שלום לכולם,

בלון הנפץ שהתפוצץ אמש ליד ביתה של שוש מחרז באשכול הוא אירוע מכונן ובגדר עליית מדרגה של "טרור הבלונים". שוחחתי אמש עם גורמי הצבא בעקבות האירוע והסברתי את הקושי איתו אנחנו מתמודדים – טרור הבלונים וטרור הפרות הסדר שכתוצאה ממנו נשמעים בכל ערב הדי פיצוצים בלתי נסבלים. מבחינת הצבא, אירועי הפרות הסדר בשליטת ולא נשקף 'איום' על אזרחים. אני שב ומסביר שהילדים שלנו לא יודעים להבחין בין פיצוץ 'עם איום' לבין פיצוץ 'ללא איום'. פיצוץ זה פיצוץ, והוא מפחיד את ילדינו ומדיר שינה מעיניהם בלילות. גילינו אורך רוח במשך תקופה ארוכה ואפשרנו לצבא ולממשלה למצות דרכי טיפול למיגור הטרור. אנו דורשים פתרון מיידי שיבטיח שקט ארוך טווח. אלה ימים של בחירות וסוגיית הפתרון לרצועת עזה חייב להיות על סדר יומם של המתמודדים לכנסת. אנחנו נמשיך ונציף את המציאות מול המבקשים את קולות הבוחרים ונמשיך לקרוא לציבור הבוחרים – שאלו את המתמודדים, מה הפתרון המוצע שלכם לרצועת עזה?

 

מפסגת המצדה לכרם שלום

ביוזמה וארגון מופלא של שותפינו – ארגון JNF ארה"ב – כ- 700 תלמידי כיתות ז' מרחבי העוטף עלו ביום חמישי שעבר לפסגת המצדה. שם, בפסגת ההר, השתתפו בטקס מיוחד ומרגש של כתיבת שורותיו האחרונות של ספר התורה שנתרם על ידי הארגון לבית הכנסת החדש בכרם שלום. את האירוע יזם JNF כמחווה משמעותית של חיזוק ותמיכה בבני הנוער שלנו על רקע אירועי הבטחון איתם הם מתמודדים בשיתוף המועצה. ביום ראשון השתתפנו בטקס הכנסת ספר התורה לבית הכנסת בכרם שלום יחד עם השותפים ב-JNF ותושבי הקיבוץ. התרגשתי יחד עם התושבים לראות את זיו לנשנו, הנער הראשון של כרם שלום שעלה לתורה בתוך הקיבוץ. כעת ילדי הקיבוץ לא יצטרכו לנסוע רחוק מחוץ לקיבוץ עם הגיעם למצוות ויוכלו לעלות לתורה בבית הכנסת בתוך ישובם.

                 

תוספת למרכז החוסן

אותו ארגון, מהאייטם הקודם – JNF  ארה"ב, סייע לנו גם עם תמיכה כספית לצורך הרחבת מבנה מרכז החוסן שלנו. מרכז החוסן שלנו פעיל ופופולרי מאוד, בשגרה ובחירום ועלה צורך להרחיבו ולגוון את אופי הטיפולים והשירותים שניתנים בו. הרחבת המרכז על ידי תוספת חדר טיפולים ממוגן הושלמה וכבר משמשת לסדנאות 'מיידפולנס' ולטיפולים קבוצתיים נוספים. עם ביקור של שותפינו בJNF השבוע בארץ, ניצלנו את ההזדמנות כדי לקיים יחד איתם טקס חנוכה רשמי ולהוקיר להם תודה על התמיכה והאהבה שהם נותנים לתושבי אשכול.

