מהפרות הסדר ומעברים חדים משגרה לחירום ומחירום לשגרה.

 

מכלול האירועים האינטנסיביים בשנה הזו, שהיא השנה ה- 18 ברציפות שאנו חיים וחווים על בשרנו ונפשנו את המציאות הבטחונית, משפיעים על כולנו. מרכזי החוסן מספרים על עלייה בפניות לטיפול וסיוע, אנשי החינוך מוסיפים על השלכות האירועים על ילדינו ותושבים רבים מביעים כעס – על התחושה של היעדר אופק ומדיניות ברורה מצד גורמי הממשל מול המציאות כאן.

 

אנחנו במועצה פועלים ומתמרנים בין שני איזונים – מצד אחד להמשיך בעשיה, בפיתוח, בצמיחה, בשימור השגרה וחיזוק החוסן ומצד שני להציף ולשקף את המציאות שמתרחשת כאן ואת השלכותיה על האוכלוסייה מול גורמי הממשל והבטחון. בכל הזדמנות אנו מחדדים את דרישתנו לפתרון שיבטיח שקט ארוך טווח.

 

גם תושבי אשכול ובעלי התפקידים במועצה, בישובים ובקהילה מתמרנים בתוך המציאות הזאת ומרכזים עשייה בפיתוח, טיפוח ושגשוג הקהילה שלנו, למרות ועל אף האתגרים.

 

רצף של הישגים מהשבוע האחרון בלבד בקהילה שלנו מוכיח זאת יותר מכל. זו הזדמנות לציין את ההישגים ולהוקיר תודה והערכה – לאנשי החינוך, התרבות והספורט שלנו, למנהלי הקהילות, אנשי הצח"י והרבש"צים, למטפלים ולעובדים הסוציאליים ולכם – ההורים, שיודעים מה הכי טוב לילדיכם, כיצד לחזק אותם ולעודד אותם למיטב בתנאים מורכבים.

 

והרי התוצאות:

נבחרת בנות כדורעף ז’-ח’ של אשכול ניצחה השבוע אליפות המחוזית את נבחרת אשדוד 25-9 ועלתה לגמר הארצי. שאפו ענק לספורטאיות ולמאמנים – אלכס צייטלין ועומר עציון ובהצלחה בארצי!

 

 

נבחרת הג'ודו שלנו בהדרכת אופיר דרי ודורון פלג קטפה שלל פרסים והישגים בתחרות גביע האיגוד שהתקיימה ביום שבת ברעננה שזו תחרות הכנה אחרונה לקראת אליפות ישראל: 3 מדליות זהב לבנות: שירה שצקי (מגן) רוני רוזנפלד (צאלים) ונוגה וינוגרד-פלג (גבולות). בנים: זהב ליהונתן לוזון (אוהד), ארד לאיתי בראב (יבול) ואגם בן שלום (צאלים) ומקום חמישי ליובל קפיטנוב (בארי) ועדי שצקי (מגן). כל הכבוד

 

 

 

תלמידים פורצי דרך

תלמידים מ'נופי הבשור' השתתפו ביום חמישי בתחרות רובוטיקה יוקרתית ופורצת דרך ב'טכניון' וזכו בגביע על עבודתם.  תלמידים מ'ניצני' ו'יובלי' השתתפו בתחרות גמר ארצית לעבודות חקר של נוער שותה מים ודעת בטכניון. העבודה של תלמידי מכיתה ו' מיובלי הבשור זכתה במקום השלישי והמכובד על עבודתם בנושא: השקיית גידולי שדה עם מים מלוחים שבאה לתת מענה לחקלאי האזור על ידי חסכון באנרגיה ועלויות. המורה ורכזת מקצוע המדעים בבית הספר שהנחתה את התלמידים יחד עם שמעון סדרס המורה לסביבה, זכתה בתעודת הצטיינות. גאווה ענקית.

 

 

'ניצני אשכול' בגמר ארצי

בית ספר 'ניצני אשכול' עלה לגמר בתחרות ארצית 'בניה ירוקה' שמקיים משרד החינוך יחד עם המשרד להגנת הסביבה. ניצני אשכול הוא בית ספר ירוק ופועלת בו 'מועצה ירוקה' – תלמידים מכיתות ד'-ו' שמובילים עשייה ותפיסה אקולוגית בבית הספר. הם הגישו לתחרות את פרויקט 'מצבע אדום לצבע ירוק'- הפיכת המיגוניות הפזורות בביה"ס למרחב מוגן נפשי ולא רק בטחוני ועל ידי כך ינוצלו המבנים לרווחת התלמידים ולא רק יעמדו כמצבת זיכרון לשגרת החירום בה אנו חיים. התלמידים נכנסו לתוך המיגוניות ובדקו מה מפריע, מה חסר ומה אפשר לעשות כדי לשפר. האתגר הוא לבנות בעקרונות הבניה הירוקה תוך חשיבה אקולוגית וניצול המשאבים העומדים לרשותנו. כל קבוצת עבודה בנתה דגם קטן של מיגונית והחלה לתכנן. בהצלחה ענקית לניצני אשכול שאם יזכו בגמר – יקבלו פרס בשווי של כ-מאה וחמישים אלף שקלים למימוש הרעיון.

 

גאווה גדולה לאשכול ובהצלחה לכולנו.

חג פורים שמח ושבת של שלום ושלווה

גדי

 

שלום לכולם,

 

חוזקה נשית

כבוד גדול היה לי לעמוד על במה אחת לצדן של קבוצת הנשים הזאת – איב אייזקסון (שדה ניצן), ד״ר שושן הרן (בארי) ושוש מגן (תלמי אליהו), שנבחרו לקבל את אות ׳יקירת אשכול׳ השנה על עשיה משמעותית ופורצת דרך בקהילתנו ובכלל. יחד איתן היו על הבמה – ענת חן (יועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה) והילה קטרי (מנהלת יחידת ההתנדבות במועצה) שארגנו את הערב הנפלא ויזמו לפני שנה את רעיון הענקת אותות ההוקרה לנשים מובילות באשכול, רעיון שהפך למסורת.

אשכול היא מועצה של חוזקה נשית. יש לנו רוב נשי בניהול אגפי ומחלקות המועצה, יש לנו נשים בנקודות מפתח והובלה בתוך הקהילה ובתחומי עשייה מרכזיים, יש לנו פורום נשים פעיל ונמרץ והשנה – ייצוג הנשים במליאה גדל משמעותית, בין היתר הודות לפעילות עידוד של ענת ופורום הנשים שלנו בשנים האחרונות.

אני מקווה שנזכה לראות יותר נשים בעמדות מפתח בשולחנות הדיונים בממשלתנו ואז אולי המציאות האזורית הסטטית תשתנה לטובה יותר.

