שגריר של כבוד

נסעתי השבוע לירושלים, לפגישה מיוחדת עם חבר חדש ומשמעותי לאשכול – שגריר ארה"ב בישראל, דיויד פרידמן. מאז ביקורו באשכול בנובמבר האחרון, אז נחשף באופן בלתי אמצעי לייחודיות הקהילה שלנו – אנו שומרים על קשר חם עם השגריר וזוכים לפינה חמה בלבו. השגריר שותף אמיתי וחשוב לחזון של אשכול להפוך את החיים לצד הגבול לטובים יותר.

 

את הקשר עם השגריר יצר ומלווה חבר משותף ויקר – רמי לוי, יזם בתחום אסטרטגיה ושיתופי פעולה בינלאומיים. לרמי שורשים באשכול (דודתו ממושב ישע) והוא שומר אצלו זיכרונות ילדות יפים ומיוחדים מכאן. רמי מחובר לסיפור ההתיישבות שלנו, אז והיום, ופועל רבות כדי לסייע ולחזק את קהילת אשכול. הקשרים שיצרנו בשנים האחרונות עם גורמים משמעותיים בעלי זיקה בינלאומית ואוהבי ישראל בכל ליבם, הם בין העוגנים החזקים לפיתוח הקהילה והאזור.

 

בתמונה: שגריר ארה"ב בישראל – דיוייד פרידמן, יו"ר JNF ארה"ב – ראסל רובינסון, הכומר האמריקאי אוהב ישראל – ג'אנסן פרנקלין, רמי לוי, מנהלות בתי הספר ואנוכי בטקס הנחת אבן פינה למתחם ה'פלייסקול' החדשני בקריית החינוך.

 

 

אחריות ציבורית

ביום ראשון עלה באש מבנה במשק חקלאי במושב ישע. צוותי כיבוי אש, בטחון ואיכות הסביבה שהוזנקו למקום זיהו שבמוקד השריפה חומרים שבעירתם עלולה להיות מסוכנת לבריאות הציבור. על פי הנוהל, הנחנו את כל תושבי גוש צוחר להישאר בבתים ולסגור חלונות. במשך כל האירוע בוצעו פעולות ניטור אוויר ע"י היחידה הסביבתית שאפשרו לנו לצמצם את ההנחיה לישע ובהמשך הערב – לחזור לשגרה מלאה.

 

האירוע הסתיים ללא נפגעים אך התוצאה היתה יכולה להיות אחרת. למועצה לא היה מידע על החומרים שנמצאים במקום, דבר שהקשה על פעולות הגורמים המקצועיים. ידוע אגף איכות הסביבה ורישוי עסקים במועצה על פעולות מאפשר לנו להנחות את התושבים, החקלאיים או בעלי העסקים לנקיטת האמצעים לבטיחות הפעילות.

אין להתייחס לכך כ'עול' שהמועצה מטילה על תושבים, אלא כחוק שנועד להגן על בעל העסק ועל הציבור. אנא הקפידו למענכם ולמען סביבתכם.

 

לא על הגב שלנו

הופתעתי מאוד לקבל אמש הודעה ממד״א על כוונתם לבטל במידית את שירותי אט״ן (אמבולנס טיפול נמרץ) בתחנת צוחר, בשל מחלוקת כספית מול משרד הבריאות. פניתי מיד למנכ"ל מד"א, אלי בין, והבהרתי שלא יתכן שהראשונים לשלם את המחיר יהיו הישובים הפריפריאליים ובאזור סיכון כשלנו, המרוחק ממוקדי רפואת חירום. בעקבות הפניה שלי בוטלו העיצומים שתוכננו באשכול והתחנה פועלת כרגיל. במקביל, הבטחנו לסייע מול משרד הבריאות לשחרור התקציבים למד"א – אך לא על חשבון השירות לתושבים. מילה טובה לצה"ל בגזרת אשכול שנענה אתמול מיד לבקשתינו להיות בכוננות למתן שירותי רפואת חירום לתושבי אשכול, עד להסדרת העניין מול מד״א.

 

מאשכול לאו"ם

אדל ראמר מנירים מנהלת כבר שנים מערך הסברה בינלאומי של אשה אחת. 'המערך של אדל' כולל – עמוד פייסבוק פעיל מאוד באנגלית עם עוקבים מכל העולם, סיורים שהיא עורכת למבקרים מחו"ל, ראיונות לכלי תקשורת מובילים בשפה האנגלית ועוד. אדל מספרת את הסיפור שלנו בצורה ממוקדת, באותנטיות רבה ובאנגלית רהוטה. כל זה בהתנדבות מלאה בזמנה הפנוי –  בין בדיקות המבחנים באנגלית של תלמידיה ב'נופי הבשור'. הפעילות של אדל זוכה להערכה רבה והגיעה עד לאו"ם. באופן יוצא דופן הוזמנה אדל לנאום בשבוע שעבר בפני חברי מועצת הבטחון של האו"ם במסגרת הדיון התקופתי בנושא המזרח התיכון. את הנאום של אדל תוכלו לראות ולשמוע כאן:

https://www.youtube.com/watch?v=qWHg_gmx0eE&feature=youtu.be

 

חנוכה בסימן קהילתי

סגרנו תוכנית חנוכה גדושה באירועים ופעילויות. שמחנו מאוד לראות אתכם, תושבי אשכול – מצביעים ברגליים! אני רוצה להודות לצוות המרכז הקהילתי שלנו 'זה פה' שהשקיע מחשבה רבה כדי לייצר תוכנית עשירה ומגוונת לתושבי אשכול, עם דגש על ערכי הקהילה. כך למשל, במופעים הגדולים באולם אשכול שולבו יוצרים ובעלי עסקים מקומיים. הזמרת סער ליבן מתלמי יוסף ביצעה את מופע ה'חימום' המקדים להופעה המרכזית של דודו טסה. מחוץ לאולם הוצע כיבוד תוצרת אשכול: הבירה המקומית ISIS, גבינות של מחלבת משק צאן, פיצה העוטף ועוד. מקהלת אשכול ליוותה את המופע של דורי וחמוטל בן זאב בנווה אשכול.

 

האירועים נפתחו בטקסי הדלקת נרות קהילתיים סביב נושאים חברתיים שאנו מעמידים כערך עליון באשכול – את נר שלישי של חנוכה הדליקו הדס זנזורי ובנה המיוחד אלון, כמי שמייצגים את קידום צרכי החינוך המיוחד ושילוב הילדים בקהילת אשכול. את נר רביעי של חנוכה הדליקה ניצולת השואה רחל שחר מקיבוץ מגן, כמי שמייצגת את דור המייסדים שבזכותם אנו כאן.

אני גאה בקהילה שבה אני חי.

 

 

 

חג אורים שמח וחג מולד שמח לתושבי אשכול הנוצרים ולחברינו מעבר לים.

גדי

gadi@erc.org.il