שלום לכולם,

 

ניצול בכל כיתה

השתתפתי הבוקר בטקס הזיכרון לשואה ולגבורה ב'נווה אשכול' יחד עם שורדי שואה בקהילת אשכול, חברי הקהילה וחיילי צה"ל היקרים המשרתים באוגדת עזה. הטקס היה מרשים, מכובד ומרגש במיוחד. שורדי השואה הדליקו כל אחד נר זיכרון לזכר בני משפחותיהם שנספו בשואה כשהם מלווים על ידי חיילי צה"ל משני צדם. באשכול חיים כיום כ-180 ניצולי שואה להם אנו מחוייבים לספק את מלוא המעטפת כדי שיוכלו לחיות בכבוד הראוי ולהעביר את סיפוריהם האישיים הלאה, לילדים ולנוער שלנו.

במסגרת זאת מופעלת באשכול כבר שנה שניה ברציפות התוכנית היחודית – 'ניצול בכל כיתה'. ניצולי שואה מהקהילה מגיעים למפגש עם התלמידים ב׳נופי הבשור׳ כדי לספר את הסיפור אישי ולקיים שיח סביב עתיד זיכרון השואה בשנים הבאות. מדובר בשיתוף פעולה בין דורי של 'נווה אשכול' (ליהיא אברמוב) יחד עם 'נופי הבשור' (ליאת אצילי, רכזת המסע לפולין).

הערב אשתתף בטקס המרכזי ביד מרדכי שינעל את אירועי השואה והגבורה בהשתתפות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. לאשכול נציגות מכובדת בחלק האמנותי של הטקס עם השתתפות בנות האולפן למחול שלנו. הטקס ישודר בשידור חי בערוצי הטלוויזיה.

 

בית הזכרון והמורשת של אשכול

ימים אלה של השנה בהם אנו מציינים את יום השואה ויום הזיכרון הם הזדמנות לעדכן בהתקדמות בית המורשת והזיכרון של אשכול. בימים אלה ממש נשלמות עבודות הפיתוח הסביבתי של המבנה וגם הביצוע וההתקנה של התצוגות בתוך המבנה. חלל התצוגה יספר את סיפור השורשים וההיסטוריה של אשכול ויכלול חדר לימוד שיאפשר התעמקות ולמידה על חייהם של 146 הנופלים של אשכול, מאז ראשית ההתיישבות הציונית בנגב ועד היום.

ההחלטה על הקמת בית הזכרון התקבלה בזמן כהותנו של חיים ילין, לאחר איחוד בתי הספר התיכוניים, ומתוך צורך לאחד את זכרון חללי שני בתי הספר. לצורך כך הוקמה ועדת היגוי, הכוללת את נציגי המועצה ונציגי המשפחות השכולות ונבחרה אושרה גבאי, מדקל כרכזת הפרוייקט. אני מלווה את תהליך ההקמה ורואה בו חשיבות רבה לשימור זיכרון המורשת שלנו ושל האנשים שהיו חלק מהמרקם הקהילתי ונפלו במהלך שירותם ובפעולות איבה. בחודשים הקרובים נחנוך את בית הזכרון ונקיים אירוע פתיחה קהילתי.

אני מחבק את המשפחות השכולות וכואב את כאבם ממקומי האישי יום יום שעה שעה. אתם מוזמנים להיכנס ל'גל-עד לזכרם' באתר המועצה, לקרוא וללמוד על הבנות והבנים של אשכול חללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. http://eshkol.gal-ed.co.il/Web/He/Default.aspx

 

יקיר אשכול

הועדה הציבורית לבחירת יקיר המועצה לשנת תשע"ט בחרה השבוע בברוך כהן מקיבוץ מגן כיקיר אשכול לשנה זו. ברוך (67) משמש כרבש"ץ של קיבוץ מגן מאז שנת 2007 ועוסק במשך שנים רבות בפעילות ציבורית התנדבותית רבת גוונים ותחומים למען קהילת אשכול. את מסורת הענקת אות 'יקיר אשכול' התחלנו בשנה שעברה במטרה להוקיר תושבים ותושבות על תרומה ציבורית יוצאת דופן ומתמשכת למען קהילת אשכול ושגשוגה. בשנה שעברה זכה באות הרב אליעזר סוויסה מעמיעוז. השנה, עם פרסום 'קול הקורא', הוגשו עשרות המלצות מרגשות מתושבים והבחירה היתה קשה. לאחר דיון מעמיק של הועדה הציבורית נבחר כאמור ברוך ממגן. אני מברך את ברוך על הזכייה ומזמין את כולכם לחגיגות יום העצמאות במועצה במהלכן נעניק את אות 'יקיר אשכול'.

 

נבחר משלנו

נפגשתי השבוע עם ידידי, חבר הכנסת הנכנס – הרב רפי פרץ. הרב רפי, תאל׳ במיל׳, שימש כרב הצבאי הראשי והקים את המכינה הקד׳צ ‘עוצם׳ בגוש קטיף והקים אותה מחדש אצלנו – בישוב נווה. הוא מתגורר ב'נווה' מאז הקמת הישוב ושותף לפיתוח ההתיישבות השוקקת בחולות חלוצה. בפגישתנו העלתי סוגיות אזוריות מרכזיות אותן מכיר הרב רפי מקרוב. זכינו בנציג נאמן ומשמעותי בכנסת הבאה, נציג המסור לערכי ההתיישבות, לעוטף עזה ולמועצה אזורית אשכול. בהצלחה רבה לרב רפי. מוזמנים לצפות בסרטון קצר ששיתפתי בעמוד הפייסבוק שלי לאחר הפגישה.

https://www.facebook.com/yarkonigadi/videos/1345746612231095/

 

שכבה מיוחדת

בוגרי שכבת יב' מחזור י' בנופי הבשור העלו את הצגת הסיום המסורתית השבוע – מול הורים, מורים וחברים. המופע היה מופלא ומהנה ושיקף את האופי המיוחד של המחזור. זה הדור שנולד לפני 18 שנה בדיוק, עם הטיל הראשון לעבר עוטף עזה ומאז חיים בצל האיום הבטחוני. למרות האתגרים, הם הגיעו להישגים –  לימודיים וערכיים, שליש הולכים לשנת שירות ורובם לשירות משמעותי בצה"ל. הם גם השכבה ששברה מסורת פחות נאה של שנים והיו לראשונים שהחליטו לא הגיעו רוויי אלכוהול לבתי הספר באחד בספטמבר ובפורים. אנחנו גאים שהם החיילים הבאים של צבא ההגנה לישראל. בטקס איחלתי להם בהצלחה בבגרויות ובכל דרך שילכו, מי בצבא ומי בשנת שירות ושיזכרו תמיד – שקהילת אשכול תמשיך לעטוף אותם היכן שלא יהיו. בהצלחה

 

אשכול חוגגת קהילה חוגגת עצמאות

יום חמישי, 9.5 ד' באייר ברחבת המועצה החל מהשעה 16:30 חגיגה של עצמאות וקהילה באשכול. מופעים קהילתיים, הענקת 'יקיר אשכול', אברהם טל  וערוץ הכיבוד (כן, יש דבר כזה והם אפילו מאוד מוצלחים בקרב הצעירים שלנו). בנוסף, דוכני מזון ותוצרת מקומית של אשכול. הכניסה חופשית. השנה החלטנו להקדים את תחילת האירוע כדי שלא יסתיים מאוחר בלילה וכולם כבר יהיו עייפים אחרי יומיים עמוסים. יהיה משגע. בואו לחגוג יחד.

 

שבת שלום

גדי ירקוני