26 נובמבר 2020 / י' בסלו תשפ"א

שלום לכולם,

לשמור על השגרה

בשמחה ובהתרגשות גדולה חזרו ביום שלישי תלמידי כיתות ה׳-ו׳ לבתי הספר. ביום ראשון הקרוב  יחזרו תלמידי התיכון ושבוע לאחר מכן, תלמידי חטיבת הביניים. חיכינו ופעלנו כדי להגיע לרגע הזה, למפגש האנושי הכה חשוב בבתי הספר, פנים אל פנים, עם צוותי החינוך ועם החברים.   

לשמחתנו הרבה והודות למאמצים של כולנו, מצב התחלואה באשכול במגמת השתפרות מתמדת ונכון להיום יש חולה אחת בלבד במועצה. חודש וחצי חלף מאז חידוש הלימודים בגנים ולאחר מכן בכיתות א׳-ד׳ ואנו עומדים על 0 הדבקה במסגרות החינוך. אך אנו למודי ניסיון ויודעים שהמצב יכול להשתנות בכל רגע. על כולנו מוטלת המשימה לשמור על מצבנו הטוב, כדי שנמשיך ונישאר מועצה ירוקה ונוכל לקיים שגרת חיים מלאה ככל הניתן. זה בידיים שלנו. בהצלחה לכולנו!

בשורה גדולה לאשכול ולכל העוטף

לאחר תהליך ארוך ואינטנסיבי, הממשלה אישרה השבוע תוכנית רחבת היקף לפיתוח וחיזוק עוטף עזה, הגדולה ביותר שניתנה מאז "צוק איתן". התוכנית בהיקף של 1.1 מיליארד ש״ח לשנים 2021-2022 כוללת המשך תקצוב של ההטבות הקיימות ההכרחיות להמשך ההתיישבות ותקציבים ייעודיים נוספים ומשמעותיים לפיתוח עוגנים להמשך צמיחת האזור, לתשתיות ולהתפתחות כלכלית עתידית.

29 משרדי ממשלה חתומים על ההחלטה והיא נוגעת לכל תחומי החיים שלנו: חוסן, חינוך ורווחה, כולל סבסוד מעונות יום, מענקי פיתוח ומרכיבי ביטחון, תשתיות כבישים ופיתוח עוגנים כלכליים לטווח הארוך: הקמת אזורי תעשייה בינלאומיים צמודי גבול, טיפול בפסולת חקלאית, מרכז חדשנות אזורי, הקמת מרכז אזורי לאגריטק וחקלאות מתקדמת, העתקת מפעלים לעוטף, ועוד.

עננה כבדה הוטלה על המשך התקציבים בהיעדר תקציב ממשלה. שותפי ואני, ראשי הרשויות של העוטף, פעלנו רבות לאישורה בתנאים הפוליטיים והלאומיים המורכבים. ההמשלה הוכיחה את המחוייבות לעוטף עזה ואישרה את התוכנית רחבת ההיקף, ללא תקציב ממשלה. לצד החיזוק הכלכלי, הוסכם על כולם שיש להמשיך לפעול ליצירת פתרון ארוך טווח ולהבטיח גבול שקט. לפי המגמות המדיניות בחודשים האחרונים, זהו יעד שיכול להיות ריאלי.

ההחלטה נוגעת לכל תושב ותושבת במועצה וברשויות עוטף עזה. כולם יהנו ממרכיביה השונים, בטווח הקצר והארוך. אני מודה לראש הממשלה, לשר האוצר ולשר הפנים על המחויבות ליצירת עתיד טוב יותר בחבל ארץ זה, בכלל התחומים. אמשיך ואעדכן באופן רצוף על יישומה. בהצלחה לכולנו!

כביש 232 על שולחן הממשלה

במקביל להחלטת הממשלה לאישור התוכנית התקציבית הגדולה ביותר לעוטף עזה בשנים האחרונות, הונחה באותו היום על שולחן הממשלה גם בקשתה של שרת התחבורה, מירי רגב, לתקצוב של 280 מיליון ש״ח להמשך הרחבת כביש 232, מניר יצחק עד צומת מעון, ובהמשך עד סעד.