 

 

יקיר אשכול

לצד אירוע הוקרת נשים פורצות דרך בקהילה שלנו באירוע יום האשה, אנו ממשיכים במסורת מרגשת  ממשיכים במסורת המרגשת דומה אבל קצת אחרת – הוקרת תושבי אשכול על פעילות ציבורית מתמשכת ועל תרומה רבת שנים לקהילת אשכול. בשנה שעברה הוענק האות לרב אליעזר סוויסה ממבטחים. אני מזמין אותכם להיות שותפים ולחבק חזרה את האנשים שנותנים מעצמם במשך שנים לקהילה ומהווים דוגמה ומופת לכולנו. האות יוענק באירוע יום העצמאות במועצה (9.5.). מצורף קישור לטופס מילוי המלצה: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfkq18bGNsYJDahOj…/viewform

 

אובדן אמיתי

הוכתי בצער ובתדהמה כמו רבים נוספים עם מותה בטרם עת של ניקי גוטמן, כתבת העיתון 'ישראל היום' בדרום. ניקי סיקרה את אזורנו בחריצות, במסירות וברגישות יוצאת דופן ויצרה קשרים אישיים חמים איתי, עם יפעת דוברת המועצה ועם תושבים רבים בישובינו. ניקי היתה עיתונאית מוכשרת, מוערכת ואהובה ואיבדנו עיתונאית וחברה יקרה. אני מחבק היום את בני משפחתה, החברים והקולגות. היא תחסר לכולנו. בעמוד הפייסבוק שלי צירפתי כמה כתבות מייצגות של ניקי על אשכול מהחודשים האחרונים. מוזמנים לעיין בהם וללמוד דרך זה על המשמעות והחיבור שהיה לה לאשכול, לתושבי עוטף עזה ולמציאות איתה אנו מתמודדים.

https://www.facebook.com/1638542793058735/posts/2357934191119588?sfns=mo

 

כיתות קטנות

נפגשתי השבוע עם צוות מנהל הפיתוח במשרד החינוך בירושלים והצלחנו להשיג תוספת תקציב משמעותית ממשרד החינוך לצורך בניית בית הספר השלישי. המשמעות היא שנוכל באמצעות תוספת התקציב להגדיל את מספר מבני כיתות הלימוד גם בבית הספר השלישי (בו ישובצו כיתות א'-ה') וכך נקטין עוד את מספר התלמידים בכל כיתה בכל אחד משלושת בתי הספר.

אני מזכיר שב-26 בחודש נקיים כנס לציבור בו נציג את מתווה שיבוץ התלמידים לבתי הספר, הרכב חדרי המורים, והרישום לבתי הספר. אנשי החינוך יציגו תהליכי העבודה על התפיסות החינוכיות בבתי הספר והכנה למעברים בשנת הלימודים התקדמות הבנייה קריית החינוך.

שריינו כבר ביומן – יום שלישי, 26.3 בשעה 19:00 באולם המועצה. נפיץ גם בשבוע בכל האמצעי פרסום לתושבים שלנו.

סופגים את אוזלת היד

בחודשים האחרונים אנו פועלים מול משרדי הממשלה, החקלאות, בטחון, אוצר, כדי לקדם מתווה תמיכה בחקלאים על קציר המוקדם של החיטה כשהיא עוד ירוקה ולהימנע מהצתות השדות כתוצאה משריפות הבלונים .

השבוע קיבלנו את החלטת משרד החקלאות על מתווה נמוך משמעותית משסוכם. הניתוק של המדינה ממה שקורה בעוטף זועק בהחלטה הזאת. לא יתכן שהחקלאים צריכים לספוג על עצמם פגיעה בפרנסתם כתוצאה מאוזלת היד מול הטרור מעזה. החקלאים והתושבים בתחושה קשה מאוד ואנחנו כעת מצפים שמשרד ראש הממשלה ושר האוצר יתעשתו ויתערבו בנושא כדי לשנות את ההחלטה המנותקת והמביכה הזאת.

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

 

 

 

 

 

 

שלום לכולם,

 

בחינת המיצ"ב

אני מודה למשרד החינוך, למנהל המחוז hhhרם זהבי וצוותו – על ההיענות העניינית לבקשתנו לביטול מבחני המיצ״ב בבתי הספר היסודיים באשכול השנה. צוותי החינוך באשכול נערכים בימים אלה למעבר לבתי הספר החדשים והרכב התלמידים בכל אחד מבתי הספר ישתנה בשנה הבאה, מה שהופך את תוצאות המיצ"ב ללא רלוונטיות עם הקמת בתי הספר החדשים. מעבר לכך, ילדינו אינם פנויים בימים אלה לתוספת מתח ובחינה של תפקודם הלימודי ביחס לשאר הארץ. לעיתים אנו בתחושה שמקבלי ההחלטות אינם מבינים את המציאות כאן. אז הנה, נקודת זכות למשרד החינוך. מבין ומבין . תודה גם לח״כ רויטל סוויד (עבודה) שסייעה לנו מאוד בעניין במקביל מול שר החינוך. אנו נקיים במקום מבחנים פנימיים בבתי הספר שישמשו את צוותי שלנו לקראת הקמת בתי הספר.

 

כנס להורים  

במהלך החודש הקרוב נסיים את גיבוש מתווה שיבוץ והרכב התלמידים בבתי הספר. בסוף החודש, ב-26.3 נקיים במועצה כנס להורים ובו נציג את המתווה ואת תהליכי גיבושו. מנהלות בתי הספר יציגו את תהליכי ההיערכות המשותפים שעושים צוותי החינוך לקראת פתיחת בתי הספר החדשים ונציג את אופן מעברי המורים בין בתי הספר. כפי שציינתי, אנו מאמינים ותומכים במעברים בין חדרי המורים ופועלים מול המורים ומשרד החינוך כדי לאפשר ככל הניתן מעברים. בשבוע הבא מתוכננות לי שתי פגישות חשובות במשרד החינוך בנושא זה ובנושא תקציבים לבתי הספר החדשים ואעדכן על תוצאות הפגישות באגרת של שבוע הבא.

 

תוכנית חיזוק של קק״ל

יור קק״ל דני עטר והנהלת הארגון נפגשו איתנו השבוע, ראשי המועצות, והציגו לנו תוכנית עבודה רחבת היקף לפרוייקטים של קק״ל לחיזוק המועצות בגובה 110 מיליון ש״ח.

חלק מהתוכנית נבנה איתנו על פי צרכים ופרוייקטים שהצגנו אך לא כל מה שהעברנו אכן נכלל בה בסופו של דבר וכעת אנו לומדים לעומק את פרטיה. אני מודה ליו״ר קקל, דני עטר על גיבוש התכנית המקיפה במהירות תוך הגדלת התקציב של קק״ל לטובת אזורנו.

 

 

כביש 232

משטרת התנועה קיימה אתמול מבצע אכיפה בצומת מעון על כביש 232 בדגש על תנועת משאיות בשעות איסור התנועה שחל עלייהם. המשטרה קיימה כבר מספר מבצעים מאז חודש נובמבר שהחל הצו וחולקו למעלה מ-100 דוחות עד כה. במקביל, בקצה הכביש באזור כרם שלום-ניר יצחק מתקדמות עבודות ההרחבה. אנו נמצאים בקשר אינטנסיבי מול משרד התחבורה ומירב מאמצינו מופנים לקידום שני נושאים:

השגת תוספת התקציב להרחבה בפועל של קטע הכביש מניר יצחק לצומת מגן

וקידום הצבת הרמזור בצומת מעון – הכניסה לקריית החינוך, לפני פתיחת שנת הלימודים בספטמבר 2019

אעדכן

 

בטחוני

התקופה האחרונה גדושה באירועים בטחוניים על בסיס יומיומי שמצד אחד לא פגעו באיש במזל גדול ומצד שני פוגעים בשגרת חיינו ומכרסמים בתחושת הבטחון. אנו נמצאים בקשר שוטף עם הצבא ומעודכנים על הפעולות לחיזוק ההגנה עלינו. מצד שני, לתפיסתי, הפתרון אינו צבאי בלבד והצבא הוא רק אמצעי נוסף להשגת הפתרון. לכן אמשיך לעלות ולהציף את הסוגייה בתקשורת ומול מקבלי ההחלטות כדי שסוגיית עזה תהיה בסדר היום של הבחירות האלה וכל המתמודדים לכנסת ידרשו לסוגיה.

