25/03/22

מתחם בילוי בטוח לנוער-
כחלק מתפיסת המוגנות ובהמשך לתובנות ממסיבות פורים של הנוער, קיימנו צוות חשיבה של ביטחון קהילתי ומדור הנוער במרכז הקהילתי.
המשימה- "תגידו לנו איפה אפשר בכל המועצה הזאת לקיים מסיבה"
התחלנו לעבוד, בתקווה עד לפורים הבא יהיה מקום מסודר לחגיגות… פרטים בקרוב


פנצ'ריה ותיקון טרקטורים-
שרות חיוני ובסיסי במועצה חקלאית רחוקה.
השבוע יחידת אכיפת המקרקעין של משרד האוצר פשטה על מספר עסקים בתחום במועצה, יחד עם הזמנה לחקירה והעברת מסרים של קנסות של מאות אלפי שח או איומי סגירה.
במקביל יש שני תהליכים מבורכים שמתוכננים במועצה, שמטרתם לאפשר מתחמי תעסוקה ומלאכה- הקמת אזור תעשייה מרכז ליד מופ דרום ובנוסף הקצאת מבנים ייעודיים בתוך אזור תעשייה אבשלום שיאפשרו קיום לעסקים כמו מוסכים ופנצריות. 
ביקשתי מראש המועצה לטפל בנושא האכיפה מול האוצר. אעקוב מקרוב ואעשה כל מה שניתן כדי לקדם את המתחמים המתוכננים ולאפשר לבעלי העסקים לשמור על פרנסתם.

המדבר הפורח -
נפגשתי במכונים למחקר שימושי של אוניברסיטת בן גוריון עם יו״ר מופ עוטף עזה (קטיף לשעבר) פרופסר ירון שטרית וד״ר סרגי ווילס חוקר  מומחה להרחבת שטחי פריחה של גיאופיטים (אירוסים,סחלבים ועוד).
 קבענו לקדם פעילות בנושא למרבדים חדשים אצלנו בשטחים.

יום העובדים הסוציאלים של מועצות העוטף - היה לי לכבוד רב לברך את העובדים, ובעיקר העובדות הסוציאליות, של העוטף כולו ושל אשכול בפרט. לטעמי השירותים החברתיים לצד אנשי החינוך הפורמלי והחברתי הם החוליה המשמעותית ביותר ברשות המקומית, העומדת בחזית ופועלת רבות גם מאחורי הקלעים, בשגרה, בחירום ובעיקר במעברים החדים ביניהם.
 
חלב בקצה אחד וקומפסט מהקצה השני-
נפגשתי עם בנצי מנהל רפת חלוצה יחד עם יוסי גוטסמן וניר פלג ושוחחנו על שילוב כוחות במרחב החקלאי המקומי להקמת מתקן בתחומי הרפת 
והפיכת הפסולת למשאב.
זאת בכדי לייצר כלכלה מעגלית מקומית ברת קיימא.

"סטארטפיסטים צעירים״-
חבורת היזמים שלנו מתכוננת במרץ  לתחרות הגמר בסוף החודש. הברזתי מהלוז השוטף למרכז חלום בנופי הבשור לתרגל את החבורה הנפלאה  של מעיין בפרזנטציות כהכנה לשופטים ולכרישים בגמר.
חבורה של תותחים שמבחינתי הם כבר זכו!


טקס הוקרת "נשים משפיעות באשכול"-
נבחרו ארבע נשים מופלאות מהמועצה, 
שאחת מהן היא הגננת המיתולגית שלי בגן דרור איריס ולינגר

שבת שלום,

דודי

 

17/03/22

משולחן הסגן-

"עצמאיות ביחד"- השבוע התקיים  מפגש עוצמתי של 30 יזמיות עסקיות במועצה לרגל יום האישה, בהובלתה של אתי גדשי- נציגת מעברים ורכזת יזמות במועצה. 
מעברים הוא ארגון מופלא המנוהל ע"י נשים חזקות שמקדמות מאוד את היזמות והתעסוקה במרחב.
האני המאמין שלי בנושא הוא שוויון מגדרי על מלא, בכל תחומי החיים ולבחון כל אדם באשר הוא אדם ע״פ כישוריו האישיים.
מנוע הצמיחה המשמעותי והאיכותי ביותר לאזור תמיד יהיה מושתת על הון אנושי איכותי.
המגזר העסקי הוא המעסיק הגדול ביותר במשק- ככל שנאפשר מרחב עסקי רחב, גמיש ומותאם ליזמים וליזמיות שלנו כך נראה מקומות תעסוקה איכותיים יותר ונוכל להגדיל את הפריון והתל"ג המקומי, לצד פיתוח אזורי מסחר ותעסוקה במועצה (נכון זה לוקח הרבה זמן, אבל העבודה נעשית ומתקדמת )..
 
המלחמה באוקראינה-
במהלך כל השבוע התקיימו במועצה פגישות רבות וצוותי פעולה שונים עמלו בנושא.
החל מאיסוף מזון ובגדים לפליטים ועד לבחינה ואיתור של  מבנים במועצה ובישובים לקליטתם.
אמנם המציאות לא ברורה, אך גם אנחנו בכוחנו המקומי עושים כל מאמץ להיות מוכנים ולסייע במאמץ הלאומי.
בתור תושבי העוטף אין מבינים יותר מאיתנו מה המשמעות של עזיבת הבית בעת מלחמה ומתוך ההבנה הזו אנו פועלים בכדי לסייע במאמץ הלאומי לאותם פליטים.

