איגרות קודמות

י"ח בסיון תשפ"ב, 17 ביוני 2022

שלום לכולם

צומחים אל העתיד

שמחתי מאוד לפגוש את האורחים הרבים שהגיעו אלינו מכל הארץ כדי להשתתף בפסטיבל "חקלאות וקליטה". אירוע ראשון מסוגו במועצה, כחלק מהתוכנית האסטרטגית לעידוד הצמיחה הדמוגרפית בשיתוף הישובים.

כל התחזיות מצביעות על שינויי מגמה דמוגרפיים שיביאו בשנים הקרובות לגידול משמעותי באוכלוסייה הנקלטת באשכול. כדי להבטיח קליטה טובה, שתשמור על איתנות הישובים ועל צביון הקהילה, אנו מחוייבים לבנות תכנית אסטרטגית ארוכת טווח. לשם כך, כל התהליכים צריכים להתחיל זמן מה מראש- כשלוש שנים לפחות. אנו בשיח מתמיד עם הישובים וועדות הקליטה לבניית אסטרטגיות פעולה. הפסטיבל הוא עוד נדבך בתוכנית השלמה. אני מודה מאוד לכל הישובים, החקלאים והעסקים המקומיים שנרתמו לאירוע וכמובן לצוות האגף האסטרטגי שהוביל אותו. היה מוצלח מאוד ואנו כבר מצפים לפסטיבל בשנה הבאה. 

 

מפגע הזבובים

אחרי תקופה שהצלחנו במאמץ רב לצמצם משמעותית את מפגע הזבובים ברחבי המועצה, לצערנו לאחרונה התקבלו הרבה תלונות על התחדשות המפגע וריבוי זבובים- בעיקר בדרום המועצה. פקחי התברואה ביצעו ניטור בשטח וזיהו את מקורות המפגע בשני אתרי חקלאות בדרום המועצה. הנושא הועבר לטיפול משמעתי במשרד להגנת הסביבה ורישוי עסקים. במקביל, תגברנו מלכודות בישובים הסובלים ואנו מקווים שבקרוב כבר נרגיש הקלה. צוות אגף איכות הסביבה ממשיך בניטור וחיפוש מפגעים. אני פונה לחקלאים- אנא, קחו אחריות והקפידו על טיפול מסודר בפסולת החקלאית לפי הנהלים ובכך מנעו את הפגיעה באיכות חיי כלל התושבים.

פרויקטים כלכליים

שמחתי להיפגש השבוע עם סגן שרת הכלכלה והתעשייה- יאיר גולן ולקבל ממנו רוח גבית לשורה של פרויקטים כלכליים שהמועצה מקדמת- (אתר דיה, שדה סולארי בגבול, מנחת גבולות ומתקן ההשבה). פרויקטים שיחזקו משמעותית את העצמאות הכלכלית של המועצה בטווח הארוך ויאפשרו לנו חופש פעולה רחב יותר במגוון השירותים לתושב, ללא תלות בתקציבי הממשלה.

חלקם בעלי פוטנציאל לשיתוף פעולה כלכלי עתידי בגבול, בתקווה שהתנאים בעתיד יאפשרו זאת. התהליך עוד ארוך אך אנו נחושים ומתקדמים בקצב. הודיתי ליאיר על הפגישה הטובה, התמיכה והשותפות בחזון.

 

פגישות בישובים

אנו ממשיכים במסורת החשובה של מפגשי "מטה מול מטה" ביישובי המועצה. שמחנו מאוד להתארח השבוע במושב יבול- ישוב שנמצא בתנופת פיתוח ועשייה מרשימה ומהווה מודל ללמידה, הן מבחינת תהליכי הבינוי והתשתיות והן מבחינת תחום הקהילה, חינוך, קליטה ועוד. שמענו מיו"ר הועד אייל טל וצוות הישוב על תוכניות הפיתוח המסודרות במגוון התחומים והועלו גם הצרכים הייחודיים, שהמועצה תפעל לסייע לקדמם. מפגשים אלה חשובים לנו מאוד כדי ללמוד את הצרכים מהשטח ולחזק את קשרי העבודה בין מנהלי האגפים לבעלי התפקידים בישובים. המפגש הבא יתקיים במבטחים.

 

תכנית לאומית

במסגרת תוכנית לאומית של הממשלה לקידום הקהילה הלהט"בית ברשויות המקומיות, קיבלה המועצה תקציב מיוחד מהמשרד לשוויון חברתי לפיתוח מענים ייחודיים ללהט"בים. כחלק מהתנאים, נדרשנו לאחרונה לקיים סקר מיפוי צרכים שיסייע לנו להבין את הצרכים ולדייק את התוכניות בהתאם. מספר המשיבים לסקר במועצה היה גבוה במיוחד: כ-600 משיבים, שרובם המוחלט הביעו תמיכה גורפת בערכי סובלנות ובקידום תוכניות ללהט״בים במועצה. עם זאת, בסקר עלו תחושות של חוסר מוגנות וחוסר שייכות של להט״בים וזו קריאה עבורנו לצמצם את הפער. כחלק מהתוכנית, מינינו לאחרונה רכז להט״ב שמתפקידו לקדם נושאים אלו.

אירועי חודש הגאווה ברחבי הארץ מדגישים את הפערים בחברה הישראלית וגם אצלנו באשכול. מתפקידנו כהנהגה לגשר עליהם ולמצוא את הדרכים בהן כל אחד ירגיש שייך וכל אחד יוכל לבחור באילו פעילויות או אירועים הוא בוחר לקחת חלק ובאילו לא.

 

שבוע הכנה לקיץ

לקראת יציאתם של בני הנוער שלנו לחופש הגדול, קיימנו השבוע במועצה "שבוע הכנה לקיץ" שנועד לתת לנוער מידע וכלים לחופשה מהנה, משמעותית ובטוחה. הם השתתפו ב"תיאטרון דילמה" שאיתגר אותם עם סיטואציות ומצבי סיכון שאיתם הם מתמודדים, נחשפו לתוכניות ופעילויות הקיץ המועצתיות וצפו בהצגה ״מה זו אהבה׳ על יחסי זוגיות מסוכנת ואלימה. ההורים גם שותפו ושמעו את הרצאתו של רן בראון, על אתגרי גיל ההתבגרות וחופשת הקיץ.

בנוסף, הוקדש יום לפרויקט תעסוקת קיץ לנוער, במהלכו הנוער קיבל מידע על זכויותיו בעבודה וכלים נוספים להשתלבות בשוק התעסוקה. הם שמעו את סלין אלקיים מישע, שהתנדבה להעביר הרצאה על התנהלות פיננסית לנוער. בהזדמנות זו, אנו שוב קוראים למעסיקים באשכול ליזום העסקה של בנות ובני נוער בחופש הגדול. זו גם שליחות וגם תרוויחו כח עבודה איכותי ומחויב. (לפרטים- אהרון טלקר, רכז התוכנית: 053-7300078)

שבוע הכנה לקיץ הוא יוזמה חדשה וחשובה המשותפת למספר יחידות במועצה: האגף לשירותים חברתיים, להב״ה (למען הנוער במגזר הכפרי), יחידת בטחון קהילתי וביה״ס נופי הבשור ולקחו בו חלק גם המרכז הקהילתי ו"מעברים". אני מודה מאוד לכל השותפים שפועלים יחד למען הנוער שלנו ומאחל לכל הילדים היקרים שלנו חופש בטוח ומהנה.

 

שבת שלום

גדי