 

מעז יצא מתוק

ביום שישי פורסם בידיעות אחרונות ריאיון עם אלוף במיל׳ טל רוסו. יוחסו לו בריאיון אמירות וציטוטים בהקשר של תושבי עוטף עזה שקוממו רבים, ביניהם גם אותי. בעקבות הדברים הוצאתי תגובה חריפה שבעקבותיה יצר איתי טל קשר והבהיר שהדברים לא נאמרו ונעשה עיוות מוחלט של דבריו. למחרת גם פורסמה התנצלות בעיתון. בעקבות הדברים הזמנתי את טל לאשכול לביקור בישובים, כדי שיראה מקרוב ובאופן בלתי אמצעי של המציאות, הקושי והאתגרים לצד הצמיחה והפיתוח. טל הגיע ונפגש גם עם הנהגות ישובים והבהיר את עמדתו. טל ששימש אלוף פיקוד דרום עתיר זכויות והתרשמתי שיש לו קשר אישי חם והדוק לאזורנו ורצון אמיתי להיות נציג נאמן שלנו בכנסת. אני רואה בו שותף להמשך הדרך שלו בכנסת .

 

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

בלון הנפץ שהתפוצץ אמש ליד ביתה של שוש מחרז באשכול הוא אירוע מכונן ובגדר עליית מדרגה של "טרור הבלונים". שוחחתי אמש עם גורמי הצבא בעקבות האירוע והסברתי את הקושי איתו אנחנו מתמודדים – טרור הבלונים וטרור הפרות הסדר שכתוצאה ממנו נשמעים בכל ערב הדי פיצוצים בלתי נסבלים. מבחינת הצבא, אירועי הפרות הסדר בשליטת ולא נשקף 'איום' על אזרחים. אני שב ומסביר שהילדים שלנו לא יודעים להבחין בין פיצוץ 'עם איום' לבין פיצוץ 'ללא איום'. פיצוץ זה פיצוץ, והוא מפחיד את ילדינו ומדיר שינה מעיניהם בלילות. גילינו אורך רוח במשך תקופה ארוכה ואפשרנו לצבא ולממשלה למצות דרכי טיפול למיגור הטרור. אנו דורשים פתרון מיידי שיבטיח שקט ארוך טווח. אלה ימים של בחירות וסוגיית הפתרון לרצועת עזה חייב להיות על סדר יומם של המתמודדים לכנסת. אנחנו נמשיך ונציף את המציאות מול המבקשים את קולות הבוחרים ונמשיך לקרוא לציבור הבוחרים – שאלו את המתמודדים, מה הפתרון המוצע שלכם לרצועת עזה?

 

מפסגת המצדה לכרם שלום

ביוזמה וארגון מופלא של שותפינו – ארגון JNF ארה"ב – כ- 700 תלמידי כיתות ז' מרחבי העוטף עלו ביום חמישי שעבר לפסגת המצדה. שם, בפסגת ההר, השתתפו בטקס מיוחד ומרגש של כתיבת שורותיו האחרונות של ספר התורה שנתרם על ידי הארגון לבית הכנסת החדש בכרם שלום. את האירוע יזם JNF כמחווה משמעותית של חיזוק ותמיכה בבני הנוער שלנו על רקע אירועי הבטחון איתם הם מתמודדים בשיתוף המועצה. ביום ראשון השתתפנו בטקס הכנסת ספר התורה לבית הכנסת בכרם שלום יחד עם השותפים ב-JNF ותושבי הקיבוץ. התרגשתי יחד עם התושבים לראות את זיו לנשנו, הנער הראשון של כרם שלום שעלה לתורה בתוך הקיבוץ. כעת ילדי הקיבוץ לא יצטרכו לנסוע רחוק מחוץ לקיבוץ עם הגיעם למצוות ויוכלו לעלות לתורה בבית הכנסת בתוך ישובם.

                 

 

תוספת למרכז החוסן

אותו ארגון, מהאייטם הקודם – JNF  ארה"ב, סייע לנו גם עם תמיכה כספית לצורך הרחבת מבנה מרכז החוסן שלנו. מרכז החוסן שלנו פעיל ופופולרי מאוד, בשגרה ובחירום ועלה צורך להרחיבו ולגוון את אופי הטיפולים והשירותים שניתנים בו. הרחבת המרכז על ידי תוספת חדר טיפולים ממוגן הושלמה וכבר משמשת לסדנאות 'מיידפולנס' ולטיפולים קבוצתיים נוספים. עם ביקור של שותפינו בJNF השבוע בארץ, ניצלנו את ההזדמנות כדי לקיים יחד איתם טקס חנוכה רשמי ולהוקיר להם תודה על התמיכה והאהבה שהם נותנים לתושבי אשכול.

 

 

עדכון בתי הספר החדשים

השבוע התקיימה ישיבת היגוי לבתי הספר החדשים ועסקנו בשלושה נושאים מרכזיים:

בינוי – קיבלנו דיווח על סטטוס התקדמות עבודת הבינוי. העבודות מתקדמות כמתוכנן ומבנה בית ספר אחד כבר לקראת סיום. עד חודש יולי יסתיימו כל עבודות התשתית והבינוי ותחל ההצטיידות של החללים הפנימיים. במהלך חודש אפריל נקיים סיור פתוח לציבור בשטח בית הספר. נצא בפרסום מסודר לציבור לגבי מועד הסיור בהמשך.

הרכב בתי הספר – ועדת היגוי אישרה את המלצות ועדת ההרכב למיזוג מלא של כיתות א'-ה בשלושת בתי הספר. כיתות ו' בלבד לא ימוזגו שנה הבאה והתלמידים ישארו באותו הרכב כיתתי בו הם לומדים היום בשני בתי ספר. בית הספר השלישי יורכב בשנה הראשונה מכיתות א'-ה' בלבד. במהלך מרץ נפרסם את שיבוץ הישובים לבתי הספר ונקיים מפגש לציבור בנושא.

חדרי מורים –  אנו נמצאים בתהליך אינטנסיבי עם חדרי המורים, מנהלות בתי הספר, משרד החינוך והסתדרות המורים, כדי לסכם את מעברי המורים בין בתי הספר וליצור משני חדרי המורים – שלושה חדרי מורים כאשר המעברים יהיו על פי הצרכים של בתי הספר ובכפוף לחוקי משרד החינוך.

כפי שדיווחתי לא פעם, המועצה תומכת במעברים בין חדרי המורים ואנחנו כפופים לנהלי משרד החינוך בעניין. בהתאם לנהלי משרד החינוך שהוא המעסיק של המורים, המעברים בין חדרי המורים יהיו על פי הצרכים וכפוף לרצון והסכמת המורים. בבית הספר השלישי יהיו כ-13 מחנכים ויעברו אליו מורים מקצועיים ומחנכים מ'יובלי' ו'ניצני', על פי צרכי המערכת וכללי משרד החינוך.

נמשיך ונעדכן, עקבו אחר הפרסומים.

