איגרות קודמות

כ בטבת תשפ"ב, 24 בדצמבר 2021

שלום לכולם 

עדכון קורונה

בשבועיים האחרונים עסקנו באינטנסיביות בהתפרצות הקורונה בבית הספר "שחר אשכול", כולל מעבר ללמידה מרחוק למשך ארבעה ימים. לשמחתנו, מרבית הילדים המאומתים כבר החלימו וחזרו לבית הספר. סה"כ מספר המאומתים במועצה ירד בשבוע האחרון ועומד נכון להיום על 25. שלומם טוב ואנו מאחלים להם רפואה שלמה. את נתוני פילוח החולים לפי ישובים וגילאים אנו מעדכנים מדי יום באתר המועצה ומי שרוצה יכול לעקוב ולהתעדכן: https://eshkol.info/articles/item/426/

בהזדמנות זו אני רוצה להודות ולחזק את מנהלת "שחר אשכול" אלכסנדרה קופץ' והצוות שהתמודדו עם אתגר התפרצות הקורונה בקרב תלמידי בית הספר באחראיות, רצינות ורגישות רבה, תוך שליטה מלאה בנתונים, התייעצויות שוטפת עם המועצה וגורמי המקצוע, שיתוף מלא עם ועד ההורים ומעטפת תומכת לתלמידים והוריהם.

מובילים בחיסונים

אנו עוקבים אחר התפשטות האומריקון ו"הגל החמישי" שבפתח. כחלק מההיערכות, קיימנו השבוע מפגש זום עם ראשי הצח"י וההנהגות היישוביות להערכות משותפת. מטרתנו לשמור על הבריאות ועל שגרה מלאה באשכול ככל הניתן. היכולת שלנו לשמר זאת תהיה ככל שאחוזי ההתחסנות בקרב ילדים יהיו גבוהים. לכן אנו פועלים להנגשת חיסוני קורונה לילדים במועצה. נכון להיום, אשכול היא בין הרשויות המובילות בארץ בשיעור חיסוני הילדים (5-11) שעומד כבר על כ-35%. אנו רואים חשיבות בחיסונים בשמירה והגנה על בריאותנו ועל שמירת השגרה שלנו ונמשיך לפעול להנגשתם במועצה.

טבלת מובילי התחסנות ילדים כפי שפורסמה בתחילת השבוע. בינתיים אחוזי ההתחסנות במועצה עלו:

 

הצצה ראשונה…

רגע לפני שהוא יפתח רשמית לכל הקהילה ב-2022 הזמנו את חברי המליאה ואת מובילי הקהילות בישובים לקבל הצצה ראשונה למתחם ה״גרוב-טק״ החדשני ופורץ הדרך שבנינו במועצה. אין עוד מקום כזה בארץ ואנו מלאי גאווה שהצלחנו לייצר עבור תושבי אשכול מרחב מופלא שכזה במועצה, שעתיד לשנות את כל תרבות הפנאי, החוגים וההעשרה.

מה יש במתחם? מה לא! יש חללי מייקרים, גיימינג, מאסטר שף, טלסקופים, רובוטיקה, אולפן עריכה, מעבדת אגרו-לב לחקלאות, מתחמי סטארט-אפ ווי וורק, מתחם לגו ועוד.

את ה״גרוב טק״ הקמנו הודות לסיוע רחב הלב של שותפינו היקרים שעזרו לנו לחלום בגדול: JNF USA, ראסל רובינסון, ארגון התקשורת של ג׳נסן פרנקלין, בטסי פישר ו- Gaza envelope task force. את החלום הוציאה לפועל במרץ בלתי נדלה– מיכל פלג-עוזיהו יחד עם לימור אילת, מידן פלג וצוות המרכז הקהילתי "זה פה" ובשיתוף מעצבים ואנשי מקצוע מוכשרים בקהילה.  

הפתיחה בקרוב ואנו מתחייבים שהמקום יהיה שוקק חיים, מהבוקר עד הלילה, מגיל 5 ועד 120.  

 

מועצה יפה ומקיימת

אני שמח לשתף שהמועצה זכתה, בפעם הראשונה, בחמישה כוכבי יופי בתחרות "קרייה יפה ומקיימת בישראל" בתחום איכות החיים והסביבה מטעם המועצה לישראל יפה, משרד הפנים ומרכזי השלטון המקומי והאזורי. צוותי השיפוט של התחרות ערכו לאחרונה סיורים גלויים וסמויים ברשויות ברחבי הארץ ובדקו מגוון פרמטרים בתחום איכות החיים במרחב הציבורי, כמו: חזות סביבתית, נגישות, אורח חיים בריא, התייעלות אנרגטית, צמצום והפרדת פסולת ועוד.

