‏28 אוגוסט 2020 / ‏ח' אלול תש"ף

שלום לכולם,

מינימום 'זום'

אנו מלאי ציפייה והתרגשות לקראת פתיחת שנת הלימודים. אתגר הוצב בפנינו ועשינו מאמצים גדולים כדי לאפשר כמה שיותר למידה בבתי הספר ומפגש אנושי בין התלמידים וצוותי החינוך. האתגר האמיתי היה בכיתות ה'-יב'. לפי מתווה משרד החינוך, תלמידי כיתות אלה אמורים ללמוד רק יומיים בשבוע והשאר 'מרחוק'. כולנו נוכחנו עד כמה הלמידה מרחוק לא אפקטיבית להרבה תלמידים ואף יוצרת תסכול. לכן, בנינו מתווה שמאפשר מקסימום ימי למידה בבית הספר ומינימום למידה ב'זום'. לצורך כך, הקצנו מרחבים ללמידה, כמו: הקונסרבטוריון, מתחם האמנויות, ספרייה, אולמות הספורט ועוד. לא חסכנו במשאבים של מבנים, כח אדם והסעות.

בבתי הספר היסודיים בקריית החינוך (ה'-ו') התלמידים ילמדו עם המורים המקצועיים ועם מדריכים חינוכיים קבועים שעברו הכשרות והשתלמויות. בתיכון ילמדו במשמרות – בוקר וצהריים. מנהלי בתי הספר והצוותים החינוכיים השקיעו רבות כדי לבנות תוכנית חינוכית משמעותית ואנו מודים להם על כך מקרב לב. בהצלחה רבה לכל ילדי אשכול וצוותי החינוך. אני משוכנע שלמרות האתגר, תהיה זו שנה מיוחדת במינה, פורה, מהנה ומוצלחת.     

עדכון קורונה

מצבנו באשכול טוב ובאחריות כולנו להמשיך לשמור על כך. ככל שנשמור על ההנחיות, נוכל לקבל בהמשך סמכויות לניהול המועצה ונמנע הפרה של שגרת החיים והשבתת מסגרות החינוך. באשכול 5 חולים מאומתים, מתוכם שני חיילים. 2 חולים בבארי (אחד מהם חייל), 1 בעין הבשור, 1 בצוחר וחייל מקיבוץ סופה שלא ביקר באשכול מספר שבועות. 3 תושבים שלנו החלימו השבוע. אנו מאחלים לכולם רפואה שלמה. בזכות הפעילות ההסברתית האקטיבית שלנו והודות לשיתוף הפעולה עם משטרת אופקים, הצלחנו למנוע השבוע מבצע אכיפה משטרתי שתוכנן בישובי המועצה. זה לא פותר אותנו מהאחריות להמשיך לשמור על ההנחיות ואנו נמשיך בפעילות ההסברה. אנו שולחים חיבוק וחיזוק לשכנים היקרים בשער הנגב שמתמודדים עם התפרצות קורונה באחד מיישובי המועצה, עם מספר רב של חולים ומבודדים. אירוע שמחזק לכולנו עד כמה חשוב לשמור על ההנחיות. רק בריאות. 

ערכים לפני הכל

ברכות ל׳נופי הבשור׳ שלנו שנכלל בפעם השישית ברציפות ברשימת התיכונים המצטיינים והערכיים בישראל. ‘נופי'׳ דורג בין בתי הספר עם ההישגים הגבוהים ביותר בארץ בתחום הלימודי, הערכי והחברתי, שהקריטריונים שנבחנו: מניעת נשירה, קליטת תלמידי חינוך מיוחד, שיעור גיוס לצה"ל, אחוז הזכאות לבגרות ואחוז ההצטיינות במבחני הבגרות, כולל זכאות לתעודת בגרות איכותית וקידום התלמיד על פי יכולותיו. אני גאה בצוות המורים בהנהגת זמירה בן יוסף, בתלמידים, בהורים ובקהילה שלנו. שנה אחר שנה אנו שמים כולנו יחד את הדגש על הערכים ולא רק על ציונים ומטפחים בוגרים איכותיים, מעורבים שתורמים לחברה.

תמונה שמכילה חוץ, דשא, בניין, פארקהתיאור נוצר באופן אוטומטי

מציאות לא מוסרית

גם השבוע פעלו אנשינו המסורים לכיבוי עשרות שריפות שפרצו כתוצאה מבלוני תבערה. יש התגברות של הפרחת הבלונים והיו מספר מקרים שהם נחתו בתוך ישובים. בזכות עירנות ואחריות התושבים שנקטו בכללי הזהירות, לא היו נפגעים ולא נזק. שוחחתי השבוע עם אנשי הצבא וגורמים מדיניים והבהרתי שהמציאות בה ילדינו חשופים למטעני חבלה ותבערה בתוך הישובים היא בלתי מתקבלת על הדעת ולא מוסרית. אנו מצפים לנחישות רבה יותר להבטחת הבטחון בישובינו.

