שלום לכולם,

 

פריצת דרך

בשקט בשקט ובשולי החדשות, עבר השבוע תיקון לחוק חשוב ומשמעותי לאשכול, שעבדנו רבות כדי לקדמו – תיקון לחוק פינוי שדות מוקשים.

כ-16,000 דונמים של שטחים חקלאיים באזור חבל שלום מוגדרים במשך שנים ׳שטחי אש׳ ולכן לא יכלו לעבור לבעלות החקלאים. התיקון החדש לחוק מחייב את מערכת הבטחון לפעול לפינוי הנפלים הישנים מהשטחים, בדומה לנוהל לפינוי מוקשים. עם פינוי הנפלים, ישוחררו עשרות אלפי דונמים של שטחים חקלאיים לטובת יישובי המועצה. שחרור השטחים והעברתם לבעלות קבועה של היישובים לצורכי חקלאות הם נדבך משמעותי בתוכנית הסדרת הקרקעות בין הישובים באשכול. תוכנית שעושה צדק בחלוקת השטחים בין הישובים לפי צרכיהם ומאפשרת, לראשונה, פריצת דרך בהתרחבות וצמיחה דמוגרפית באשכול.

תודה ליקיר אוזן (רעים) על התמונה הנפלאה

 

אשכול אומרת לא(!) לסמים ואלכוהול

נושא השימוש באלכוהול וסמים בקרב בני הנוער שלנו מעסיק ומטריד אותנו מאוד. כל גורמי המקצוע במועצה, הנהלת התיכון, ועד ההורים ואני נמצאים בשיח שוטף בינינו בנושא כדי לייצר תוכנית רשותית משמעותית להתמודדות עם התופעה, צמצומה ומניעתה.

לפני מספר חודשים מינינו ועדת היגוי רשותית שכוללת את כל בעלי התפקידים הרלוונטיים במועצה והשגנו תקציב למינוי רכזות להב"ה (למען הנוער במגזר הכפרי) לבניית התוכנית והובלתה, גם מתחום החינוך וגם מתחום הרווחה. ועדת ההיגוי יצרה לאחרונה מסמך עמדה הכולל את תוכנית הפעולה הרשותית. אשמח לשתף אותכם במסמך – כאן בקישור. אני מזמין אותכם לקרוא אותו ולהיות שותפים להתמודדות. תנאי הכרחי להצלחה הוא שיתוף הפעולה ושפה משותפת של כולנו מול ילידנו.

התכנית כוללת פעילות בתוך בתי ספר ובתוך הישובים, כולל הרצאות וסדנאות תהליכיות עם ההורים שנותנות כלים מעשיים. במהלך ינואר-מרץ יתקיימו מספר הרצאות של עו"ס רון בראון, מייסד ומנהל מכון 'מתבגרים' ומומחה בתחום תרבות הבילוי והפנאי של בני הנוער. לעיון ברשימת מועדי ההרצאות בישובים – בקישור. אני מבקש להודות לכל השותפים במועצה ובקהילה ולרכזות להב"ה שמובילות את הנושא, עו"ס הילה לוי מתחום הרווחה וקרן שריקי מתחום החינוך. בהצלחה לכולנו.

 

פרידה מהרמטכ"ל

נפרדנו השבוע, ראשי המועצות של עוטף עזה, מהרמטכ״ל ה-21, רא״ל גדי אייזנקוט. אייזנקוט ליווה באופן ישיר והדוק את פעילות ההגנה של צה״ל על יישובי עוטף עזה באחת התקופות המאתגרות. בתקופה זו פיתח איתנו אייזנקוט, קשר אישי שוטף וגילינו קצין ואדם צנוע, רציני ושקול דעת.

תחת פיקודו ובהמלצתו העקשנית קיבלה ממשלת ישראל את אחת ההחלטות המשמעותיות ושוברות השוויון מבחינתנו – פרוייקט המכשול לאורך הגבול נגד מנהרות הטרור וחדירות. הפרוייקט מתקדם באופן מואץ ויסתיים בחודשים הקרובים. משמעותו וחשיבותו כבר הוכיחו עצמם בחודשים האחרונים לא פעם.

 

מאשכול לנבחרת ישראל

נבחרת ישראל בג’ודו שתתחרה עוד שבועיים בתחרות ה׳גרנד פרי׳ 2019 בחרה לפתוח את השלב האחרון בהכנות לתחרות באימון ראווה מיוחד יחד עם ילדי אשכול, אצלנו באולם כלנית. יותר מ-100 ילדי אשכול המתאמנים בחוגי הג'ודו במועצה ובישובים הגיעו לאימון הפתוח והשתתפו בתרגילים משותפים עם ענקי הג'ודו. מאמן הנבחרת, אורן סמדג'ה, שהוא יליד 'אופקים' אמר לנו שהוא גאה מאוד לפתוח את ההכנות דווקא באשכול כי את דרכו בג'ודו התחיל באימונים ב'עין השלושה'. אני חייב לציין שאי שאפשר היה שלא להרגיש את ההתרגשות של אורן ושל שאר הספורטאים לא פחות מאשר ילדינו שלנו. בהצלחה ענקית לנבחרת.

 

הפסקת מים – תזכורת

אני מזכיר שבשבוע הבא (13-14.1) תהיה הפסקת מים ביישובי דרום המועצה (מניר יצחק דרומה) לטובת עבודות ההרחבה של כביש 232. ההפסקה תחל ביום ראשון בשעה 22:00 ותימשך עד יום שני בשעה 18:00. אנחנו בקשר עם הישובים ונערכנו במספר דרכים –

לכל ישוב יועמד עוקב מים נייד המשמש לגיבוי.

המועצה שכרה מיכלית ניידת שתהווה גיבוי לישובים בעת הצורך ותופעל לפי הצורך מהשטח.

מקורות מתכוונת להזרים מים מיום שני בשעה 8:00 מכיוון הישובים הדרומיים כ-200 קוב/שעה. המים הללו מיועדים לצריכה ביתית מינימלית (שתיה). חשוב לנהוג בשעות האלה ב'משמעת מים' כדי שהם יעמדו לרשות כולם לאורך מספיק שעות. בבקשה לא להשקות גינות/שטחים/גינון ציבורי, וכן לא להתקלח או לשטוף כלים בשעות האלה.

לישובים ניר יצחק ופריגן בלבד לא יגיעו המים שמקורות מזרימה בשל המיקום של עבודות העתקת קו המים השפירים והמועצה דאגה לתגבר את הישובים הללו בהתאם.

בכל בעיה או שאלה ניתן לפנות למוקד אשכול בטלפון 08-9966333

תודה על שיתוף הפעולה ובהצלחה לכולנו.

 

שבת שלום

גדי ירקוני