תושבים יקרים,

אנחנו אחרי עוד סבב אלים שאת מרביתו שוב ספגו יישובי עוטף עזה. בסבב האחרון היו כ-150 נפילות באשכול, מתוכן 9 נפילות בתוך ישובים, התמודדות עם אירוע של חשש לחדירה, נזקים ברכוש ובעיקר נזק נפשי שאותו לא ניתן לכמת במספרים.

אחד מהטילים שנפל ביישובנו וגרם לנזק בחממה זוהה כחריג בגודלו וצהל בודק את הנושא. בימים אלה נערכות בדיקות לגילוי נפלים במוסדות החינוך ובכלל ו אנו שבים ומזכירים שאם אתם מוצאים נפל, הרחיקו ממנו סקרנים וקראו מיד לרבש"ץ ולכוחות הביטחון, אין לגעת או להרים חפצים ורסיסים חשודים.

ציפינו שהסבב לא יהיה לחינם ויביא לשינוי המציאות. הירי אמש, למרות הפסקת האש ואחרי ימים מתוחים ומורכבים – הגבירו את תחושת חוסר הודאות, הבלבול והקושי.
לאחר התייעצות עם צוותי המקצוע במועצה, אנשי החינוך ושותפי בעוטף, החלטתי שנכון יהיה לבטל היום (שישי) את יום הלימודים. אני שמח, שגם חברי בעוטף היו שותפים לאותה דעה והחלטה לבסוף.
ההחלטה התקבלה מתוך דאגה והבנה למצב הרגשי ותחושת הבטחון של התלמידים ושל הצוות החינוכי.

הצוותים החינוכיים של אשכול נמצאים בחזית רגשית משמעותית ביותר. מוטלת על כתפיהם אחריות עצומה לקבל את ילדינו במלוא הפניות הרגשית ויכולת להכלת התלמידים, אחרי הימים הקשים שעברו.
גם הם, תושבים והורים לילדים שחיים כאן ומתמודדים עם אותה מציאות בטחונית. לצוותי החינוך, אין יכולת לבחור אם לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך או לא. עליהם להתייצב ולקבל את הילדים, במלוא הפניות והמוכנות. אירועי אמש חיזקו את עמדתי שבמצב כזה מוטב לבטל את יום הלימודים. לאפשר לילדים ולמורים להתחזק ולהתאוורר עוד יום ולא להגיע למוסדות החינוך בתחושת חשש ומותשות.
אנו מודעים לקושי שבסבבים החוזרים ועסוקים כעת באיסוף הצרכים בכל ישוב ונערכים לתוכניות חיזוק הקהילות והחוסן האישי. משימות רבות עוד לפנינו. אני פועל מול משרדי הממשלה יחד עם שותפי בעוטף כדי להכיר במציאות המורכבת ויוצאת הדופן ולהעמיד את רשויות עוטף עזה בראש סדרי העדיפויות. אנו מודעים לבעיה של חוסרי מיגון בחלק מהישובים וממשיכים לפעול כל העת מול משרדי הממשלה לקידום ומציאת פתרון.

 

אני רוצה להודות לצח"י ולהנהגות הישובים, לרבשצים ולסגניהם, לעובדי המועצה המסורים ולצוותי החינוך והחוסן, למתנדבים , לחיילי ומפקדי צה"ל וכוחות הבטחון שעשו לילות כימים כדי להגן עלינו .
המקצועיות והמסירות של כל אלה, מאפשרות לנו להתנהל באחריות בחירום ובשגרה.

 

והכי חשוב – אני מחזק את תושבי אשכול על אורך הרוח המופתי בימים אלה. עמידתנו האיתנה והדרך בה אנו מצליחים לשמור על החוסן הקהילתי שלנו היא מופת למדינה כולה.

 

מאחל לכולנו סוף שבוע רגוע, מגיע לכולנו לנוח, לבלות עם המשפחה ולאסוף כוחות לקראת שבוע חדש
שבת שלום,

 

גדי ירקוני,

ראש המועצה