אשכול עשתה בשנים האחרונות קפיצה משמעותית בנושא הטמעת ערכי סביבה והוא תחום מרכזי ומוביל בסדר היום המועצתי כיום. יש לנו עוד מה לשפר ולאן לשאוף ואנו בעשייה מתמדת, יחד עם ועדת איכות הסביבה והתושבים. תודה לבשמת גלין מנהלת האגף היוצאת שהובילה את העשייה ואת ההערכות המועצתית לתחרות יחד עם צוות האגף ובהצלחה להילה קטרי, המנהלת הנכנסת, שממשיכה בהובלת התחום החשוב קדימה.

 

סעו בזהירות

השבוע ארעה תאונת דרכים מצערת בין אוטובוס תלמידים לבין רכב פרטי בכביש הפרסה, בצומת הכניסה לקריית החינוך. לכל הילדים המתוקים שנסעו באוטובוס שלום אך תושבת המועצה ובתה נפצעו ופונו לבית חולים. אני בקשר עם משפחתה ומתפלל להחלמתן המהירה.

צומת זה הוא מסוכן ואינו סלחן לטעויות. חשוב לי לעדכן שוב שאנו מטפלים בסוגיית הצומת מול "נתיבי ישראל" וכבר התקבלה החלטת ממשלה לבנות בו כיכר במהלך 2021-2022. בתקופה הקרובה צפויים לצאת לפועל שורה של עבודות שדרוג משמעותיות בכבישי המועצה, כולל המשך הרחבת כביש 232, מעגלי התנועה בקריית החינוך, בצומת ישע ובפתחת שלום.

למרות הכוונה לשפר את תנאי הכביש זה לא מוריד מאחריות הנהגים לנהוג בזהירות יתרה. אנא הקפידו על הכללים וסעו בזהירות ובערנות מרבית.

גרעין "הראל"

לא מעט תושבים פנו אלי השבוע בבקשה להבין לעומק את סוגיית ״גרעין הראל״. חשוב לי לחדד שוב כמה נקודות. מאז שחברי הגרעין הגיעו לאשכול באופן זמני בשנת 2014 המועצה לא הפסיקה לפעול כדי לשכנע אותם להתיישב באופן קבוע באחד מיישובי המועצה, לרכוש מגרשים כמו כל תושב במועצה ולהיות חלק מהקהילה. הוצע להם בין היתר בצוחר ובישובים נוספים. חברי הגרעין הביעו שוב ושוב את סירובם להשתלב באשכול. מבחירתם, גם ילדיהם אינם מתחנכים במועצה.

אני מסב את תשומת הלב לכך שגם במכתב שהוציאו לתושבי המועצה, הם כתבו זאת במפורש, ואני מצטט מתוכו: ״אלמלא היה חלומנו לגור במדבר ולהקים ישוב אלטרנטיבי במקום שמאפשר תיירות מבחינה ביטחונית, היינו כנראה בוחרים לגור איתכם בסביבה״. חבל לי שחברי הגרעין לא רואים את האזור שלנו כמקום שמאפשר תיירות, ולראייה יעידו התיירנים הנפלאים הרבים שפועלים בהצלחה מרובה בכל רחבי המועצה.

מאחר שכפי שהם מעידים בעצמם הם אינם מעוניינים להשתקע באשכול ומנגד ממשיכים לשבת באופן זמני ולא חוקי בשטחים המיועדים לפיתוח וצמיחה דחופה של צוחר, לא נותר לנו אלא לפעול על פי החוק ולהגן על הישוב שלנו. צוחר תקוע כרגע בתהליך ההתרחבות שלו ומעוניין לקלוט משפחות באופן קבוע אשר רוצות להיות חלק מהקהילה שלנו, על כל המשתמע. במקביל פעלנו לא מעט כדי לסייע לגרעין למצוא חלופה למגורי קבע מחוץ למועצה כפי שהם רוצים.

גם השבוע פנו אלי חברי הגרעין ושוב הצעתי להם להשתלב באשכול ולרכוש מגרשים. הם סירבו. אני מאחל להם הצלחה בהמשך דרכם במציאת מגורי קבע.

יוזמה יפה ומרגשת

העובדים הזרים המטפלים בקשישים שלנו במסירות רבה, יום יום שעה שעה, הפכו להיות חלק בלתי נפרד ממרכז היום לזקן ״נווה אשכול״. צוות המרכז מחבק אותם כל השנה ואתמול אף חגג איתם את חג המולד. כל הכבוד על היוזמה הנפלאה והמרגשת. חג שמח לכל בני העדה הנוצרית

 

שבת תרבות לנשמה

מוזמנים להצטרף אלינו לאירוע שבת תרבות במועצה שתעסוק הפעם בסיכום השנה בישראל שהיתה עמוסה ומגוונת באירועים. יום שבת, בשעה 11:00 באודיטוריום מרכז האמנויות החדש. הכניסה חופשית

  

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il