שלום לכולם

הארכת צו הגבלת המשאיות

משרד התחבורה הודיע לנו על הארכת ניסוי הצו לאיסור תנועת משאיות בשעות השיא בכבישים 232 ו-241. לעומת זאת, הוסר האיסור בכביש: 264 (מבית קמה לאשל הנשיא) ובכביש-293 (מבית קמה לנתיבות). זו בשורה חשובה אך מבחינתנו הצו הוא מרכיב אחד בתוך שורה של מהלכים נוספים שיש להמשיך ולבצע לטובת בטיחות הנוסעים בכביש 232. אני משוכנע שהתועלת באיסור תנועת המשאיות עבור כלל הנוסעים בכביש עולה על כל שיקול אחר. יש עדיין התאמות שמשרד התחבורה צריך לבצע לצורך הפעלה אפקטיבית ויעילה של הצו ואנחנו נמצאים בקשר עם המשרד בעניין. אנו גם מדגישים, שהצו חשוב אך עדיין אינו פותר את הצורך הדחוף בהמשך הרחבת כביש 232 והצבת רמזור בכניסה למועצה לקראת פתיחת שנת הלימודים.

 

משומשוק

בפעם השישית ברציפות התקיים השבוע המשומשוק המקסים של אשכול. גם ניקינו את הבית, גם שמרנו על הסביבה וגם תרמנו לקהילה. למעלה מ-10,000 שח נאספו באירוע שיתרמו למשפחות נזקקות לחג. השנה הצטרפו כמה שחקני חיזוק חדשים – ישובים נוספים, פנימית ביכורים, וגם מרכז החוסן של אשכול. התקיימו סדנאות יצירה ומיינדפולנס להורים ולילדים שהכינו יחד: ׳צנצנות שקט׳ ואת ׳ציפור הלב׳.במתחם הסדנאות נתלו בלונים, אבל לא סתם בלונים – אלא בלונים מחייכים! תודה ענקית למארגנים ולכל מי שבא והשתתף. ניפגש בשנה הבאה.

קציר מוקדם

לאחר מאמצים רבים הצלחנו להגדיל את סכום התמיכה של משרדי הממשלה בחקלאים עבור קציר מוקדם. החקלאים ששטחיהם סמוכים לגדר יקבלו תמיכה בהיקף של עד 8 מיליון ₪ (עד 100 ₪ לדונם) עבור קציר החיטה כשהיא ירוקה וטרם התייבשותה עבור תחמיץ ושחת ובכך להימנע מאפשרות לשריפתה. מדובר בסכום כפול ממה שהוקצה תחילה (4 מיליון ₪, 50 ₪ לדונם) והיה בלתי מתקבל על הדעת מבחינתנו. מדובר בשטחים בהיקף של כ- 112,000 שמרביתם באשכול. אני מודה למשרדי החקלאות והאוצר שנענו לבקשותינו להגדלת הסכום ולשותפי לפעילות מול המשרדים, ראשי המועצות בעוטף עזה ולראש מועצת מרחבים שי חג'ג' שמשמש כיו"ר מרכז המועצות האזוריות.

אובדן ימי עבודה

שבוע שעבר שוב בוטלו הלימודים בעוטף עזה כתוצאה מהמצב הבטחוני. התקנה למתן פיצויים להורים על אובדן יום עבודה הסתיימה בפברואר האחרון וכעת אנחנו פועלים מול שר האוצר להארכת התקנה כשתכלול גם יום הלימודים של שבוע שעבר ותאפשר להורים לקבל פיצויים על היעדרותם ממקום העבודה בשל הנחיית פיקוד העורף לסגירת מוסדות החינוך. בשלב זה ניתנה לנו אמירה בעל פה שהנושא יסגר בימים הקרובים ואנו ממתינים להודעה רשמית כתובה מסודרת כולל אופן הגשת בקשה לפיצוי. לכשתתקבל נפיצה לתושבים.

 

מחאה לגיטימית

החודשים האחרונים היו לא פשוטים עבור כולנו. המציאות כאן מורכבת ואין תשובות חד משמעיות או פתרונות קסם ובכל זאת רבים מסתובבים עם תחושה מתמשכת של עייפות והיעדר אופק בטחוני לחבל ארץ שלם. קבוצת תושבים פעילה ונמרצת החליטה לעשות צעד אקטיבי ולמחות על המציאות כדי להציף את הסיפור שלנו לסדר היום. מחאה לא צומחת בחלל ריק. מחאה צומחת כשכואב ואני מברך את התושבים על היוזמה. זו לא ׳בכיינות׳, אלא זו אחריות. לבית שלהם, לילדים שלהם ולהתיישבות שהם, הוריהם וסביהם יצרו כאן.
אז רגע לפני הבחירות הם החליטו להקים 'עיר אוהלים' בשדרות רוטשילד בתל אביב, והם מזמינים את כל המעוניין לבוא, כולל פוליטיקאים רגע לפני הבחירות. הם רוצים להגיד להם את ה׳מה׳ ומצפים מהמבקשים את קולותיהם להישיר אליהם מבט ולהגיד להם את ה׳איך׳. ככה זה עובד במדינה דמוקרטית.
היום, יום חמישי, בשדרות רוטשילד בתל אביב החל מהשעה 18:00.

 

א ל ו פ ו ת

מי שמטיל דופי בחוסן של תושבי עוטף עזה, אז הנה לו התשובה. נשות נבחרת הכדורשת של אשכול זכו ביום שישי במקום הראשון (!) בתחרות הליגה הארצית שהתקיימה באילת. התחרות התקיימה ביום שישי, בשיאה של הדריכות והמתיחות הבטחונית. תחילה הן התלבטו אם לסוע או לא אבל בסוף החליטו להשאיר את הילדים עם האבות. הן כולן תושבות העוטף, אמהות לילדים קטנים שרק באותו השבוע רצו איתם לממ״דים. לא רק שהן נסעו להתחרות בצל המתיחות, אלא גם נלחמו וזכו במקום הראשון.

שבת שלום

גדי ירקוני