שלום לכולם, 

תודה ובהצלחה

בתום 12 שנים של פעילות כיו"ר העמותה למען הקשיש (נווה אשכול) בהתנדבות מלאה, מסיים אבי פרחי (שדה ניצן) את התפקיד. במקומו של אבי, נכנס לתפקיד מתי בבלי, שגם הוא משדה ניצן וגם הוא ימלא את התפקיד בהתנדבות מלאה. אני מבקש להודות לאבי על פעילותו המשמעותית המסורה לקידום אוכלוסיית הוותיקים באשכול. העמותה מהווה זרוע חשובה ומשמעותית של המועצה לפיתוח וקידום השירותים שהמועצה מספקת לוותיקי המועצה ומייסדיה והיא מהווה מודל מקצועי ברמה ארצית.  בהזדמנות זו אני מברך את מתי, שמהיכרותי האישית איתו יצליח ללא ספק גם הוא לקדם מאוד את התחום. גם אבי וגם מתי מהווים מודל ומופת לעשיה ציבורית. תושבי אשכול, המצליחים מאוד בתחום הפרטי, שנרתמו לעשייה ציבורית משמעותית בביתם, אשכול. בהצלחה ויישר כח.

 

בלוני תבערה

בשבוע האחרון אנו עדים להתחדשות הפרחת בלוני תבערה מהרצועה לשטח המועצה. ביום שלישי פרצה שריפה קטנה ביער סמוך לגבול בעקבות בלון, שכובתה מיידית על ידי אנשי הביטחון שלנו ואתמול (רביעי) זוהו שלושה מקרים של בלונים עם חפצים חשודים בשטח המועצה. בזכות הערנות של תושבים ושל אנשי הבטחון בישובים, הבלונים אותרו וטופלו במהירות ולא גרמו לנזק. בעקבות חידוש ההפרחות, צה"ל פעל אמש נגד 'חוליות מפריחים'. יש להמשיך לשמור על ערנות ובכל מקרה של זיהוי בלון או חפץ חשוד אחר, יש להתרחק, לא לגעת ולדווח במיידית לרבש"ץ או למשטרה. התייחסתי לנושא חידשו ההפרחות גם באמצעי התקשורת ואמרתי – שבימים אלה, כשהמתמודדים לכנסת מבקשים את קולותינו, אני קורא לבוחרים, כל אזרחי מדינת ישראל לשאול אותם – מהי מדיניותם המוצעת בעזה ונגד טרור הבלונים? אני מאחל שהנושא יעמוד לפתחם ובסדר יומם של כל המתמודדים לכנסת.

 

אלופים

שני המפקדים האחרונים של אוגדה עזה, יהודה פוקס וקודמו בתפקיד, איתי וירוב, קודמו השבוע לדרגת אלוף ומונו לתפקידי פיקוד חדשים וחשובים בצה"ל. מתוקף הנסיבות והמציאות המיוחדת באזורנו, עם שניהם נוצר קשר אישי במהלך תפקידם והשבוע התקשרתי לברך אותם אישית על המינוי החדש.   הפיקוד על אוגדת עזה הוא תפקיד מרכזי ומשמעותי בתפיסת המדינה והצבא ומשמש מקפצה להמשך לקידום פיקודי בצמרת הצבאית. גם הרמטכ"ל הנוכחי, רא"ל אביב כוכבי וגם סגן הרמטכ"ל הנוכחי, אלוף איל זמיר, שימשו בעברם כמפקדי האוגדה. אני חושב שזה יכול ללמד אותנו שהאנשים שמדינת ישראל מציבה בראש הפיקוד על המרחב המורכב שלנו, הם האנשים הטובים ביותר. בהצלחה להם ולנו.

 

מתווה הפיצויים, זוכרים?

אני מצרף שוב את הקישור לאתר של רשות המסים ובו תקנות והטפסים לבקשת הפיצויים של עסקים והורים כתוצאה מהמצב הבטחוני וביטול ימי הלימודים בחודשים האחרונים. לפי רשות המסים, עד כה רק מספר עסקים בודדים פנו והגישו תביעות. אנחנו נאבקנו כדי להשיג את מתווה הפיצויים וחשוב מאוד שנממש את זכויותינו. ההגשה פשוטה ולוקחת מספק דקות.

https://taxes.gov.il/EmergencyInformationA_CompensationfundPropertyTax/Pages/Darom2018-9.aspx

 

מוזיאון חבל ימית

ביקרתי השבוע יחד עם מאיר יפרח במוזיאון הגדת חבל ימית במושב דקל. זכינו להדרכה אישית מקצועית, מלמדת ומרתקת של זהבה שקד (דקל), מנהלת המוזיאון, צפינו בסרט ולבסוף קיימנו ישיבת עבודה כדי לבחון צרכים להמשך קידום המקום. המוזיאון מושקע ומטופח, עשיר בהיסטוריה של חבל ימית, ופינוי וההתיישבות החלוצית המחודשת באשכול. לאשכול תפקיד מרכזי בהקמת ופיתוח ההתיישבות במדינת ישראל, מאז קום המדינה, דרך קליטת מפוני ימית ומפוני גוש קטיף וגם בימים אלה שאנו עסוקים בהרחבות ופיתוח הישובים. אנו רואים במקום אתר מורשת היסטורי, לא רק לתושבי אשכול אלא לכל בית ישראל ונפעל לקדמו. סיכמנו בפגישה לשלב את המוזיאון בתוכניות הסיורים התיירותיים של המועצה ולהטמיע בתוכנית הלימודים בבתי הספר ביקור במוזיאון. מי שעדיין לא ביקר, אני ממליץ לבקר במוזיאון ולזכות בחוויה ממלאת, מלמדת ומרגשת על עבר, הווה ועתיד. אתר המוזיאון:

http://www.yamit-story.co.il/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA/

 

הצטרפו אלי

אני מזמין אותכם להצטרף אלי לשני אירועים שמתקיימים בסוף השבוע הקרוב –

כנס – 'על סף דלתנו' המשבר הסניטרי בעזה והאיום על בריאות הציבור בישראל. יום שישי, 22.2 בשעה 9:00 במכללת אשקלון בשיתוף אקופיס מזה"ת.  פאנל בהשתתפות מומחים, אנשי מקצוע וראשי הרשויות.

שבת תרבות – עם האלוף במיל', עמירם לוין. בנווה אשכול, שבת 23.2, בשעה: 11 דקות ל-11

 

כבוד לפרה עדנה

הרבה פעמים אני מספר ומשתף פה בהתרגשות גדולה על אנשינו, מרחבי היישובים, שזכו בפרס או הגיעו להישגים מרשימים. הפעם אשתף על ההישג המרשים של הפרה עדנה, בת המשק מהרפת של קיבוץ עין השלושה שזכתה במקום שלישי בארץ והמכובד, לאחר שהניבה במהלך השנה החולפת 17,172 ליטר חלב. כבוד! אגב, קיבוץ עין השלושה יקיים ביום שבת הקרוב יריד חקלאות לכל המשפחה במסגרת פסטיבל 'דרום אדום'. בתוכנית: קטיף הדרים, טעימות מהיקב, דוכני אוכל ומתנפחים. בין 10:00-16:00 כולם מוזמנים, הכניסה חופשית.

 

שבת שלום

גדי ירקוני