שלום לכולם, 

 

בית הזיכרון והמורשת

אחרי תהליך ארוך, יסודי ומרגש, חנכנו החודש באשכול את בית הזיכרון והמורשת. מקום מיוחד להנצחת נופלי אשכול, חללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה - אלו לצד אלו ולצד סיפורי המורשת וההתיישבות שלנו באשכול.

בית המורשת הוקם בלב מבנה מרכז הצעירים השוקק שפתוח כל ימות השנה. כך זיכרון יקירנו שזור בתוך המרקם הקהילתי, יום יום שעה שעה. נשלב בו פעילות קהילתית ענפה, עם כל המגזרים ושכבות הגיל במועצה.

אני מודה לכל השותפים: המשפחות השכולות, הוותיקים מייסדי הישובים, אנשי הארכיונים, אנשי הזיכרון בישובים, משרדי הממשלה שתמכו ולחיים ילין שיזם את הרעיון. תודה מיוחדת למנצחת על הפרויקט - אושרה גבאי (דקל) שהובילה אותו במקצועיות, בחוכמה וברגישות רבה ולשותפתה דליה כורם טמיר מאגף ההנדסה. בואו לבקר. 

מוזיאון

מוזיאון

מוזיאון

מוזיאון

 

 הישג בועדה המחוזית

בתקופה האחרונה הוטלה עננה כבדה על מדיניות ההרחבות במושבים: מנהל התכנון ביקש לקחת תחת אחריותו את שיווק הקרקעות שלנו במידה שאנחנו לא נעשה זאת בעצמינו תוך פרק זמן מסוים.

שותפי במועצה ואני הצלחנו לאחרונה לבלום את המהלך בועדה המחוזית לתכנון ובניה והחשש הוסר. לצדנו עמדו רשות מקרקעי ישראל, ומשרד החקלאות. המשמעות: אנו נוכל להמשיך לשלוט בשיווק המגרשים באופן עצמאי ובכך לקבוע את תהליך הצמיחה הדמוגרפית על פי האופי המיוחד שלנו באשכול.

ועדה מחוזית

 

 

מציאות בהמתנה

אני מחזק את כוחות צה"ל על התגובה המהירה השבוע לחדירה של שלושה מחבלים מהרצועה לשטחנו. הודות לאמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ועיבוי ההגנה לאורך הגבול, זיהו הכוחות את החשודים, כיתרו אותם ופתחו לעברם באש. לאורך כל האירוע היינו בקשר עם הצבא, קיבלנו עדכונים שוטפים ופעלנו מול הישובים הרלוונטיים באמצעות הרבש״צים. האירוע היה בשליטה של הצבא ולא נשקפה סכנה לישובים. פעילות ההגנה של צה"ל בגבול מוכיחה את עצמה. אך אין ספק שנדרשת שינוי מדיניות. בהיעדר ממשלה יציבה ומתפקדת זה תקופה ארוכה כבר, גם המציאות באזור לא זוכה לפריצת דרך. אנו, ראש הרשויות בעוטף, פועלים בימים אלה מול ראשי המפלגות להתחייב לקדם פתרון שייצר שקט ארוך טווח באזור  

 

אבידה לאשכול

אני כואב את מותו של איש יקר, אפי מישוב ז״ל (אוהד) אחרי התמודדות עיקשת עם מחלה קשה. אפי, בן אשכול, היה דמות בולטת ומשפיעה בקהילה וסחף אחריו רבים. משיחותי איתו ראיתי כמה אשכול יקרה וחשובה לו. בשנים האחרונות נשא אפי תפקיד מרכזי בפיקוד העורף, שימש מזכיר במספר ישובים, התנדב בסיירת הורים, בהנהגת הורים ב׳נופי הבשור׳ ובעוד מסגרות משמעותיות בקהילה שלנו. בעיקר, אפי היה ‘מענטש׳ ואיש משפחה למופת. תנחומי לחגית והילדים. יהי זכרו ברוך.

ועדה מחוזית

 

 

טיפול בפסולת חקלאית

נושא הפסולת החקלאית באשכול מעסיק אותנו מאוד במועצה. עד היום המדינה לא העמידה פתרון לפסולת והנפגעים המרכזיים הם אנחנו, המועצות החקלאיות. החקלאים שאין להם פתרון ונאלצים לשרוף והתושבים שסובלים מעשן השריפות. אשכול לקחה על עצמה להוביל ליצירת פתרון ואני שמח שבזכות מאמצינו, הממשלה החליטה להקצות משאבים ליצירת מנגנון להסדרת הטיפול בפסולת החקלאית בנגב. אשכול רשויות נגב מערבי מקדם כעת מטעם המועצות האזוריות תוכנית רחבה. בשלב הראשון יצאה קריאה ליזמים להגיש הצעות ובהמשך יוזמנו היזמים לתצוגה. כל הפרטים במסמך המצורף. כולי תקווה שנזכה בקרוב לפריצת דרך בתחום אשר תשפר את איכות החיים של כולנו

 

מצויינות בספורט

שמחנו לארח לאחרונה באשכול את צמרת מאמני הכדורסל של ישראל להשתלמות אזורית ל-50 מאמני כדורסל - הדור הבא! 

׳הפועל אשכול׳ שלנו בהובלת עומר סגל, זכתה להיות קבוצת האימון בהדרכת מיטב המאמנים של ישראל: פיני גרשון, יואב שמיר, עדי עמוס ואדיר אמר. תודה לאיגוד הכדורסל בישראל על יום מרתק ומלא בהשראה לספורטאים הצעירים שלנו. 

זאת הזדמנות לציין שמנהל מחלקת הספורט שלנו, אשחר רינות, סיים לאחרונה את תפקידו במועצה. אני מודה לאשחר על עבודתו ועל המגויסות שלו לבסס ולהטמיע את המצוינות בספורט באשכול. אני מאחל לאשחר הצלחה רבה בדרכו החדשה. בימים הקרובים יתפרסם מכרז לתפקיד. שאיפתנו היא לגייס לתפקיד אנשים מצויינים ומתאימים מתוך הקהילה. עקבו אחר הפרסומים.

 

כלכלת גבול

ביום ד', ה- 5 בפברואר אשתתף בועידת הכלכלה והתעשייה של כלכליסט לשנת 2020. הוועידה תעסוק במגמות העתיד בתעשייה הישראלית - ההישגים, האתגרים, ההזדמנויות והחזון קדימה. בין הנושאים שיעלו - משבר האקלים והדורות הבאים, חקלאות וקנאביס: הקטר הכלכלי של ישראל, מגמות בתעשיית המזון ותעשיות ביטחוניות. אני אדבר על 'כלכלת גבול' כמנוע לשינוי מציאות. כלכליסט מקצה כרטיסים ללא עלות לתושבי אשכול, יזמים, חקלאים, אנשי תעשייה וכל מי שמוצא עניין. את תוכנית הנכס תוכלו לראות כאן  

https://newmedia.calcalist.co.il/conferences/2020/industry/index.html

רישום ללא עלות בקישור: https://katzr.net/b99483

ועדה מחוזית

 

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il