 

10 שנות זכייה ברציפות

מאז הקמת 'נופי הבשור' לפני 10 שנים, מגמת התקשורת בבית הספר זוכה בכל שנה, כבר 10 שנים ברציפות (!), בפרסים והישגים ארציים מרשימים על סרטי הגמר שהפיקו תלמידי המגמה. השנה, זכה סרט הגמר 'גלגל הסיפור' של בוגרי המגמה במקום הראשון (!) בקטגוריית הפקה. מנימוקי השופטים: סרט מושקע עשוי ברמה גבוהה מאוד, שימוש בשפה קולנועית עשירה ומושכלת. גאווה גדולה וישר כח – הבמאית: ענאל מלכי (יתד), מפיק:  אורי טלקר (רעים) הצלם: שובל הרוש (צוחר) ומנהל המגמה – איל בריברם שלנו.

 

 

חלוצי אשכול נענו לקריאה

השבוע, לפני 50 שנה בדיוק, נפטר לוי אשכול. ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל ואיש ההתיישבות עליו קרויה המועצה שלנו.  בשנת 37 ייסד את חברת מקורות שצינוריה נמתחו לפני קום המדינה עד אתרי הקמת 11 הנקודות – דבר שהכריע את ביסוס ההתיישבות באשכול ואת גורל הנגב בתוכנית החלוקה. השבוע שלחו לי מנשר שהוציא אשכול כשר החקלאות בו הוא קורא לאזרחים לגדל ירקות בחצר ביתם. תושבי אשכול החלוצים נענו לקריאה והפכו עם השנים להיות מייסדיה של המועצה החקלאית הגדולה והמובילה בארץ – אסם התבואה של מדינת ישראל. החקלאות זה היסוד של אשכול. לא ניתן לפגוע בה ונמשיך לעבד את אדמותינו עד התלם האחרון.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם, 

 

תודה ובהצלחה

בתום 12 שנים של פעילות כיו"ר העמותה למען הקשיש (נווה אשכול) בהתנדבות מלאה, מסיים אבי פרחי (שדה ניצן) את התפקיד. במקומו של אבי, נכנס לתפקיד מתי בבלי, שגם הוא משדה ניצן וגם הוא ימלא את התפקיד בהתנדבות מלאה. אני מבקש להודות לאבי על פעילותו המשמעותית המסורה לקידום אוכלוסיית הוותיקים באשכול. העמותה מהווה זרוע חשובה ומשמעותית של המועצה לפיתוח וקידום השירותים שהמועצה מספקת לוותיקי המועצה ומייסדיה והיא מהווה מודל מקצועי ברמה ארצית.  בהזדמנות זו אני מברך את מתי, שמהיכרותי האישית איתו יצליח ללא ספק גם הוא לקדם מאוד את התחום. גם אבי וגם מתי מהווים מודל ומופת לעשיה ציבורית. תושבי אשכול, המצליחים מאוד בתחום הפרטי, שנרתמו לעשייה ציבורית משמעותית בביתם, אשכול. בהצלחה ויישר כח.

 

בלוני תבערה

בשבוע האחרון אנו עדים להתחדשות הפרחת בלוני תבערה מהרצועה לשטח המועצה. ביום שלישי פרצה שריפה קטנה ביער סמוך לגבול בעקבות בלון, שכובתה מיידית על ידי אנשי הביטחון שלנו ואתמול (רביעי) זוהו שלושה מקרים של בלונים עם חפצים חשודים בשטח המועצה. בזכות הערנות של תושבים ושל אנשי הבטחון בישובים, הבלונים אותרו וטופלו במהירות ולא גרמו לנזק. בעקבות חידוש ההפרחות, צה"ל פעל אמש נגד 'חוליות מפריחים'. יש להמשיך לשמור על ערנות ובכל מקרה של זיהוי בלון או חפץ חשוד אחר, יש להתרחק, לא לגעת ולדווח במיידית לרבש"ץ או למשטרה. התייחסתי לנושא חידשו ההפרחות גם באמצעי התקשורת ואמרתי – שבימים אלה, כשהמתמודדים לכנסת מבקשים את קולותינו, אני קורא לבוחרים, כל אזרחי מדינת ישראל לשאול אותם – מהי מדיניותם המוצעת בעזה ונגד טרור הבלונים? אני מאחל שהנושא יעמוד לפתחם ובסדר יומם של כל המתמודדים לכנסת.

 

אלופים

שני המפקדים האחרונים של אוגדה עזה, יהודה פוקס וקודמו בתפקיד, איתי וירוב, קודמו השבוע לדרגת אלוף ומונו לתפקידי פיקוד חדשים וחשובים בצה"ל. מתוקף הנסיבות והמציאות המיוחדת באזורנו, עם שניהם נוצר קשר אישי במהלך תפקידם והשבוע התקשרתי לברך אותם אישית על המינוי החדש.   הפיקוד על אוגדת עזה הוא תפקיד מרכזי ומשמעותי בתפיסת המדינה והצבא ומשמש מקפצה להמשך לקידום פיקודי בצמרת הצבאית. גם הרמטכ"ל הנוכחי, רא"ל אביב כוכבי וגם סגן הרמטכ"ל הנוכחי, אלוף איל זמיר, שימשו בעברם כמפקדי האוגדה. אני חושב שזה יכול ללמד אותנו שהאנשים שמדינת ישראל מציבה בראש הפיקוד על המרחב המורכב שלנו, הם האנשים הטובים ביותר. בהצלחה להם ולנו.

 

מתווה הפיצויים, זוכרים?

אני מצרף שוב את הקישור לאתר של רשות המסים ובו תקנות והטפסים לבקשת הפיצויים של עסקים והורים כתוצאה מהמצב הבטחוני וביטול ימי הלימודים בחודשים האחרונים. לפי רשות המסים, עד כה רק מספר עסקים בודדים פנו והגישו תביעות. אנחנו נאבקנו כדי להשיג את מתווה הפיצויים וחשוב מאוד שנממש את זכויותינו. ההגשה פשוטה ולוקחת מספק דקות.

https://taxes.gov.il/EmergencyInformationA_CompensationfundPropertyTax/Pages/Darom2018-9.aspx

 

 

מוזיאון חבל ימית

ביקרתי השבוע יחד עם מאיר יפרח במוזיאון הגדת חבל ימית במושב דקל. זכינו להדרכה אישית מקצועית, מלמדת ומרתקת של זהבה שקד (דקל), מנהלת המוזיאון, צפינו בסרט ולבסוף קיימנו ישיבת עבודה כדי לבחון צרכים להמשך קידום המקום. המוזיאון מושקע ומטופח, עשיר בהיסטוריה של חבל ימית, ופינוי וההתיישבות החלוצית המחודשת באשכול. לאשכול תפקיד מרכזי בהקמת ופיתוח ההתיישבות במדינת ישראל, מאז קום המדינה, דרך קליטת מפוני ימית ומפוני גוש קטיף וגם בימים אלה שאנו עסוקים בהרחבות ופיתוח הישובים. אנו רואים במקום אתר מורשת היסטורי, לא רק לתושבי אשכול אלא לכל בית ישראל ונפעל לקדמו. סיכמנו בפגישה לשלב את המוזיאון בתוכניות הסיורים התיירותיים של המועצה ולהטמיע בתוכנית הלימודים בבתי הספר ביקור במוזיאון. מי שעדיין לא ביקר, אני ממליץ לבקר במוזיאון ולזכות בחוויה ממלאת, מלמדת ומרגשת על עבר, הווה ועתיד. אתר המוזיאון:

http://www.yamit-story.co.il/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA/

 

הצטרפו אלי

אני מזמין אותכם להצטרף אלי לשני אירועים שמתקיימים בסוף השבוע הקרוב –

כנס – 'על סף דלתנו' המשבר הסניטרי בעזה והאיום על בריאות הציבור בישראל. יום שישי, 22.2 בשעה 9:00 במכללת אשקלון בשיתוף אקופיס מזה"ת.  פאנל בהשתתפות מומחים, אנשי מקצוע וראשי הרשויות.

