11 ביוני 2021 / א בתמוז תשפ"א

שלום לכולם

מבצע "שומר החקלאות"

אחרי מספר דיונים אינטנסיביים בועדת הכספים של הכנסת בהם ייצגתי את העוטף בנושא הפיצויים לחקלאים בעקבות מבצע "שומר החומות", החליטה הועדה לקבל עמדתנו ולכלול את 3 הישובים שלנו – אוהד, שדה ניצן ותלמי אליהו בשיפוי זהה לישובים שב-0-7 ק"מ. אני רואה בכך אבן דרך נוספת במאמצינו לשינוי מעמד הישובים הסמוכים ל-7 ק"מ במועצות עוטף עזה.

בנוסף לכך, הוחלט בועדה על הגדלה משמעותית של סכום ההשתתפות, גם בישובי 0-7 ק"מ וגם בישובים שב-7-20 ק"מ ועל הרחבת מתווה השיפוי ל-10 סוגי גידולים שונים. אני מודה ליו"ר ועדת הכספים משה גפני וחברי הועדה שהיו קשובים לדברי ולצרכים שהעליתי בדיונים וגילו אחריות כלפי החקלאים בהחלטות אופרטיביות. אמשיך להיאבק למען כל יישובי המועצה.

מוזמנים להאזין לדברי בועדת הכספים השבוע:  https://fb.watch/62GJtgKlwU/ 

מיגון בישובים

אנו ממשיכים לקדם במרץ גם את נושא המיגון ביישובינו שמחוץ ל-7 ק"מ. מטעם הממשלה הועמדה לטיפול וקידום הנושא מולנו הגב' אסנת קמחי, סמנכ"לית פיתוח הכפר במשרד הבינוי והשיכון. אנו נמצאים בקשר הדוק איתה והגשנו מיפוי מסודר עם כל הנתונים והצרכים בשבעת יישובינו ללא המיגון. אנו עוקבים באדיקות אחר הדברים ואעדכן בכל התפתחות בנושא.

חיזוק צוותי החירום

למרות האתגרים הרבים שפוקדים אותנו, החוסן בקהילת אשכול הוא בין הגבוהים בארץ. זה תוצר של עבודה קשה ומאומצת של בעלי התפקידים במועצה וביישובים – חברי הצח"י, הנהגות היישוביות הרבש"צים שלנו, עובדי ומנהלי המועצה שפועלים יחד, בשיתוף פעולה הדוק, כדי לספק את כל המענים באירועי החירום המתמשכים למען קהילת אשכול.

עבודה מסורה זו של אנשינו לאורך זמן תחת חירום מתמשך אינה מובנת מאליה ולעיתים גובה מחירים אישיים. משימתנו היא בין היתר לחזק את הצוותים ולשמור עליהם כדי שיוכלו להמשיך בתפקוד גבוה ומיטבי בשגרה ובחירום. מאז סיום המבצע התקיימו מפגשים מקצועיים בהובלת מרכז החוסן שלנו עם מובילי החירום בקהילה ובמועצה.

במפגשים אלה אנו מוקירים תודה לצוותים, משקיעים בחקר ולמידה משותפת מחזקת חוסן והתמודדות נכונה. הזמן, המשאבים והפעילויות המוקדשות לחקר מועיל וחיזוק הצוותים הם הנוסחה המנצחת לפיתוח ושמירה על חוסן גבוה.       

רבשצים אשכול בסדנת חוסן 

מפגש סיכום ולמידה "שומר החומות" צח"י והנהגות

סדנת חוסן לעובדות משק הבית במועצה

ביקשו וקיבלו!

אני שמח לעדכן שאנו יוצאים לדרך עם הקמת סקייט פארק ראשון באשכול! לאחרונה יצאנו בסקר מיוחד לנוער לבחינת העדפותיהם לפעילויות הפנאי. הנוער דירג בעדיפות הגבוהה ביותר מתחמי ספורט פתוחים, ובראשם - סקייט פארק. בעקבות כך, צוות מקצועי במועצה הכין תוכנית להקמת סקייט פארק במתחם הבשור, שישמש לרוכבי אופניים, גלגיליות סקייטבורד ועוד, מקצועיים וחובבים.