סיור באתר דיה-
לצד חיפוש אחר פתרונות קצה לפסולת החקלאית במרחב, נפגשנו נציגי קיבוץ צאלים, המועצה ומשרד הגנת הסביבה באתר לסיור משותף.
אני מודה שיצאנו מהפגישה ברגשות מעורבים- מצד אחד יש בור ענק שיכול לקלוט חלק מהפסולת אך מנגד הדרישות להשקעות בתשתיות לא עושות הגיון כלכלי; הדיסוננס בין הרצון להקפיד על הדרישות הסביבתיות לבין היתכנות כלכלית מצריך מאתנו לחפש פתרונות נוספים ולהיות מאוד מאוד יצירתיים.  
 
סקר תחבורה ציבורית-
קיימנו אנכי ולירון מנהל מחלקת תחבורה פגישה עם משרד התחבורה וחברת הייעוץ של המשרד ודנו בדרכים ובאפשרויות למיקסום קווי התחבורה הציבורית מהמועצה ואליה.
אנו נצא בקרוב בסקר לציבור הנוסעים ובו נבחן את אחת הסוגיות
שהיא צמצום קווי אוטובוס רחוקים ותגבור נסיעות לתחנות הרכבת ובכך
"לקרב עוד קצת את המועצה למרכז הארץ״.
 
אפליקציה רפואה מונעת-
נפגשנו עם חברת catai ביוזמת רותם הולין- מנהלת הקהילות התומכות וענת רוסט מנווה אשכול, 
שלא נחות לרגע כדי למצוא עוד דרכים לאפשר הזדקנות בבית במקביל לניטור רפואי מתקדם, קל ופשוט לתפעול, כזה שיאפשר רפואה מונעת והתראה על חריגות במדדים השונים לגורמי רפואה /קהילה /משפחה מרוחקים, ובכך לשמור על בריאותם ולאפשר אריכות ואיכות חיים.
סוכם על המשך דיון ומציאת הדרך המתאימה והיעילה ליישום.

סופש נעים
החלה עונת האירוסים ...

דודי

 

03/03/22

משולחן הסגן

על חוסן נפשי 
אחד הקשיים הגדולים יותר שיש לנו בדרום בכלל ובמועצה בפרט,  הוא העדר שעות רופא פסיכיאטר (בדגש על ילדים ונוער), שישלים את המענים הריגשיים והטיפוליים שמספק מרכז החוסן שלנו לתושבי האזור. אנו שותפים ליוזמה אזורית שמתבשלת בימים אלה, להקמת מרכז אזורי לתחום בריאות הנפש לילדים ונוער, שיוקם באופקים. במקביל יבחנו מול הקופות אפשרויות של מתן מענה דרך יעוצים רפואיים מרחוק (זום/ וידאו).
זו הזדמנות עבורי לאחל בהצלחה למירב וידל מנהלת מרכז חוסן, שבכל הזדמנות מעלה את הסוגיה ודורשת שנחשוב מחוץ לקופסה. מירב מסיימת בקרוב את תפקידה אחרי 20 שנה בחזית העשייה במועצה.  נקבל בברכה את המחליפה שלה, שרית סעד המוכשרת, ונאחל שתמשיך במשימה לחזק ולשמור על חוסן  קהילתנו.

יזמות צעירה ממשיכים בפיתוח והרחבת העשייה.
שלושה מתוך ארבעה מיזמים שהציגו בני הנוער הנהדרים שלנו משכבות ח'  ו-ט',  עלו לשלב הגמר באליפות הארץ ביזמות לנוער 2022. המיזמים נדרשו להתמקד במציאת פתרון חברתי לשיפור בעיה או לטיפול באוכלוסיה מיוחדת, על ידי רעיון טכנולוגי חדשני שיניב רווח עסקי. וכל זה בהנחיית תלמידי י"א-י"ב שזכו בעבר! המנטורית מעיין צוויג, מהטובות בארץ ביזמות נוער, ממשיכה להוביל אותנו להישגים ולחינוך משמעותי בתחום היזמות הצעירה.

השתתפתי בכנס השנתי של ראשי המועצות וסגניהם מטעם מרכז השלטון האזורי:
מעבר לנושאים החשובים שהוצגו והמפגשים עם השרים השונים, זכיתי לזמן איכות עם אביגדור יצחקי, אדם עתיר זכויות, המכהן כיו"ר מפעל הפיס, במהלך טיול לתצפית מהיפות ברמה אל עבר הכנרת. יצחקי שיתף בחזון שלו להקים קרן של 100 מיליון ש"ח לחקלאות מתקדמת. סיפרתי לו על הפעולות שאנו עושים בתחום כאן אצלנו בנגב המערבי, וקבענו שנגיע אליו להצגת התכניות.

אשכוליגה השנייה - זה פה  כדורגל ביום שישי:
מפעל קהילתי אזורי ,בהצלחה לקבוצות. בואו לעודד. יאללה אשכול!! 

שבת שלום,

דודי