 

עדכון בתי הספר החדשים

השבוע התקיימה ישיבת היגוי לבתי הספר החדשים ועסקנו בשלושה נושאים מרכזיים:

בינוי – קיבלנו דיווח על סטטוס התקדמות עבודת הבינוי. העבודות מתקדמות כמתוכנן ומבנה בית ספר אחד כבר לקראת סיום. עד חודש יולי יסתיימו כל עבודות התשתית והבינוי ותחל ההצטיידות של החללים הפנימיים. במהלך חודש אפריל נקיים סיור פתוח לציבור בשטח בית הספר. נצא בפרסום מסודר לציבור לגבי מועד הסיור בהמשך.

הרכב בתי הספר – ועדת היגוי אישרה את המלצות ועדת ההרכב למיזוג מלא של כיתות א'-ה בשלושת בתי הספר. כיתות ו' בלבד לא ימוזגו שנה הבאה והתלמידים ישארו באותו הרכב כיתתי בו הם לומדים היום בשני בתי ספר. בית הספר השלישי יורכב בשנה הראשונה מכיתות א'-ה' בלבד. במהלך מרץ נפרסם את שיבוץ הישובים לבתי הספר ונקיים מפגש לציבור בנושא.

חדרי מורים –  אנו נמצאים בתהליך אינטנסיבי עם חדרי המורים, מנהלות בתי הספר, משרד החינוך והסתדרות המורים, כדי לסכם את מעברי המורים בין בתי הספר וליצור משני חדרי המורים – שלושה חדרי מורים כאשר המעברים יהיו על פי הצרכים של בתי הספר ובכפוף לחוקי משרד החינוך.

כפי שדיווחתי לא פעם, המועצה תומכת במעברים בין חדרי המורים ואנחנו כפופים לנהלי משרד החינוך בעניין. בהתאם לנהלי משרד החינוך שהוא המעסיק של המורים, המעברים בין חדרי המורים יהיו על פי הצרכים וכפוף לרצון והסכמת המורים. בבית הספר השלישי יהיו כ-13 מחנכים ויעברו אליו מורים מקצועיים ומחנכים מ'יובלי' ו'ניצני', על פי צרכי המערכת וכללי משרד החינוך.

נמשיך ונעדכן, עקבו אחר הפרסומים.

 

10 שנות זכייה ברציפות

מאז הקמת 'נופי הבשור' לפני 10 שנים, מגמת התקשורת בבית הספר זוכה בכל שנה, כבר 10 שנים ברציפות (!), בפרסים והישגים ארציים מרשימים על סרטי הגמר שהפיקו תלמידי המגמה. השנה, זכה סרט הגמר 'גלגל הסיפור' של בוגרי המגמה במקום הראשון (!) בקטגוריית הפקה. מנימוקי השופטים: סרט מושקע עשוי ברמה גבוהה מאוד, שימוש בשפה קולנועית עשירה ומושכלת. גאווה גדולה וישר כח – הבמאית: ענאל מלכי (יתד), מפיק:  אורי טלקר (רעים) הצלם: שובל הרוש (צוחר) ומנהל המגמה – איל בריברם שלנו.

 

חלוצי אשכול נענו לקריאה

השבוע, לפני 50 שנה בדיוק, נפטר לוי אשכול. ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל ואיש ההתיישבות עליו קרויה המועצה שלנו.  בשנת 37 ייסד את חברת מקורות שצינוריה נמתחו לפני קום המדינה עד אתרי הקמת 11 הנקודות – דבר שהכריע את ביסוס ההתיישבות באשכול ואת גורל הנגב בתוכנית החלוקה. השבוע שלחו לי מנשר שהוציא אשכול כשר החקלאות בו הוא קורא לאזרחים לגדל ירקות בחצר ביתם. תושבי אשכול החלוצים נענו לקריאה והפכו עם השנים להיות מייסדיה של המועצה החקלאית הגדולה והמובילה בארץ – אסם התבואה של מדינת ישראל. החקלאות זה היסוד של אשכול. לא ניתן לפגוע בה ונמשיך לעבד את אדמותינו עד התלם האחרון.

שבת שלום

גדי ירקוני