שלום לכולם,

 

נערכים לשגרה מלאה

כפי שמסתמן כרגע, מערכת החינוך תחזור בשבוע הבא לפעילות מלאה, למעט אזורים בארץ שמהווים מוקדי תחלואה. אני שמח שהממשלה נענתה לבקשותינו – ראשי הרשויות, לבחון מחדש את המתווה הלא ישים שהיא הציעה השבוע ולפעול כדי לאפשר לנו החזרה מלאה לשגרה, בכל מסגרות החינוך, תוך שמירה על כללי הבריאות וההיגיינה הנדרשים. רק כך ניתן יהיה לאפשר חזרה אמיתית לשגרה, גם לילדים וגם להורים. אנו ממתינים להחלטה סופית ולאישור הממשלה.

בהתאם להחלטה הסופית ועם קבלת ההנחיות המלאות ממשרד החינוך - ביום ראשון אנו נגבש את מתווה חידוש הלימודים בכל מסגרות החינוך במועצה, הפורמאלי והבלתי פורמאלי.  בכל מקרה חשוב להדגיש - ביום ראשון ימשיכו לפעול מסגרות החינוך באשכול שפעלו עד כה, לפי המתווה הקיים: פעוטונים, גני ילדים, כיתות א'-ג' ויא'-יב'. נמשיך לעדכן.

ארץ ישראל היפה והטובה

בלב שדות הסורגום והחמניות בעין השלושה, ישבנו אתמול, שורה של חקלאי נשמה שמייצגים את כל גווניה היפים של אשכול וישראל, יחד עם נשיא המדינה, ידידנו ראובן רובי ריבלין. דן ויצמן (עין הבשור), ליאור קטרי (אוהד), גליל נחום (מבטחים), יוחנן קופלר (עין השלושה ושדי אברהם) ידידיה הוכמן (בני נצרים), אורנה אינשטיין (מגן) ושמואל בלברמן (ניר יצחק) סיפרו לנשיא, כל אחד בתורו, על האהבה לאדמה, על אתגרי החקלאות באזורנו והדאגה להבטחת דור המשך. הרגשנו בחברה טובה, עם נשיא מדינה שמחובר לחקלאות, מכיר ומוקיר את עבודת האדמה הישראלית ומתרגש יחד איתנו מכל יבול וקציר.

העתיד בתחום המזון

לאחר הפגישה עם חקלאי אשכול, המשכתי יחד עם הנשיא לביקור בבארי, בחממות הגידול של חברת 'הינומן' - חברת האגרו-פוד טק תוצרת אשכול שמפתחת את הצמח המיוחד - ה"מנקאי". למי שלא שמע עדיין, מדובר בפיתוח פורץ דרך של חקלאי מאשכול (דקל) בשותפות עם קיבוץ בארי, של ירק עלים זעיר שהוכרז ״כעתיד של המזון״. צמח המנקאי כולל חלבון הזהה בפרופיל שלו לזה הקיים בביצה וכולל ברזל, אומגה 3, סיבים תזונתיים וויטמינים המסייעים לחיזוק המערכת החיסונית. הגידול פורץ הדרך שהוא פטנט רשום של החברה - מתבצע בבריכות חממות גדולות מסוגן בעולם באמצעות מערכות גידול מנוטרות, המנוהלות על ידי חיישנים, מערכת ממוחשבת ונוסחת דישון סודית. מדובר במודל חקלאות מזן חדש: ללא צורך באדמה, שימוש בכמויות מינימליות של מים ותאורה, וללא מגע יד אדם. הצמח הוא בגדר מהפכה באיכות המזון של האדם ואנו מלאי גאווה שכולו תוצרת אשכול.

 

בהצלחה חבר

אני מברך את חברנו, אלון שוסטר, על מינויו לתפקיד שר החקלאות. זוהי בשורה אדירה לחקלאות ולהתיישבות. אלון, איש ההתיישבות, מסור לחקלאות ומכיר את אתגריה, בכלל ובעוטף עזה בפרט. אך מעל לכל, הוא אדם טוב וראוי. אני משוכנע שבדרך האמת שלו הוא ידע להעמיד שוב את החקלאות במקומה הראוי - על סדר יומה של ממשלת ישראל. בהצלחה חבר!

 

חידוש צו הגבלת המשאיות

עם פרוץ משבר הקורונה וביטול הלימודים בארץ, משרד התחבורה הקפיא את הצו להגבלת שעות נסיעת המשאיות על כביש 232. עם החזרה ההדרגתית ללימודים והחזרה לעבודה, פניתי למשרד התחבורה בבקשה לחדש את הצו. בהתאם לבקשתי, הצו חודש השבוע וכבר היום התבצעה אכיפה של משטרת ישראל לנהגי משאיות שהפרו את הצו. אני יודע שיש נהגי משאיות, גם בינינו, וגופים במועצה שנפגעים מהצו. אך הערך שלו עבור כלל הציבור, עולה על החסרונות. סעו בזהירות.   

מחשבות שגרה מחדש

משבר הקורונה העמיד אותנו מול מציאות חדשה בה אנו נדרשים לשינוי הרגלים ותפיסות לגבי השגרה שהכרנו. המועצה בוחרת להסתכל על הבשורה ולראות במשבר הזדמנות ומנוע לחדשנות וצמיחה קהילתית וכלכלית. בימים אלה אנו עמלים על בניית תוכנית אסטרטגית: ״מחשבים שגרה מחדש״, שמטרתה ליצור ערוצים חדשים של עשיה ויצירת הזדמנויות.

את צוות החשיבה של התוכנית מובילים 7 אנשים כשהרוב המוחלט (5 ) הן נשים: רננה יעקב (מנהלת האגף האסטרטגי), ליאורה אלפרן (מנהלת האגף לשירותים חברתיים), מירב וידל (מנהלת מרכז החוסן) מיכל עוזיהו (מנהלת המרכז הקהילתי) ויפעת ליפנר (דוברת המועצה) יחד עם מנכ"ל המועצה, ניר ים ומנהל אגף החינוך, אבי יאנוס. תהליך כזה מחייב חשיבה יצירתית וגמישות מחשבתית מחוץ לתבניות מוכרות. למדתי שנשים עושות את זה טוב יותר. הנהלת המועצה מורכבת כבר שנים מרוב נשי בולט. הן מביאות אל שולחן הדיונים וההחלטות צורת חשיבה אחרת, גמישה, פורה ויצירתית, אשר נדרשת לנו בניהול המועצה עם האתגרים והמורכבויות יוצאי הדופן כשלנו. בהצלחה.    

בתמנה: נשות אשכול בצילום משותף רגע לפני פרוץ הקורונה (מרץ 2020):

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il