אנו רואים בו ערך רב, למפגש חברתי לנוער שלנו ובכלל בשעות הפנאי ברוח ספורטיבית בסמוך למוקדי פעילות נוספים איכותיים בבשור, כמו מרכז הנוער, הגילדה, הדנדש ומועדון הותיקים.

עלות הקמת הסקייט פארק נאמדת בכ-1.6 מיליון ש"ח מתקציבי משרד הפנים ומפעל הפיס והיא אושרה על ידי מליאת המועצה. צפי חנוכת הפארק: תוך חצי שנה!

הדמיה של הסקייט פארק במתחם הבשור

חינוך ומורשת באשכול

סיפור ההתיישבות באשכול רווי באירועים היסטוריים משמעותיים, שהפכו להיות מורשת ישראלית לאומית. לפני כשנה וחצי, רגע לפי פרוץ משבר הקורונה, חנכנו את "בית הזיכרון והמורשת" במועצה. השקענו רבות באיסוף ויציקת התוכן ההיסטורי שלנו ובאופני תצוגתו והנגשתו. בית זה נועד להיות מוקד עליה לרגל לאורך כל השנה - לתושבים, תיירים ולתלמידי מערכת החינוך שלנו. לצערי משבר הקורונה שיבש את התוכנית וכעת אנו מעוניינים לחדשה. השבוע נפגשנו חברי ועדת ההנצחה של אשכול וקיבלנו החלטה לקדם ביתר שאת את שילוב בית הזיכרון והמורשת בתוכנית הלימודים באשכול, מגן ילדים ועד יב'. אגף החינוך יבנה תוכנית סדורה מותאמת לכל שכבת גיל, כולל השתלמויות לצוותי החינוך.

הקמנו באשכול נכס מורשתי אדיר שהוא כר בלתי נדלה לידע, העשרה וחקר על ההתיישבות באשכול, הנצחת הנופלים ומורשת ישראלית. אנשי אשכול, שוחרי ההיסטוריה עם זיקה להדרכה המעוניינים להצטרף למערך ההדרכה מוזמנים ליצור קשר עם אושרה גבאי, רכזת ועדת הנצחה וזיכרון 050-5063165    

תעסוקת נוער בקיץ

גם השנה אנו מוציאים לפועל את תוכנית תעסוקת בני הנוער בקיץ. תוכנית נהדרת בה אנו מחברים בין בני נוער לעסקים מקומיים במועצה תוך ליווי אישי ומקצועי. התוכנית גם מספקת תעסוקה משמעותית לנוער בימי החופש וגם תורמת להכשרתם לעולם התעסוקה, כולל צבירת ניסיון והכרת הזכויות. בשל החשיבות הרבה שאנו מייחסים לתוכנית, בעיקר אחרי תקופת הקורונה ומבצע "שומר החומות", החלטנו השנה במועצה להעמיד תקציב ייעודי מיוחד להעסקת בני נוער בקיץ גם באגפי ומחלקות המועצה. 

מפגש חשיפה לנוער אשכול על פרויקט תעסוקת הקיץ

היצירה באשכול פורחת

גם בתקופת הקורונה, היצירה הקהילתית לא פסקה לרגע ואמני אשכול המשיכו ליצור, לפרוח ולהתכונן להצגה מול קהל! לאחר שנתיים עבודה, הכנות וחזרות בזום, בימי הקורונה וההסלמות, עלתה השבוע הצגת הבכורה של התיאטרון הקהילתי: ״פירנדלה בגילדה״ בסגנון תיאטרון דל ארטה. בהתרגשות גדולה כתבה לי אחרי המופע עידית גרינס, מנהלת הקבוצה ומפיקת האירוע, שכל ההפקה היא 100% תוצרת מקומית – החל מהבימוי (יעקב אמסלם), השחקנים, ההגברה (ניסשיר), התפאורה (יסמין ממן), עיצוב התלבושות (רונית קדמן) ואפילו הכיבוד שהוגש, של עוגיות גילו לי.

מופעים נוספים יתקיימו ב-23/6 וב-7/7. הכניסה חופשית אולם יש להירשם מראש באתר המועצה. רוצו לראות! https://eshkol.smarticket.co.il/

 צילום: אייל בריברם

שבת שלום ובשורות טובות

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il