ישנם ישובים במועצה שסופגים את האירועים האחרונים בצורה מוגברת ומשמעותית יותר. הצוות המקצועי של המועצה פועל מול אותם ישובים לחיזוק ותמיכה בהיבטים של בטחון, חוסן, קהילה ועוד. אנו מחזקים את ידם של הנהלות ישובינו שנמצאים בימים אלה בחזית של האתגר הבטחוני, ושיחד עם הצח"י, רבש"צים ומתנדבים מהישוב, מתנהלים באופן מעורר השראה.

התקציב הוא בשבילכם

שמחנו לארח השבוע באשכול את שר התרבות, חילי טרופר. כחבר ממשלה, היה חשוב לנו להביע בפניו מצד אחד את התסכול הרב שלנו מהמציאות הבטחונית המתמשכת והקיפאון המדיני מול הרצועה. מצד שני הצגנו את הנחישות שלנו להמשיך לפתח את הקהילות ואת התרבות, הספורט והפנאי, ששומרים אותנו חזקים ובריאים. הצגנו את בית האמנים של אשכול וגלריית ה'גילדה' שהקמנו במתחם הבשור ואת אולם הספורט שאנו מקימים בימים אלה בקריית החינוך. היה לנו חשוב שהשר יפגוש באופן אישי את אמני אשכול וצוות המרכז הקהילתי ויכיר את הצד היוצר ואת חוזקות הקהילה. קיבלנו בביקור בשורה שמשרדו יעביר במיידי תקציב של עשרות אלפי שקלים לכל רשות בעוטף  לפעולות תרבות לילדים ולמשפחות. לאחר התייעצות שקיימנו במועצה, החלטנו שאת התקציב אנו נעביר לכל ישוב, לקיום מופע או אירוע תרבותי המתאים לו וללא עלות. מנהלת התרבות שלנו, ליטל אמסלם, כבר בקשר עם רכזי התרבות בישובים. תהנו!

 

הברקה רעיונית

הברקה יצירתית של מנהלת התרבות שלנו, ליטל אמסלם, התגשמה השבוע וסיפקה לנו את אחד האירועים המיוחדים והשמחים שהיו באשכול - ספארי התרבות. כ-200 רכבים נסעו לאורך מסלול ׳הספארי׳ שהכנו במיוחד ולכל אורכו אירועי ומופעי תרבות, אמני רחוב, מופעים קהילתיים ועוד. כשליטל ניגשה אלי לפני כחודש והציגה לי את הרעיון והתוכנית יחד עם מיכל עוזיהו מנהלת 'זה פה', לא היה לי ספק. האמנתי ברעיון וביכולת המקומית שלנו להפיק אותו ולכן הקצתי לכך תקציב. קיבלנו מכם פידבקים נהדרים על האירוע שרומם את הרוח אחרי תקופה מאתגרת. לא מעט אנשים נפלאים בקהילת אשכול היו שותפים בהפקה. את שמותיהם, וגם את סרטון סיכום האירוע, תוכלו לראות בקישור:

https://www.facebook.com/302935663056816/posts/3757755574241457/?vh=e&extid=oOcpTb1kc4u7KQyC&d=n

עכשיו תורכם להצביע

כולנו מחזיקים אצבעות לנערות ונערים מקבוצת ״יוניסטרים אשכול״ שהגיעו לגמר של התחרות ״יזמים צעירים". החבורה המופלאה הזאת יזמה סטארט-אפ של צריכת חשמל נבונה, שתעזור למאות אלפי משפחות נזקקות בישראל להוריד את עלויות החשמל.

כדי שהרעיון שלהם יתגשם ויזכה לפיתוח, הם צריכים לזכות בתחרות. כאן אנחנו נכנסים לתמונה ומצביעים להם בקישור הבא:  https://yazam.b2b-wizard.com/expo/exhibits/1137

ההצבעה שלנו תגדיל את סיכויים לנצח בתחרות. זו תהיה בשורה משמחת לא רק לאשכול, אלא גם למאות אלפי משפחות נזקקות בארץ שיזכו בהורדת עלות החשמל עם פיתוח הסארט-אפ שלהם. 

מחכים לכם בבית

כל שנה מחדש אני מגיע בהתרגשות לפגוש ולברך את בוגרי יב׳ שלנו בכנס הצדעה לקראת הגיוס שמקיים מרכז הצעירים שלנו. אך השנה היה לי מרגש במיוחד, לפגוש בין הבוגרים גם את הבת שלי, ליבי. אני מאחל לליבי ולכל בוגרינו, בין אם לפני גיוס לצה״ל, שירות אזרחי או מכינה, הצלחה רבה במסע המשמעותי שעומד לפניהם. תזכרו שאנחנו כאן תמיד בשבילכם, היכן שלא תהיו, מחכים לכם באהבה גדולה בבית, באשכול.