שבת תרבות – עם האלוף במיל', עמירם לוין. בנווה אשכול, שבת 23.2, בשעה: 11 דקות ל-11

 

כבוד לפרה עדנה

הרבה פעמים אני מספר ומשתף פה בהתרגשות גדולה על אנשינו, מרחבי היישובים, שזכו בפרס או הגיעו להישגים מרשימים. הפעם אשתף על ההישג המרשים של הפרה עדנה, בת המשק מהרפת של קיבוץ עין השלושה שזכתה במקום שלישי בארץ והמכובד, לאחר שהניבה במהלך השנה החולפת 17,172 ליטר חלב. כבוד! אגב, קיבוץ עין השלושה יקיים ביום שבת הקרוב יריד חקלאות לכל המשפחה במסגרת פסטיבל 'דרום אדום'. בתוכנית: קטיף הדרים, טעימות מהיקב, דוכני אוכל ומתנפחים. בין 10:00-16:00 כולם מוזמנים, הכניסה חופשית.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

בשבועיים האחרונים לא יצאה האגרת השבועית עקב מחלה שבגינה נעדרתי. אגפי ומחלקות המועצה עבדו כמובן כרגיל והייתי בקשר יומיומי איתם. לכן האגרת היום תרכז מספר נושאים ועדכונים מהשבועיים האחרונים.

 

אישור תקציב

חברי מליאת המועצה אישרו ברוב קולות את תקציב המועצה לשנת 2019 בסך 180.035 מיליון ₪. זהו אחד התקציבים הגבוהים של המועצה שמבטא איזון ואחריות תקציבית לצד שיפור שירותי המועצה. גם השנה החלק הגדול ביותר בתקציב המועצה, כ-40 אחוז, מופנה לחינוך. לפני אישור התקציב הקדשנו 4 ישיבות מליאה שבהן מנהלי האגפים והמחלקות במועצה הציגו בפני חברי המליאה את תוכניות העבודה, המטרות היעדים ואת התקציב. אני מבקש להודות למנהלי המועצה על האחריות המשמעת התקציבית, לצוות אגף הגזברות, למזכירות המעוצה ולחברי המליאה על אישור התקציב.

 

קרן אור של ידידות

אני מרכין ראש עם מותו הפתאומי של ידידי, הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות, שותף יקר ואוהב של קהילת אשכול. את הרב אקשטיין הכרתי לראשונה אחרי שנפצעתי. דרך סגן מנהל בית החולים סורוקה, פרופסור יוחנן פייזר, שקיבל אותי ראשון בחדר הטראומה והציל את חיי. שנה לאחר מכן, נפגשנו שלושתינו, הרב אקשטיין, פרופסור פייזר ואני, וחנכנו יחד את חדרי הניתוח החדשים והממוגנים שתרמה ה'קרן לידידות' לבית החולים. מאז יחיאל ואני שמרנו על קשר חברי אישי.

הרב אקשטיין תרם רבות לאשכול. להקמת מרכז החוסן הממוגן, להקמת מרכז ההפעלה החדש, הצבת מיגוניות ברחבי המועצה ובסיוע לנזקקים דרך אגף הרווחה במועצה.

מותו הוא אבידה גדולה ואני מאחל שמורשתו, לאהבת ישראל, האדם וההתיישבות, תמשיך ותשגשג גם אחרי מותו.

אני משתתף בצער המשפחה, ג׳ואל ובנותיו ושל חברינו בקרן לידידות. יהי זכרו ברוך.

 

פרץ של גאווה

אני מברך את הרב רפי פרץ (נווה) שנבחר לעמוד בראש מפלגת הבית היהודי. הרב רפי, תאל׳ במיל', שימש כרב הצבאי הראשי, הקים את המכינה הקד"צ עוצם בגוש קטיף ובנה אותה מחדש בישוב נווה באשכול, שם הוא גר. הרב פרץ הוא איש ראוי ומשכמו ומעלה אשר לקח חלק משמעותי בפיתוח ההתיישבות בחולות חלוצה אשר במשולש הגבולות ושותף להפיכתו לחבל ארץ שוקק חיים ורוח. הוא דוגמה ומופת לחיבור בין אוכלוסיות ולגיוון האנושי בקהילת אשכול ואני מאחל לו דרך צלחה ומשמעותית בעשיה הציבורית וכמובן בזירה הפוליטית.

 

איזה חבר'ה. אחד אחד!

חיילי גדוד 101 של חטיבת הצנחנים התופסים קו בגזרת כיסופים מזה ארבעה חודשים ושומרים על בטחונו, קיימו אתמול מירוץ סביב יישובי המועצה והזמינו את תושבי אשכול לרוץ יחד איתם. היה מרגש לראות את החבר'ה הטובים והחסונים אשר שומרים עליינו יום ולילה רצים בשדותינו הפורחים לצד התושבים עליהם הם מגנים. המג״ד, סא״ל ורדי וייס, אמר לפני המירוץ ״בחרנו לעשות את המירוץ בין היישובים בגזרה אשר עליה אנו מגנים, זה מסמל עבורנו את החיבור העמוק בין תושבי היישובים, אנשי העוטף היקרים לנו מאוד, לבין לוחמי וחיילי הגדוד. חיבור בין הכוח המגן למתיישבים ולחקלאי העוטף אשר מהווים יחד ביטוי לציונות בישראל ב2019״. נפלאים. רק חזרו הביתה בשלום.

 

 

 

 

משני קצוות

ככה צולם לפני כמה ימים כביש 232 באזור צומת מגן בשעה 8:30 בבוקר. משטרת התנועה התחילה כידוע באכיפת הצו להגבלת המשאיות בכביש. בחודש ינואר חולקו 70 דוחות למשאיות שהפרו את הצו. מעבר לדוחות, הפרת הצו מקנה 6 נקודות תעבורה. כרגע מוחרגים מהצו משאיות המעבירות דלק ומוצרים חיוניים ואנו ממשיכים לפעול להחרגה גם של משאיות של הישובים וחקלאים שלנו. מהצד השני של כביש, באזור כרם שלום-ניר יצחק מתקדמות עבודות ביצוע ההרחבה של הכביש. הדרך להחזרת הבטחון בכביש 232 עוד ארוכה ומסורבלת, אבל את הניצנים הראשונים והמשמעותיים של מאבקינו אנחנו יכולים כבר לראות ולהרגיש. עד שנגיע לנחלה, סעו בזהירות. האחריות היא על כולנו.