אני נמצא בקשר שוטף עם שרת התחבורה ועם צוות משרדה בנושא הכביש. השרה קשובה מאוד לצרכי הפריפריה והקצתה לא מעט משאבים לאזורנו בתפקידה הקודם במשרד התרבות והספורט ונוקטת במדיניות זהה גם כעת, במשרד התחבורה. היא מבינה את חשיבות הרחבת הכביש לאזור ואני שמח על האמירה וההתחייבות הברורה בשולחן הממשלה. התוכנית תבוא לאישור בקרוב. בינתיים ממשיכים להתקדם עם הפרוייקט וכפי שעדכנתי שבוע שעבר, במחצית הראשונה של 2021 יחלו עבודות הכנת השטח ("קידום זמינות״) - הזזת עצים ותשתיות, לקראת הרחבה בפועל של המקטע הבא, בין ניר יצחק למבטחים.

ההודעה הרשמית והחשובה בנושא שפורסמה על ידי משרד התחבורה, בקישור: ‏ https://www.gov.il/he/departments/news/budget_232

מהגבוהים בארץ!

השבוע נמסרו לי נתוני גיוס ויציאה לשנת שירות בקרב תלמידות ותלמידי 'נופי הבשור' בשנת 2019. אני שמח לשתף שחלו עליות מרשימות מאוד, בכמה מדדים. לא זו בלבד שהנתונים מהגבוהים בארץ, אלא שגם שיעור המתגייסים לשירות משמעותי והיוצאים לשנת שירות הם בין הגבוהים.

  • שיעור הגיוס בקרב בנים עומד על 94.8%, עליה של 4% משנת 2018 ובין הגבוהים בארץ. אחוז היוצאים לשנת שירות או מכינות בקרב בנים עומד על 30%, עליה של 8%!
  • שיעור הגיוס בקרב בנות עומד על 94.7%, ירידה של 3% משנה שעברה. אך שימו לב לנתון הבא: שיעור הבנות היוצאות לשנת שירות עומד על כמעט 40%! עליה של 18% משנת 2018 וגבוה משמעותית מהממוצע הארצי, שעומד על 10%.
  • 72% מהבנים משרתים בתפקידי לחימה, גבוה ב-25% מהממוצע הארצי, ו-26.5% בתפקידי תומכי לחימה. בקרב הבנות 12% בתפקידי לחימה ו-76% בתפקידי תומכי לחימה.
  • שיעור היוצאים לקצונה בקרב הבנים עומד על 6.3%, עליה של 1.5%, אך עדיין נמוך יחסית מהממוצע הארצי ואילו בקרב הבנות, שיעור היוצאות לקצונה עומד על 10.3%, עליה של 2.2%  וגבוה משמעותית מהממוצע הארצי!

אני גאה בנוער שלנו, במשפחותיהם, בקהילה שלנו ובמערכת החינוך של אשכול, שמגיל צעיר שמה את הדגש על הערכים, תוך עידוד למעורבות חברתית, תרומה לקהילה, לאהבת האדם והארץ. תודה מיוחדת לצוות 'נופי הבשור' על עשייה רצינית, איכותית ומתמשכת עם בני הנוער שלנו שלפני גיוס. ישר כח!

מאבק ארוך ומתמשך

הערב נקיים באשכול אירוע לציון יום המאבק באלימות כלפי נשים. נקרין את ההצגה "סתמי ת'פה" של תיאטרון פלטפורמא שהוקם במטרה להוביל שינוי חברתי ומתבסס על הסיפורים האישיים של השחקניות. האירוע הערב הוא אחד מתוך שורה של פעילויות שאנו מקיימים במועצה כחלק מהמאבק וכתפיסת עולם. כולל פעילות מתמשכת עם בנות ובני הנוער שלנו והקמת צוותי מוגנות מינית לאחרונה בכל ישובי המועצה.

האלימות הגיעה גם לביתנו וכולנו טולטלנו מהרצח הנתעב של חברתנו אסתי אהרונביץ' ז״ל. מאז הרצח, ביתה של אסתי, מעיין אהרונוביץ', היא בין הקולות הבולטים בארץ של המאבק. בשבוע שעבר נאמה מעיין בכנסת, היא מתראיינת בנושא בכלי התקשורת ויוזמת פעילויות חברתיות לתמיכה בנשים נפגעות ולהעלאת המודעות. מעיין לא בחרה להיות במקום הזה, אך מתוך הכאב האישי העצום שנגזר עליה בחרה לפעול ולהוביל לשינוי. ביום המאבק לאלימות כלפי נשים אני מבקש להודות למעיין על השירות החשוב שהיא עושה לנשים ברחבי הארץ וליצירת חברה שוויונית ובטוחה יותר.  

הקדישו מזמנכם למאבק והצטרפו אלינו הערב להצגה: https://eshkol.info/events/144/

שבת שלום

גדי 

gadi@erc.org.il

אור באופק. שמי אשכול. צילום מהשבוע של ליאור צוריאלי (רעים).