כ"ב בכסלו תשפ"ב, 26 בנובמבר 2021

שלום לכולם 

סמינר הנהגות ישובים

בסוף השבוע שעבר יצאנו צוות הנהלת המועצה יחד עם בעלי התפקידים בישובים לסמינר מקצועי משותף. ההיענות מהישובים היתה מדהימה והגיעו כ-200 נציגים מההנהגות, צוותי החירום ורכזי התרבות, החינוך, הרווחה והגיל שלישי בישובים. היו לנו יומיים עמוסים בעבודה מעמיקה, עברנו סדנאות שעזרו לנו לדייק את האתגרים שלנו ואת העבודה המשותפת למען פיתוח מיטבי של הקהילות והישובים. אני מודה לכל הנציגים מהישובים שעצרו את מרוץ היום יום והגיעו לסמינר מתוך הבנה שחשוב להשקיע בפיתוח תשתיות חברתיות ולא רק פיזיות ושאת החוסן שלנו אנו בונים בשגרה. תודה גם לצוותי מרכז החוסן והמרכז הקהילתי שארגנו את הסמינר ולקואליציה הישראלית לטראומה שסייעה להוציאו לפועל.

מוזמנים לקרוא דברים שכתבו על הסמינר שלנו אנשי "הטריבונה למנהיגות השתתפותית" שהובילו את ההנחיה המקצועית

כך נראית מנהיגות מקומית... - הטריבונה למנהיגות השתתפותית | פייסבוק (facebook.com)

 

גאווה למערכת החינוך

קיבלנו השבוע הוכחה נוספת לכך שמערכת החינוך שלנו מצוינת ומהמובילות בארץ. שתי מורות מקריית החינוך: אורית דינר מחנכת כיתה ו' בביה"ס "שדות אשכול" ומירב אדרי מחנכת כיתה ו' ב"מרחבי אשכול" נבחרו יחד עם 18 אנשי חינוך בלבד מכל הארץ להיפגש עם שרת החינוך יפעת שאשא ביטון לכבוד יום המורה, כהוקרה מיוחדת על עשייתן החינוכית יוצאת הדופן. העשייה של מירב ואורית היא תמונת ראי לנעשה בבתי הספר שלנו. אני גאה בצוותים החינוכיים שלנו ונמשיך לתת להם את מלוא רוח הגבית. יום המורה שחל השבוע, הוא הזדמנות לעצור ולהגיד לכל אחת ואחד מהם תודה.

 

סמכויות אכיפה

בשעה טובה, שני פקחי איכות הסביבה שלנו - תומר מהלר (גבולות) ונמרוד כהן (רעים) קיבלו באופן רשמי סמכויות אכיפה ונרשמו בספר החוקים של משרד המשפטים. המשמעות היא שכעת הם רשאים לאכוף את חוקי הסביבה ולתת קנסות לפורעי חוק. דבר שייעל משמעותית את הטיפול המועצתי במפגעים סביבתיים וישפר את איכות החיים של כולנו. בהצלחה רבה לתומר ונמרוד.

מותג "המדבר הפורח"

אחרי עבודה מאומצת ובהמשך לביקורם באשכול של שר התיירות יואל רזבוזוב ומנכ״ל משרדו אמיר הלוי, אנו מתחילים לראות את הפירות. תוכנית מקיפה להזנקת התיירות באזורנו והצבתה על מפת התיירות הבינלאומית יוצאת לדרך. הממשלה אישרה לאחרונה הצעת מחליטים עתירת תקציב של משרד התיירות לפיתוח תשתיות תיירות בנגב, כולל אזור עוטף עזה. לפי התוכנית, אזורנו ישווק כמוצר תיירות בינלאומי תחת השם ״המדבר הפורח״. לאזורנו יתרונות ופוטנציאל רב למשיכת תיירות בינלאומית, בעיקר בתקופת החורף, ואני שמח על התמיכה הממשלתית בנושא. אנו בקשר שוטף עם משרד התיירות ויש למה לצפות. מוזמנים לקרוא כתבה שפורסמה בנושא: https://www.ynet.co.il/vacation/flights/article/rjbkax0wt

 

הקשיבי בקולן

המועצה לוקחת חלק במאבק הארצי באלימות כלפי נשים. כמועצה שחוותה בקהילה שלה רצח מטלטל של אשה יקרה על ידי בן זוגה, אנו רואים חשיבות להעלות למודעות שוב ושוב את הסימנים לזוגיות מסוכנת, שמתבטאת באלימות נפשית, מינית, כלכלית ופיזית.

כחלק מהפעולות שלנו בנושא, נשות המקצוע שלנו העבירו לאחרונה הכשרה ייעודית לנשים בקהילה שנמצאות במגע קרוב עם נשים: ספריות, קוסמטיקאיות, פדיקוריסטיות ועוד, לזיהוי סימני אזהרה למערכת יחסים אלימה והפנייה לגורם מטפל. בנוסף, ביום שני הרצתה לקהילת אשכול מעיין אהרונוביץ', בתה של אסתי ז"ל. הרצאתה של מעיין חשובה ועוצמתית ויכולה להציל חיים. אנו פועלים כעת כדי להתאים את ההרצאה גם לתלמידי התיכון. משפחת אהרונוביץ' שותפה פעילה בקמפיין הארצי "הקשיבי בקולי" במסגרתו הופק סרטון מצמרר ויוצא דופן בו 5 נשים שנרצחו מדברות בצורה מוחשית באמצעות טכנולוגיה חדשנית. תוכלו לצפות בסרטון העוצמתי כאן: https://fb.watch/9viD-juF9p/

אם מי מהקוראות מזהה את עצמה בזוגיות אלימה או חוששת שמישהי בסביבתה, צוות המחלקה לשירותים חברתיים כאן בשבילכן 08-9929170

 

הרחבת חוק הפיקדון

בשבוע הבא תיכנס לתוקפה החלטת המשרד להגנת הסביבה להרחבת חוק הפיקדון וגם בקבוקי משקה גדולים יחויבו בדמי פיקדון. בחודשים הקרובים מחזוריות הבקבוקים יפונו מהישובים ולא יהיה יותר פינוי מרכזי של מכלי משקה גדולים. ניתן יהיה להזדכות על הבקבוקים בבתי העסק או להיערך לאיסוף קהילתי. שימו לב כי עד הוצאת המחזוריות מהישובים תחול תקופת ביניים במהלכה עדיין יהיו בקבוקים ללא תווית "חייב בפיקדון". בתקופה זו בלבד יש להשליך את הבקבוקים שללא התווית ל"מחזוריות" או לפח הכתום. בקישור המצורף תמצאו הסבר מפורט שהכין אגף איכות הסביבה בנושא. השינוי בחוק נועד להגביר את המחזור ולתרום לניקיון השטחים הפתוחים. תקופת המעבר תהיה מאתגרת לכולנו אך אנו נעשה מאמץ לבצע את השינוי באופן חלק.

https://eshkol.info/articles/item/417/

 

חג האור באשכול

אירועי חג חנוכה באשכול יוצאים לדרך. מחכה לנו תוכנית עשירה וגדושה מאוד במועצה, לכל המשפחה. כל האירועים בקישור https://bit.ly/3rbV13l

 

חג שמח ושבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il