 

ימים של חג

פסטיבל 'דרום אדום' נמצא בשיאו ומביא לאזורנו עשרות אלפי מטיילים הנהנים יחד איתנו מעושר של פעילויות ומופעים ואטרקציות לכל המשפחה. האזור מדהים ביופיו, הפריחה משגעת, מזג האוויר נפלא והאירועים ססגוניים ושמחים. זוהי הזדמנות לצאת ולהנות מהיופי של אזורנו, להזמין משפחה וחברים מכל הארץ. בכל שנה יש עומסים בחלק מהמקומות שמפריעים לשגרת חיינו. על כולנו נדרשת סבלנות ומאור פנים. אל תשכחו, עבור העסקים המקומיים, התיירנים היזמים, השכנים שלנו, פסטיבל 'דרום אדום' הוא עוגן פרנסה משמעותי והפסטיבל כולו הוא חיזוק חיובי משמעותי לאזור. עקבו אחר האירועים באתר עמותת התיירות שקמה-הבשור https://www.habsor.co.il/

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני  

 

שלום לכולם,

 

בתי הספר החדשים – תמונת מצב

הקמת בתי הספר החדשים וקריית החינוך באשכול הוא האירוע החשוב והגדול שמתרחש כיום במועצה ואנו משקיעים בו משאבים רבים. במשך כמעט שלוש שנים, ועדת היגוי שכוללת נציגות רחבה של אנשי מקצוע ונציגי ציבור עושים עבודה יסודית, מעמיקה ומקצועית כדי שבסופו של התהליך יהיו לנו שלושה בתי ספר מצוינים ואיכותיים. יש לא מעט סימני שאלה בציבור לגבי בתי הספר ולכן  ערכנו עלון מידע מפורט ומקיף כדי לספק תמונת מצב עדכנית ככל הניתן ולתת מענה לשאלות. לא ארחיב כאן עוד במילים תקראו הכל בעלון – בקישור המצורף.

 

בשילוב ידיים

השבוע התקיימה הרצאה ראשונה בסדרת הרצאות שאנו מביאים לישובים של עו"ס רון בראון – מומחה בתחום תרבות הבילוי והפנאי של בני הנוער. כפי שדיווחתי, ‎נושא השימוש באלכוהול וסמים בקרב בני הנוער שלנו מעסיק ומטריד אותנו. מינינו ועדת היגוי רשותית שכוללת את כל בעלי התפקידים הרלוונטיים במועצה, בבתי הספר ובקהילה והשגנו תקציבים למינוי רכזות להב"ה (למען הנוער במגזר הכפרי) ולבניית תוכנית טיפול משמעותית. לאחרונה היתה פעילות אכיפה משטרתית והנושא עדיין בחקירת משטרה. אנו, כמועצה וכקהילה, פועלים במסגרת הכלים שיש לנו ותנאי הכרחי להצלחה בהתמודדות ומניעה הוא שיתוף הפעולה של כולנו. התוכנית הרשותית כוללת פעילות בבתי הספר ובישובים, כולל הרצאות וסדנאות מעשיות להורים שמספקות כלים מעשיים להתמודדות.

לרשימת ההרצאות הקרובות בישובים בקישור  –

 

 

תקנות מתווה הפיצויים

רשות המסים פרסמה באתר האינטרנט שלה, את התקנות, ההנחיות וטופס התביעה לבקשת פיצויים לעסקים, תיירנים ולהורים שהפסידו ימי עבודה כתוצאה מהמצב הבטחוני (החל מ-1.5.2018 ועד 28.2.2019/ 30.4.2019).

הודעה מפורטת של רשות המיסים כולל פירוט זכאות והגשה, טופס הגשת תביעה ופרטי מרכזי מידע לשאלות – באתר רשות המיסים בקישור הבא

 

שיחזרו הביתה בשלום

אני מאחל החלמה מהירה לקצין צה״ל שנפצע השבוע מירי צלף בגבול הרצועה במרחב המועצה שלנו, שעה שהגן עליינו. בעקבות האירוע צה"ל תקף ברצועה. עודכנו על התקיפה המתוכננת והובהר לנו שאין שינוי בהנחיות ואנו ממשיכים בשגרת חיינו. אני מודה בשם כולנו לחיילי צה״ל שמסכנים את עצמם יום יום שעה שעה במטרה להגן עלינו ולאפשר לנו לשמור על השגרה. חזרו הביתה בשלום.

 

שבת תרבות

מוזמנים להצטרף אליך לאירוע 'שבת תרבות' עם השחקנית והמחזאית חנה אזולאי הספרי על זהות ואמנות. 11 דקות ל-11 בנווה אשכול. מרצה: דניאל אלטר.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

תרגיל תרגיל

מרכז המבצעים החדש והמשודרג שפתחנו לפני שבועיים והמערכת הטכנולוגית המבצעית שהתקנו לניהול אירועי חירום נחנכו השבוע לפעילות בפעם הראשונה. לשמחתנו, הם לא נחנכו לצורכי אמת אלא לצורכי אימון ותרגול בלבד. יחד עם הצבא (פיקוד העורף וחטיבה דרומית), רשות החירום הלאומית ומשרדי הממשלה, תרגלנו ביום ראשון במועצה ניהול רשותי מבצעי של מספר אירועי חירום במקביל. התרגיל היה טוב והוכחנו את ניסיוננו ואת יעילות שיתוף הפעולה ההדוק בין המועצה לגופי החירום. יש כמובן דברים שנדרש לנו שיפור בהם וכעת נפעל לחזקם. אמנם אשכול למודת ניסיון מול האתגרים הבטחונים, אך האיומים הולכים, מתגברים ומשתכללים ואסור לנו להיות שאננים. עלינו להיות ערוכים לכל תרחיש. ובתקווה שלא נזדקק.

 

 

אפליקציות 'צבע אדום'

בעקבות חסימת אפליקציות ההתרעה הפרטיות על ידי פיקוד העורף, פנו אלי תושבים רבים כדי שאתערב לביטול החסימה. בשונה מהאפליקציה של פיקוד העורף, בה אפשר להגדיר שלושה אזורי התרעה בלבד, באפליקציות האחרות שנחסמו אפשר לקבל התרעות בזמן אמת על כל האזורים. פניתי לפיקוד העורף והסברתי את חשיבות העניין – להורים שילדיהם מתארחים בישובים אחרים ושזה מספק מידע וודאות לתושבים שחיים בתנאים של חוסר ודאות מתמשך. חשוב לציין שהמלצת גורמי המקצוע היא להימנע מחשיפת יתר להתראות (מוזמנים לקרוא כתבה בנושא שכוללת גם ריאיון עם מירב וידל, מנהלת מרכז החוסן שלנו). אבל לצד זאת, מרכיב ב'חוסן' הוא גם מידע והזכות לפחות לבחור. לכן, הסברתי לפיקוד העורף, שאם שאר האפליקציות נחסמות, לפחות שאפליקצייה שלהם תהיה מותאמת ותאפשר קבלת התרעות על כל האזורים – למי שמעוניין ובוחר בכך. הנושא עלה לטיפול אצל אלוף הפיקוד ואעדכן בדברים. בינתיים, באתר של פיקוד העורף יש דיווח על ההתרעות בכל האזורים. שלא נזדקק.  https://www.oref.org.il

 

איש חשוב מאוד

השבוע הגיע אלינו לביקור במועצה יו"ר החדש של מטה הדיור הלאומי וראש המועצה הארצית לתכנון ובניה, זאב ביילסקי (ראש עיריית רעננה לשעבר, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית לשעבר). שמחנו מאוד לארח את ביילסקי באשכול שכן מעבר לכך שהוא איש חביב, לבבי ומנוסה, הוא עומד כיום בראש של אחד הגופים החשובים והמשמעותיים בתחום התכנון והבניה ותוכניות מתאר. הצגנו את המועצה, ערכנו סיור בישובים, באזור התעשייה באבשלום והצגנו את הפרוייקטים הגדולים שאנחנו מתכננים להקים באשכול שיגיעו בשלב זה או אחר לשולחן המועצה הארצית. פיתוח והרחבות ישובים, אתר דיה, תחנת הכח וצינור הגז. זכינו לביקור תומך ולבבי ואני משוכנע שביילסקי יזכור אותו כשיגיעו התוכניות של אשכול לשולחנו. בהצלחה רבה לביילסקי בתפקיד.

 

 

בית ספר ממלכתי דתי מעורב

באשכול מנעד של צורות התיישבות ואורחות חיים. במושבים, בקיבוצים וביישובים הקהילתיים שלנו ישנם לא מעט תושבים שמקיימים אורח חיים מסורתי. לאחרונה פנתה אלי ולמנהל אגף החינוך קבוצת הורים שמבקשת לפתוח בית ספר ממלכתי דתי מעורב (כיתות מעורבות לבנים ולבנות). אנו נמצאים בשלבים ראשונים של בדיקת היתכנות להקמת בית ספר ממלכתי דתי ׳צומח׳ במתחם בית ספר 'יובלי הבשור'. בשלב ראשון הקמת גן חובה וכיתה א׳. אנו פועלים בעניין מול משרד החינוך ובמידה שמספר המעוניינים יעמוד בתקן של הקמת בית ספר נפעל להקמתו. הורים שמעוניינים מוזמנים לפנות לרב של מושב מבטחים, הרב שחר בוצחק שמרכז את הנושא עם אגף החינוך במועצה בטלפון  050-7949524

או במייל: mamadeshkol@gmail.com

 

מתווה הפיצויים

מתווה הפיצויים לתושבי עוטף עזה עקב המצב הבטחוני בחודשים האחרונים אושר ונחתם על ידי שר האוצר. על פי הנהלים, כעת הוא צריך להתעדכן ולהתפרסם ברשומות של משרד המשפטים. אני עוקב אחר הדברים וברגע שיעודכן, נפרסמו לתושבים בכל האמצעים. מקווה שהענייניים במשרד המשפטים מהימים האחרונים לא יעכבו את הנושא…

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

פריצת דרך

בשקט בשקט ובשולי החדשות, עבר השבוע תיקון לחוק חשוב ומשמעותי לאשכול, שעבדנו רבות כדי לקדמו – תיקון לחוק פינוי שדות מוקשים.

כ-16,000 דונמים של שטחים חקלאיים באזור חבל שלום מוגדרים במשך שנים ׳שטחי אש׳ ולכן לא יכלו לעבור לבעלות החקלאים. התיקון החדש לחוק מחייב את מערכת הבטחון לפעול לפינוי הנפלים הישנים מהשטחים, בדומה לנוהל לפינוי מוקשים. עם פינוי הנפלים, ישוחררו עשרות אלפי דונמים של שטחים חקלאיים לטובת יישובי המועצה. שחרור השטחים והעברתם לבעלות קבועה של היישובים לצורכי חקלאות הם נדבך משמעותי בתוכנית הסדרת הקרקעות בין הישובים באשכול. תוכנית שעושה צדק בחלוקת השטחים בין הישובים לפי צרכיהם ומאפשרת, לראשונה, פריצת דרך בהתרחבות וצמיחה דמוגרפית באשכול.

תודה ליקיר אוזן (רעים) על התמונה הנפלאה

 

 

אשכול אומרת לא(!) לסמים ואלכוהול

נושא השימוש באלכוהול וסמים בקרב בני הנוער שלנו מעסיק ומטריד אותנו מאוד. כל גורמי המקצוע במועצה, הנהלת התיכון, ועד ההורים ואני נמצאים בשיח שוטף בינינו בנושא כדי לייצר תוכנית רשותית משמעותית להתמודדות עם התופעה, צמצומה ומניעתה.

לפני מספר חודשים מינינו ועדת היגוי רשותית שכוללת את כל בעלי התפקידים הרלוונטיים במועצה והשגנו תקציב למינוי רכזות להב"ה (למען הנוער במגזר הכפרי) לבניית התוכנית והובלתה, גם מתחום החינוך וגם מתחום הרווחה. ועדת ההיגוי יצרה לאחרונה מסמך עמדה הכולל את תוכנית הפעולה הרשותית. אשמח לשתף אותכם במסמך – כאן בקישור. אני מזמין אותכם לקרוא אותו ולהיות שותפים להתמודדות. תנאי הכרחי להצלחה הוא שיתוף הפעולה ושפה משותפת של כולנו מול ילידנו.

התכנית כוללת פעילות בתוך בתי ספר ובתוך הישובים, כולל הרצאות וסדנאות תהליכיות עם ההורים שנותנות כלים מעשיים. במהלך ינואר-מרץ יתקיימו מספר הרצאות של עו"ס רון בראון, מייסד ומנהל מכון 'מתבגרים' ומומחה בתחום תרבות הבילוי והפנאי של בני הנוער. לעיון ברשימת מועדי ההרצאות בישובים – בקישור. אני מבקש להודות לכל השותפים במועצה ובקהילה ולרכזות להב"ה שמובילות את הנושא, עו"ס הילה לוי מתחום הרווחה וקרן שריקי מתחום החינוך. בהצלחה לכולנו.

 

פרידה מהרמטכ"ל

נפרדנו השבוע, ראשי המועצות של עוטף עזה, מהרמטכ״ל ה-21, רא״ל גדי אייזנקוט. אייזנקוט ליווה באופן ישיר והדוק את פעילות ההגנה של צה״ל על יישובי עוטף עזה באחת התקופות המאתגרות. בתקופה זו פיתח איתנו אייזנקוט, קשר אישי שוטף וגילינו קצין ואדם צנוע, רציני ושקול דעת.

תחת פיקודו ובהמלצתו העקשנית קיבלה ממשלת ישראל את אחת ההחלטות המשמעותיות ושוברות השוויון מבחינתנו – פרוייקט המכשול לאורך הגבול נגד מנהרות הטרור וחדירות. הפרוייקט מתקדם באופן מואץ ויסתיים בחודשים הקרובים. משמעותו וחשיבותו כבר הוכיחו עצמם בחודשים האחרונים לא פעם.

 

 

מאשכול לנבחרת ישראל

נבחרת ישראל בג’ודו שתתחרה עוד שבועיים בתחרות ה׳גרנד פרי׳ 2019 בחרה לפתוח את השלב האחרון בהכנות לתחרות באימון ראווה מיוחד יחד עם ילדי אשכול, אצלנו באולם כלנית. יותר מ-100 ילדי אשכול המתאמנים בחוגי הג'ודו במועצה ובישובים הגיעו לאימון הפתוח והשתתפו בתרגילים משותפים עם ענקי הג'ודו. מאמן הנבחרת, אורן סמדג'ה, שהוא יליד 'אופקים' אמר לנו שהוא גאה מאוד לפתוח את ההכנות דווקא באשכול כי את דרכו בג'ודו התחיל באימונים ב'עין השלושה'. אני חייב לציין שאי שאפשר היה שלא להרגיש את ההתרגשות של אורן ושל שאר הספורטאים לא פחות מאשר ילדינו שלנו. בהצלחה ענקית לנבחרת.

 

 

הפסקת מים – תזכורת

אני מזכיר שבשבוע הבא (13-14.1) תהיה הפסקת מים ביישובי דרום המועצה (מניר יצחק דרומה) לטובת עבודות ההרחבה של כביש 232. ההפסקה תחל ביום ראשון בשעה 22:00 ותימשך עד יום שני בשעה 18:00. אנחנו בקשר עם הישובים ונערכנו במספר דרכים –

לכל ישוב יועמד עוקב מים נייד המשמש לגיבוי.

המועצה שכרה מיכלית ניידת שתהווה גיבוי לישובים בעת הצורך ותופעל לפי הצורך מהשטח.

מקורות מתכוונת להזרים מים מיום שני בשעה 8:00 מכיוון הישובים הדרומיים כ-200 קוב/שעה. המים הללו מיועדים לצריכה ביתית מינימלית (שתיה). חשוב לנהוג בשעות האלה ב'משמעת מים' כדי שהם יעמדו לרשות כולם לאורך מספיק שעות. בבקשה לא להשקות גינות/שטחים/גינון ציבורי, וכן לא להתקלח או לשטוף כלים בשעות האלה.

לישובים ניר יצחק ופריגן בלבד לא יגיעו המים שמקורות מזרימה בשל המיקום של עבודות העתקת קו המים השפירים והמועצה דאגה לתגבר את הישובים הללו בהתאם.

בכל בעיה או שאלה ניתן לפנות למוקד אשכול בטלפון 08-9966333

תודה על שיתוף הפעולה ובהצלחה לכולנו.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

התחדשנו

לא בחרנו במציאות הבטחונית, אבל כן בחרנו להתמודד איתה בדרך הכי טובה שניתן. השבוע התחדשנו והתעצמנו בשני מרכיבי בטחון חדשים ומשמעותיים שיאפשרו לנו להתמודד עם האתגרים – האיומים הבטחוניים והפשיעה החקלאית, בצורה יעילה. הקמנו מרכז מבצעים חדש, חדיש וממוגן אשר מצויד בטכנולוגיה מתקדמת ורחפן 'טרמי' מבצעי המותאם לצילום גם בלילה. אין בכוונתנו ויכולתנו להחליף את צה"ל ואת משטרת ישראל. אך אירועי התקופה האחרונה הוכיחו ששיתוף הפעולה של גופים אלה עם אנשי הבטחון והחירום באשכול מוכיח את עצמו בהצלחות בהתמודדויות ומניעת האירועים. האמצעים החדשים שהתחדשנו בהם השבוע יהדקו את יעילות השותפות עם גופי החירום שלצדנו.

תודה רבה לשותפים שלנו שסייעו לנו להתחדש ולהתעצם: ה'קרן לידידות', רשות החירום הלאומית, פיקוד העורף ומשרד הפנים. ושיהיה לנו לשימוש רק באימונים.

 

מוזמנים לצפות בכתבה על הרחפן הטרמי החדש של אשכול:

https://bit.ly/2RloMxj

 

על הדבש ועל העוקץ

לטובת הרחבת ושדרוג כביש 232 (קטע כרם שלום-ניר יצחק) והעתקת קו המים של 'מקורות', מתוכננת בשבוע הבא הפסקת מים ביישובי דרום המועצה למשך 20 שעות.

ההפסקה מתוכננת ביום ראשון ה-13.1 מהשעה -22:00 ועד למחרת, ה-14.1 בשעה 18:00. בשעות האלה תהיה אספקת מים חלקית, לשתייה בלבד, אך לא יהיה מספיק מים למקלחות ולצריכה היקפית.

המועצה נערכת להפסקת המים על ידי הצבת עוקב לגיבוי בכל אחד מהישובים. בנוסף, היום קיימנו במועצה פגישה יחד עם הנהגות הישובים הרלוונטיים ועם נציגי 'מקורות' שהסבירו על משמעות האירוע והיערכויות לקראתו יחד עם המועצה. כעת אנו פועלים לאיסוף מכלול הצרכים מהישובים לגבי צרכי אספקת מים למשקים, רפתות ולולים ומוסדות הציבור. בשבוע הבא נוציא הודעה מסודרת לכל התושבים שתפורסם גם באתר המועצה. עקבו אחר הדברים.

 

 

חדשות החינוך

כחלק מהערכותינו לפתיחת בתי הספר היסודיים החדשים, אנו פועלים בימים אלה מול משרד החינוך בנושא שיבוץ חדרי המורים. אנו מאמינים שנדבך מרכזי בהצלחת התהליך הוא מיזוג מלא בין שני חדרי המורים ושיבוצם באופן מאוזן בשלושת בתי הספר ובהתאם לרצונם והעדפותיהם. בכל נושא שיבוץ המורים אנו כפופים לנהלי משרד החינוך והסתדרות המורים. משרד החינוך מלווה אותנו באופן הדוק בכל התהליך ומודע לתפיסת המיזוג בין התלמידים והמורים שאנו מייחסים לה חשיבות ושעליהן נשען כל התהליך. אשוב ואעדכן בנושא.

לגבי ניהול בית הספר השלישי, אעדכן שאבשלום כהן שנבחר לפני שלושה חודשים לתפקיד מוביל בית הספר השלישי, לא ימשיך איתנו, בהחלטה והסכמה משותפת, שלו ושל המועצה. אגף החינוך נערך כעת מול משרד החינוך לפרסום מכרז לאיתור מנהל ראוי לבית הספר השלישי. אנו נלווה את התהליך באופן הדוק. אעדכן.

 

 

בהצלחה לשכן

אתמול התקיימו לראשונה בחירות ליו"ר מרכז המועצות האזוריות. ידידי ושכננו הטוב – שי חג'ג', נבחר לתפקיד. שי מחליף בתפקיד זה את עמיר ריטוב, ראש מועצת דרום השרון שהחזיק בו אחרי פטירתו של שמואל ריפמן ז"ל.

המועצות האזוריות בכל הארץ ניצבות בפני אתגרים מורכבים. החקלאות, הסעות, משבר הותמ"ל. אני מאמין בכישוריו ויכולותיו של שי להוביל בהצלחה את ההתמודדויות והמאבקים הנדרשים למען טובת המועצות האזוריות. אנחנו מכאן נסייע ונהיה לצדו כדי להצליח למעננו ולמטרה המשותפת. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לידידי עמיר ריטוב שמסיים את התפקיד. היכרותינו נוצרה והתהדקה במהלך כהונתו כראש ועדת התכנון והבניה המחוזית. אז למד להכיר את אשכול ואת צרכיה היחודיים וסייע לנו רבות בהמשך, כראש מרכז המועצות האזוריות. בהצלחה לכולנו.

 

עזה תחילה. וגם הקציר.

אנחנו לא נותנים לשקט הבטחוני היחסי ששורר בשבועות האחרונים להשלות אותנו ואנו נערכים לאפשרות של חידוש טרור ההצתות. דווקא עכשיו, כשהחיטה נובטת בשדותינו, הוצאנו מכתב לראש הממשלה שמשמש גם כשר הבטחון, בבקשה לקדם מסלול סיוע לחקלאים שמגדלים חיטה בשטחים הסמוכים לגדר תמורת התחייבות לקציר מוקדם של החיטה כשהיא ירוקה (לתחמיץ). לא, זו לא כניעה לטרור. אנחנו החקלאים לא נכנעים לטרור, אנחנו ממשיכים לעשות את מה שאנחנו יודעים ואוהבים. לעבד את אדמותינו עד התלם האחרון ולהתאים את הגידול לצרכים המשתנים שנכפים עליינו. גם בניית ממ"דים היא לא כניעה לטרור. את המלחמה בטרור לא אנחנו נעשה אלא האנשים שנבחרו לשם כך.

בעוד פחות מ-100 ימים יתקיימו הבחירות. סוגיית 'עזה' צריכה להיות מרכזית בבחירות האלה ולעמוד לפתחו של כל מועמד. לא רק למען תושבי עוטף עזה, אלא למען אזרחי המדינה כולה. מוזמנים לקרוא טור דעה שכתבתי בנושא שפורסם אתמול במדור הדעות של 'ידיעות אחרונות'.

קישור לטור:

 

שבת שלום

גדי ירקוני